Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

DSS Poštovej banky vyzvala klientov na presun úspor do konzervatívnych fondov

Investície Redakcia 30.09.2019 | 00:00 4 komentáre

Analytici DSS Poštovej banky sa obávajú príchodu krízy, alebo recesie. Spoločnosť preto vyzvala klientov, aby zvážili presun majetku do konzervatívnych fondov, alebo do aktívne riadených akciových fondov.

Analytici Poštovej banky predpovedajú recesiu. Odporúčajú preto zmeniť klientom investičnú stratégiu. Kým v období konjunktúry nabádali k odvážnejšiemu správaniu, dnes hovoria o presune úspor do konzervatívnejšie zameraných fondov.

Hoci vystríhajú pred zbytočnou panikou, ktorá nikdy nie je “dobrým prístupom k investovaniu”, úspory môžu sporitelia podľa nich ochrániť dvomi spôsobmi. Buď výberom konzervatívnych investícií ako sú dlhopisy a reality, alebo pravidelným investovaním do aktívne riadených fondov.

V druhom pilieri odporúčajú presunúť už nasporený majetok do dlhopisových alebo aktívne riadených akciových fondov. „Akciový fond totiž naplno využíva flexibilitu svojej stratégie a nie je neustále zainvestovaný v akciových investíciách,“ konštatuje Martin Kaňa, generálny riaditeľ Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Nové príspevky však odporúča ponechať v akciových či indexových fondoch.

Podobnosť s rokom 2008

Ekonóm Vladimír Vaňo porovnáva súčasnú situáciu v ekonomike s rokom 2008. “Slovenské automobilky boli vtedy nútené organizovať autobusy pre robotníkov z Rumunska, pretože na domácom trhu ich jednoducho nevedeli nájsť,” hovorí. Pripomína, že aj dnes rekordne nízka nezamestnanosť nedovoľuje firmám ďalej expandovať pre nedostatok nových pracovníkov, čo svedčí nadchádzajúcej recesii slovenskej ekonomiky.

Na slovo recesia si podľa neho treba zvyknúť. „Je to prirodzená súčasť hospodárskeho cyklu, spolu s konjunktúrou, teda obdobím expanzie,“ vysvetľuje. Pritom dlhé obdobie expanzie, ktoré teraz zažívame, podľa neho tiež nie je úplne žiadúce.

Kríza môže vyrovnať nerovnováhy

„Okrem priaznivých prínosov ako je rast blahobytu sa spája nevyhnutne aj s postupnou kumuláciou makroekonomických nerovnováh, ako aj nerovnováh na trhoch s aktívami, najmä na realitných a akciových trhoch,“ hovorí V. Vaňo s tým, že obdobie hospodárskeho oslabenia pomáha tieto nezdravé nerovnováhy odbúrať.

Okrem týchto všeobecných dôvodov môže prispieť k prehĺbeniu nastupujúcej recesie aj obchodná vojna medzi USA a Čínou, Európou a Čínou, možný tvrdý Brexit, už dlhšie trvajúce ochladenie priemyslu, najmä automobilového. „Najnovšie sa k týmto rizikám pridala aj hrozba potenciálneho ropného šoku,“ vymenúva Vladimír Vaňo.

Očakávané spomalenie

Aj bez týchto faktorov sa očakáva výrazné spomalenie hospodárskeho rastu. Spomenuté neekonomické riziká však môžu vývoj krízy nečakane zhoršiť.

Ekonomické spomaľovanie už odborníci vidia dlhšiu dobu aj na finančných trhoch. Podľa M. Kaňu sa ukazuje na predstihových indikátoroch ekonomickej aktivity. „Rovnako tak ju vnímajú aj centrálne banky, ktoré otočili menovú politiku z postupného uťahovania na opätovné uvoľňovanie,“ vysvetľuje M. Kaňa.

4 odpovede na “DSS Poštovej banky vyzvala klientov na presun úspor do konzervatívnych fondov”

 1. Marta píše:

  A potom, že investovanie je dlhodobé, a tu nám radia vystupovať z trhov… Ako teda?

 2. MM píše:

  Nepisu, ze treba vystupit z trhu. Pisu, ze treba zmenit strategiu.

 3. Marta píše:

  Predať akcie a kúpiť dlhopisy znamená vystúpiť z jedného trhu a nastúpiť na druhý. Teda aspoň podľa mňa.

 4. MM píše:

  To je pravda… Osobne si ale myslim, ze nie je na skodu, ked sa na konci cyklu uspory ulozia do niecoho menej volatilneho a cca o rok nakupit spat, pri konsolidacii pred dalsim cyklom. To uz je samozrejme spekulacia, ale podla mna to moze dat 10-20%.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial