Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

E-platby: najrýchlejší spôsob úhrady na internete

Sporopay, Uniplatba, Tatrapay, VUB e platby a ďalšie – rôzne mená pre ten istý produkt. Jeho cieľom je zjednodušiť kúpu tovaru v internetových obchodoch. Napríklad poistenie tak vzniká už v okamihu, keď klient zadá platbu.

Elektronické platby (online platby, e-platby) svojou jednoduchosťou a rýchlosťou výrazne pomáhajú rozvoju internetových obchodov a elektronického podnikania. Možnosť bezplatne zriadiť e-platby cez internet preto využíva čoraz viac obchodníkov. Podmienkou je účet v banke, v ktorej chcú zriadiť elektronické platby a aktívny internet banking. Internetový obchodník dostane okamžite informáciu o realizácii platby, ktorá bola uskutočnená v prospech jeho účtu. Na rozdiel od klasického medzibankového prevodu tak nemusí čakať na potvrdenie platby niekoľko dní.

E-platby v súčasnosti nie je možné realizovať prostredníctvom všetkých bánk pôsobiacich na Slovensku. Pri internetovom nakupovaní sa zákazníkovi zobrazia možnosti platby – teda banky, s ktorými obchodník spolupracuje. Pri kliknutí na ikonu vybranej banky je kupujúci presmerovaný na internet banking, kde po prihlásení zadá príkaz do už pripraveného formulára. Po potvrdení je platba okamžite zrealizovaná v prospech účtu internetového obchodníka.

Záujem o e-platby rastie

Na moderný spôsob si Slováci zvykajú, banky zaznamenali zvýšený záujem o e-platby. Potvrdzuje to aj hovorca Tatra banky Boris Gandel:  „V súčasnosti evidujeme 456 obchodníkov prevádzkujúcich službu TatraPay. Medziročne vzrástol objem transakcií cez TatraPay o cca 40 %.“ Aj ostatné banky evidujú nárast počtu elektronických platieb v internetových obchodoch. Sporopay Slovenskej sporiteľne momentálne využíva  200 obchodníkov, VUB e-platby 209 obchodníkov, ČSOB platby 52 obchodníkov a OTPpay 68 obchodníkov.               
      

Banky vo všeobecnosti hovoria o nulových poplatkoch za e-platby. Pozor si však treba dávať na prípadné skryté poplatky – účtovné položky. Ako vysvetľuje OTP Banka: „Platby prostredníctvom OTPpay sú spoplatňované vo výške poplatku za účtovnú položku zadanú prostredníctvom elektronického bankovníctva.“

V kníhkupectve dominuje platba na dobierku

Nárast e-platieb pociťujú aj obchodníci. Konateľ internetového kníhkupectva Martinus.sk Michal Meško hovorí: „Od začiatku roka sme zaznamenali mierny nárast podielu platieb cez internet banking oproti minuloročnému priemeru – počet elektronických platieb sa zvýšil cca o 14% (rast podielu na celkovom množstve platieb o 3%).“ Napriek internetizácii spoločnosti však podľa jeho štatistík zostáva najviac preferovanou možnosťou platby dobierka (vyše 70%). Tento fakt možno vysvetliť obavou kupujúcich z nedodania tovaru. Preto ho radšej zaplatia až pri osobnom prevzatí. 

Všeobecne možno konštatovať, že tovar ponúkaný prostredníctvom internetových obchodov je lacnejší ako v kamenných predajňach. Internetové obchody majú nižšie prevádzkové náklady a v rámci stránky ponúkajú podrobnejšie informácie o produkte a jeho charakteristikách. To, že si zákazník nemôže obzrieť nakupovaný tovar, kompenzujú väčšie internetové obchody poradnými okienkami s odborníkmi. Kupujúci ocenia aj diskusné fóra, na ktorých si zákazníci odovzdávajú informácie o predávaných výrobkoch a objednaných službách.

Poistka platí od okamihu zadania platby

Slováci najčastejšie kupujú cez internet softvér, výpočtovú techniku, hry, DVD-čka, kredity do mobilu a knihy. Aj spoločnosti poskytujúce služby vidia v internete veľké možnosti. Už nie je problém si online zarezervovať zájazd alebo sa poistiť. V prípade poisťovní je záujem o krátkodobé produkty, ako je cestovné poistenie, či poistenie pre prípad zásahu horskej služby. Hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová ozrejmuje: „Poistenie začína platiť v okamihu zaslania príkazu na platbu, napr. klient sa rozhodne ísť rekreačne lyžovať v sobotu ráno na jeden deň, v sobotu ráno si uzatvorí online cestovné poistenie v trvaní jedného dňa – poistenie začne platiť v okamihu zaslania príkazu na úhradu.“  

Pri poistení však netreba zabudnúť, že: Poistenie začína platiť nultou hodinou dňa označeného v poistnej zmluve ako začiatok poistenia – doba poistenia od. Ak je deň začiatku poistenia zhodný s dňom uzatvorenia poistnej zmluvy – teda aj uzatvorenie poistenia cez internet, poistenie začína platiť okamihom zaslania príkazu na platbu poistného, teda poistenie platí od chvíle, kedy bol príkaz na platbu poistného zaslaný prostredníctvom internet bankingu do banky na ďalšie spracovanie.

Bezpečnejšia je niekoľkoúrovňová autentifikácia

Jedným z dôvodov, ktoré môžu klienta od využitia e-platby odradiť, je bezpečnosť. Treba si však uvedomiť, že zákazník sa prihlasuje priamo do formulára vlastnej banky. Pravosť prihlasovecej stránky si môže overiť cez bezpečnostný certifikát, ktorý mu potvrdí, že stránka patrí tej ktorej banke (je to ikonka zobrazujúca zámok). Je v záujme klienta, aby používal niekoľkoúrovňovú autentifikáciu (grid karta, bezpečnostné heslá, sms autentifikácia).

Využívate e-platby?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “E-platby: najrýchlejší spôsob úhrady na internete”

  1. Eva Valenteje píše:

    chcem platit pniaze

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *