Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Dvaja pod stromom sa nedočkali, len Duch Svätý sa rozpoltil (Týždeň vo financiách očami komentátora)

O tom, že protiruské sankcie už prinášajú ovocie, je dôkazov dosť. Otázkou ale zostáva, ktoré krajiny EÚ sa môžu stať Argentínou Európy a práve s touto otázkou súvisí náš tip: Kliknite na webovú stránku zadĺženej banky a zaškerí sa na vás jej nový názov – nový formou i obsahom!

Uplynulý týždeň sa začal pekne. Analytici hneď po tom, čo vypili pondelkovú prvú rannú kávu, si spokojne mädlili ruky uvedomujúc si, že týždeň neprinesie príliš veľa dôležitých udalostí, ktoré bude treba napäto sledovať. Marek Dřímal z Komerční banky (KB) to v pondelok napísal akoby za za mňa a tak si ho dovolím odcitovať:

“Tento týždeň bude kalendár makroekonomických údajov a udalostí pomerne riedky. Investori sa zamerajú predovšetkým na štvrtkové zasadanie ECB, ktoré by však nemalo priniesť žiadnu zmenu menovej politiky. Zaujímavá však určite bude tlačová konferencia a zhodnotenie stavu európskej ekonomiky… Pokojný týždeň by sa mohol premietnuť i na finančné trhy, ktoré by tak mohli zaznamenať nižšiu aktivitu a nižšie pohyby kurzov v porovnaní s týždňom predchádzajúcim.”

Páni a dámy, kávu platím ja!

Pre čo najlepšiu charakteristiku uplynulého týždňa som si vypožičal motív od velikána svetovej literatúry, nositeľa Nobelovej ceny, Samuela Barclay Becketta (nar. 1906 v írskom Dubline – zomrel 1989 v Paríži). Jeho najznámejším dielom je absurdná dráma Waiting for Godot (Čakanie na Godota), ktorej základom je chaotický dialóg dvoch tulákov (priateľov), ktorí sa stretnú na ceste – pod stromom a nezmyselne čakajú na akéhosi Godota, ktorý by mal konečne zmeniť ich životné osudy. Čakajú, čakajú, až nakoniec sa dozvedia, že nepríde. A na ďalší deň čakajú opäť. A potom zasa.

Od pondelka takto všetci čakali na zasadnutie ECB i následnú tlačovú konferenciu jej prezidenta Mario Draghiho, hoci vedeli, že nič sa nezmení a tlačovka veľa nového neprinesie. Potom konečne nadišiel štvrtok. Všetci analytici (aj na Slovensku) od skorého rána netrpezlivo čakali na viac ako hodinovú tlačovku (01:08:37), no nakoniec iba málokto ju dopozeral až do samého konca. Inak a literárne povedané, čakali, no Godot zase raz neprišiel. Pre všetkých, ktorí ju dopozerali celú, mám dobrú správu: Platím kávu! Môžem si to dovoliť, veľa takých nebolo, ak vôbec…

Zhrniem to pár slovami: ECB základnú úrokovú sadzbu nezmenila. Podľa očakávaní ju ponechala bezo zmeny na rekordnom minime 0,15 percenta. Následné rýchle komentáre to charakterizovali takto: 

 ■ Po júnovom impozantnom divadle (Česi majú na to lepší výraz: podívaná), kedy ECB v snahe odvrátiť defláciu znížila základnú úrokovú sadzbu o 0,1 percentného bodu na nové minimum 0,15 percenta, teraz nie je správny čas na ďalšie opatrenia a ECB si chce počkať na ďalší vývoj. A investori si zasa počkajú na popoludňajšiu tlačovú konferenciu… Na tej nakoniec Mario Draghi upozornil, že prehlbujúca sa kríza medzi Západom a Ruskom (kvôli jeho aktivitám na Ukrajine) ohrozuje krehké zotavovanie eurozóny. Vzápätí spresnil, že “dôsledky krízy na Ukrajine je zatiaľ ťažké odhadnúť” a situáciu by mohli ešte zhoršiť “sprísňujúce sa sankcie Západu a následné odvetné kroky Ruska.“

Uplynulý týždeň však nebol iba o čakaní, nakoniec bol podstatne napínavejší ako sa spočiatku zdalo. Geopolitické napätie i vojnové konflikty totiž počas týždňa poriadne zosilneli a výrazne zamávali finančnými i komoditnými trhmi. Draghi síce vymenoval všetky súčasné veľké zdroje geopolitického napätia vo svete – Gaza, Irak, Sýria, Líbyia, avšak zdôraznil, že pre Európu a zvlášť eurozónu je najnebezpečnejší práve rusko-ukrajinský konflikt.

Aj ja si myslím, že najnebezpečnejšie (a nielen pre EÚ a eurozónu!) je zvyšujúce sa rusko-ukrajinské napätie, ktoré neustále hrozí prerásť do obrovského vojnového konfliktu. A napokon aj z tohto pohľadu právom bolo v centre pozornosti analytikov a investorov, i keď minulotýždňovým dianím na finančných trhoch poriadne zamávalo aj odsúhlasenie leteckého útoku v Iraku na pozície tamojších islamských radikálov zo strany amerického prezidenta Baracka Obamu.

Po tom, čo Spojené štáty oznámili začiatok cielených leteckých útokov na delostrelecké batérie islamistov v Iraku, US dolár oslabil a medzi investormi vzrástol záujem o japonský yen a švajčiarsky frank, ktoré sa považujú za relatívne bezpečné meny. Posilnilo aj euro.

Za geopolitického napätia investori uprednostňujú japonský yen (JPY) a švajčiarsky frank (CHF) kvôli ich širokej likvidite. USD je tiež považovaný za bezpečnú menu, ale zrejme v takýchto horúcich chvíľach je bezpečnou menou skôr vo vzťahu k menám rozvíjajúcich sa krajín, zvýraznila agentúra Reuters, ako na to upozornil aj FXstreet.  

Niektoré novinárky sú vynaliezavé a originálne

Takou určite je aj ruská publicistka a spisovateľka Julija Latyninová, podľa ktorej sa už začala nová svetová vojna, ale nie tretia svetová, lež Prvá svetová ekonomická vojna. Týmto vynaliezavým a možno aj originálnym názvom označila terajšie obdobie vzájomnej nevraživosti medzi Západom a Putinovým Ruskom, ktorá naďalej rastie a zrejme postupne zasiahne celý svet.

V záujme objektívnej pravdy ale musím dodať, že mnoho známych ruských intelektuálov, či už sú k Putinovi naklonení viac-menej priateľsky alebo patria medzi jeho hlasitých odporcov, upozorňuje, že terajší stav nie je konečný a bude sa prudko zhoršovať. Niektorí hovoria o tom, že po veľkolepých oslavách návratu Krymu do ruského impéria nastáva nové obdobie – ale boľavejšie pre Rusov než pre Západ.

Pravdou je, že premyslené ekonomické sankcie zo strany Spojených štátov, Japonska, Kanady, Nórska, EÚ atď. už začínajú Rusov poriadne štípať. Uvedomuje si to aj sám veľký Putin a jeho suita a už rozmýšľajú ako tomu všetkému čeliť. Pospolitému ľudu už naznačili, že bude nevyhnutné zvýšiť v Rusku dane a začínajú – tak ako sa to úspešne robievalo kedysi – viac hrať na ruské vlastenecké city. Napríklad aj rozprávkou o tom, že zatať zuby, uskromniť sa a odtrhovať si od úst je najvyššia vlastenecká povinnosť každého Rusa. Len neviem, čo na to ruskí zbohatlíci a finanční magnáti naučení na najvyšší luxus? Tí kvôli dopadom sankcií na Rusko začali Putina ešte viac nenávidieť a otvorene podporujú rozbroje v samotnej ruskej verchuške.

Možno to nakoniec skončí tak, že len uvedomelý a nanajvýš chudobný ruský mužík bude ešte viac hladovať a modliť sa, aby raz aj v Rusku bolo lepšie…

Nechajme teraz bokom politologické úvahy a brnkanie na vlastenecké city, ktoré podľa môjho názoru ešte nikdy vo svete nič dobré neprinieslo, a venujme sa holým, ale tvrdým faktom: Sankcie Západu začínajú na Rusko kruto dopadať.

Po prvé, viaceré ruské banky, najnovšie napríklad aj Rosselchozbank a Gazprombank už museli požiadať ruskú vládu o finančnú pomoc. Po druhé, ruská ekonomika naďalej prudko klesá. A po tretie, nasledujúci fakt rozpíšem trošku podrobnejšie. Rusko začalo v posledných dvoch týždňoch sústreďovať priamo na ukrajinských hraniciach mnohotisícové vojská i obrovský počet bojovej techniky. Svet zostal zdesený. Na strach Európanov (nielen Poliakov) z ruskej agresívnosti a rozpínavosti poukázal poľský premiér Donald Tusk, podľa ktorého Rusi sústredili na hranici vyše 45 tisíc vojakov, 160 tankov, 1360 bojových vozidiel, 130 raketometov, 192 bojových lietadiel, 137 vrtuľníkov atď. Pretože Tuskove slová boli v tlači (napríklad aj v slovenskej a ruskej) viackrát účelovo prekrútené, ponúkam priamy odkaz na jeho vyjadrenia pre oficiálnu poľskú tlačovú agentúru PAP.

Pre tých, ktorým sa to nechce čítať, aspoň jedna myšlienka z jeho vyjadrení: “Sankcie uvalené Európskou úniou na Rusko budú európsku ekonomiku veľa stáť, ale ak by Európa nedostatočne včas reagovala na kroky Ruska počas ukrajinskej krízy, to by malo katastrofálne dôsledky – keď nie hneď teraz, tak v blízkej budúcnosti.”

Pripomeniem ešte, že počas minulého týždňa sa s opakovanými výzvami na stiahnutie vojsk z ukrajinských hraníc obrátilo na Rusko velenie NATO, Spojené štáty, Austrália i nemeckí predstavitelia, ale ako sa hovorí – na agresívneho človeka dobré slovo neplatí. Keď ale Rusko náhle pocítilo dopad sprísnených ekonomických sankcií, nastala zmena. Hurá, sankcie teda zabrali! V piatok podvečer ruské ministerstvo obrany náhle a nečakane oznámilo, že ukončilo vojenské cvičenie pri hraniciach s Ukrajinou. V oficiálnom vyhlásení ruského ministerstva sa uvádza, že lietadlá, ktoré sa zúčastnili na cvičení, boli presunuté z dočasných stanovíšť na svoje stále letecké základne a protilietadlové raketové jednotky už dostali príkaz začať nakladať svoju výbavu pred odchodom na svoje stále pozície.

Tak aspoň porozumeli oznámeniu ministerstva svetové médiá. 

BES alebo besnenie?

Vplyv na jednotnú európsku menu mali okrem napätých rusko-ukrajinských vzťahov aj správy a udalosti zvnútra eurozóny.V prvom rade to bola nepríjemná správa o 1,5 percentnom poklese priemyselnej výroby v Nemecku v druhom štvrťroku oproti prvému kvartálu, kedy ekonomika naopak medzikvartálne stúpla o 0,8 percenta. Podľa prezidenta nemeckého ekonomického inštitútu Ifo Hans-Wernera Sinna sa rast nemeckej ekonomiky zastavil kvôli negatívnym dopadom rusko-ukrajinskej krízy.

Druhá správa, ktorú si euro nemohlo nevšimnúť, bol údaj o tom, že talianska ekonomika sa opäť hlbšie ponára do recesie. Po poslednom kvartáli lanského roka, kedy zaznamenala mierny rast o 0,1 percenta a po štvrťroku 2014 s poklesom o 0,1 percenta zaznamenala v druhom štvrťroku medzikvartálny pokles o 0,2 percenta, hoci väčšinový konsenzus počítal s rastom presne na tejto úrovni. Zhoršujúci sa ekonomický výhľad Talianska zväčšuje riziko nesplnenia cieľov fiškálnej konsolidácie, čo môže oslabiť dôveru investorov

A do tretice ešte správa na tému BES. V jednom z predchádzajúcich vydaní Týždňov vo financiách som citátom z básnika Ivana Krasku Zmráka sa, stmieva sa, k noci sa chýli… navodil atmosféru možnej blížiacej sa krízy. Neurobil som to náhodou alebo zo svojej lásky k literatúre, ale bezprostredným popudom bolo aktuálne dianie (prvá polovica júla) okolo portugalského bankového domu Banco Espírito Santo (BES), ktoré nám vtedy našepkalo, aby sme sa neuspokojili s tým, že kríza je už definitívne za nami. Problémy banky, ktorá nezvládala splácať svoje dlhy, totiž signalizovali, že veľmi rýchlo môže prísť európske tsunami, z ktorého sa krajiny eurozóny tak skoro nespamätajú… Pre neznalých veci ešte pripomeniem, že portugalské Espírito Santo znamená tretiu osobu v kresťanskej Svätej Trojici teda Ducha Svätého.

Portugalská centrálna banka i tamojšia vláda však pohotovo zareagovali a všemožne sa snažili uistiť investorov že problémy okolo BES sú zvládnuteľné a neohrozujú stabilitu finančného systému, ani vklady a solventnosť tejto banky. Pravdou ale je, že obavy ohľadom finančného zdravia BES poriadne rozkolísali svetové trhy. Tie zostali z toho vydesené a v Európe sa obnovila neistota a strach z možnej blížiacej sa krízy .

Odvtedy prešlo niekoľko týždňov a problémy sú akoby zažehnané. Naoko… Portugalsko svoju najväčšiu a vyše uší zadĺženú banku zachráni. Musí! Akcie tejto banky poklesli počas jedného týždňa o 75 percent v dôsledku jej katastrofálnej straty vo výške 3,6 miliardy eur. Vláda na jej záchranu vynaloží 4,9 miliardy. V reáli to bude tak, že banka sa úradne rozpoltí – rozdelí na dve samostatné časti, a to na zdravú časť, ktorá bude premenovaná na Novo Banco a nezdravú časť, ktorá zostane obchodnému impériu Espirito Santo. Straty nezdravej časti banky ponesú na svojich pleciach držitelia dlhopisov a akcionári banky vrátane rovnomennej spoločnosti Espírito Santo, ktorá vlastní 20 percent akcií. Ale rovnako sa to týka aj francúzskej banky Credit Agricole, ktorá aktuálne drží 14,6 percenta akcií.

Musím teda napísať, že rozpoltenie Ducha Svätého nebude zadarmo! Kým analytici banky J&T Banka vo svojom komentári sucho konštatovali, že nájdené riešenie bankrotu banky Espírito Santo trhom príliš nepomohlo, analytik ČSOB Jan Čermák s ľahkosťou jemu vlastnou k tomu pripísal, že bankový duch svatý odišiel s eleganciou, obete však zostávajú: Naliatie nového kapitálu do zdravej časti rozdelenej banky bude financované zo záchranného fondu vytvoreného počas krízy na tento účel Európskou úniou a navyše francúzska Credit Agricole, ktorá má tiež znášať straty nezdravej časti, sama práve ohlásila obrovskú stratu…

Osobne si teda myslím, že v EÚ bude ešte fajne horúco!

Napríklad aj v Bulharsku, kde nespokojní majitelia dlhopisov nedávno padnutej Corpbank (medzi nimi aj hedgeové fondy!) idú žalovať bulharskú vládu a ako zvýraznil aj Jan Čermák, oficiálne bulharské miesta už boli upozornené, že z Bulharska bude Argentína Európy. Ale ten istý prívlastok vraj hrozí aj Portugalsku. A práve kvôli Duchu Svätému! Presnejšie kvôli nespokojným držiteľom dlhopisov banky Espírito Santo.

Tip: Keď si kliknete na webovú adresu tejto banky, v zmysle hesla Po nás potopa sa na vás zaškerí jej nový názov, ktorý s Duchom Svätým už absolútne nemá nič spoločné!!!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *