Stvrtok 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Druhý pilier: Nájdu akciové fondy odvahu investovať do akcií?

Akciový fond nebude môcť investovať tak ako by mal, nedovolí mu to rizikový profil sporiteľov – upozorňuje na nedostatky navrhovaných zmien v druhom pilieri šéf Allianz SDSS Jozef Paška. Rozhodne síce nesúhlasí s nastavením garancií tak, ako ich schválila Ficova vláda, ale na rozdiel od súčasného ministra Jozefa Mihála si myslí, že garancie patria všade tam, kde sú konzervatívni investori.

V návrhu ministra Jozefa Mihála, o ktorom bude rokovať parlament,  sa počíta so zrušením garancií vo vyvážených a rastových (akciových) fondoch a vytvorením štvrtého indexového. „Garancie v troch fondoch nedávajú žiaden zmysel,“ argumentuje. Sporitelia budú listom informovaní o zrušení garancií a možnosti prestúpiť do garantovaného fondu.  

Práve toto však podľa Pašku neurobia všetci tí, ktorých sa to týka. Do konzervatívneho fondu prejde len malá časť, ostatní nepochopia: „Ostane nám tam veľa ľudí, ktorí tam nemajú čo robiť. Nie je možné pri nastavení legislatívy ignorovať rizikový profil klienta. Podľa nášho výskumu je 80% klientov konzervatívnych a 50% nemá potrebné vedomosti na rozhodnutie sa.“ Preto Allianz SDSS navrhuje ponechať pozmenené garancie vo všetkých troch fondoch a pre naozaj rizikových investorov vytvoriť dva nové fondy: „Ľudia, ktorí budú prechádzať, podpíšu rizikový dotazník.“

Jozef Mihál sa s takýmto návrhom na včerajšom HN Clube nestotožnil. Tvrdí, že novela z dielne jeho rezortu reaguje na požiadavky doby a vyberá to najlepšie. Za návrhom sú podľa neho okrem odborníkov z MPSVaR aj z ministerstva financií, z NBS a „zdôrazňujem nezávislí experti,“ pridal narážku…

Aj keď pohnútky DSS-iek môžu byť rôzne, v tomto prípade sa zdá, že za návrhom Allianzu je snaha vniesť do systému stabilitu. V prípade zmeny vlády po voľbách to budú totiž DSS-ky a nie Jozef Mihál, kto bude musieť pred premiérom R. Ficom (podľa aktuálnych prieskumov) obhajovať, že v druhom pilieri nie sú sporitelia nevedomky.

Podľa Pašku vznikla chyba už na začiatku, keď neboli sporitelia rozdelení podľa svojho skutočného vzťahu k riziku: „Tu neobstoja argumenty, že druhý pilier nemá zmysel, ak sa nebude investovať do akcií. Riziko nevieme eliminovať tým, že sa o peniaze bude starať profesionálny správca, o tomto riziku musia klienti vedieť.“

MihálPaškom však našli spoločnú reč v potrebe zmeniť garancie. Namiesto šiestich mesiacov sa bude výkon fondu posudzovať za relevantnejšie obdobie 60 mesiacov, čo umožní garantovaným fondov nákup výnosnejších cenných papierov: „Správcovia nebudú musieť kupovať 3 mesačné nemecké dlhopisy, ale 5 ročné, ktoré prinášajú zaujímavejšie zhodnotenie,“ hovorí minister.

Zmena nastane aj v tom, že druhý pilier bude pre mladých ľudí, ktorí vstupujú do prvého zamestnania, automatický. Kto bude chcieť ostať len v prvom pilieri, bude o to musieť v stanovenom termíne požiadať. Za vlády Roberta Fica to bolo presne naopak a mnoho mladých z dôvodu vlastnej pasivity šancu vstúpiť do druhého piliera prepáslo. Návrh novely zákona im druhú šancu (zatiaľ) nedáva: „Nie je to tam, spolieham sa na to, že si to v priebehu schvaľovania v parlamente vyjasníme,“ zakončil J. Mihál.

Citované myšlienky odzneli na utorkovom HN Clube, ilustračné foto: sxc.hu

Malo by byť sporenie v druhom pilieri povinné?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *