Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Epidémie vyvolávajú silné emócie, ale obmedzenie sexuálnych práv žien svet nespasí! (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Dozvedeli sme sa radostnú zvesť, a síce, že sme už v druhej vlne koronapandémie a minister zdravotníctva Krajčí spresnil, že vzhľadom na uvoľnené opatrenia bude druhá vlna na Slovensku VÝRAZNEJŠIA než tá prvá.

Výraznejšia vraj bude najmä čo sa týka početnosti prípadov a hospitalizovaných ľudí. Preto vyzval verejnosť k zodpovednému dodržiavaniu epidemiologických opatrení, áno, tých ktoré sa počas prvej vlny ukázali ako opodstatnené a efektívne.

Ide najmä o rúška.

Mnohí ich ale nosiť nechcú a vraj ani nebudú. Horšie ale je, keď sa na zadné stavajú rodičia maloletých detí s nesúhlasom, aby ich ratolesti sedeli v škole s rúškami.

To radšej vraj svoje deti ani nepošlú do školy!💃

Inou Krajčího témou je boj proti tzv. superšíriteľom vírusu, ktorým hrozí postihmi podľa Trestného zákona. Priznávam, že nie je mi celkom jasná definicía superšíriteľa a hlavne jeho motivácia, ale už len jeho vyhľadávanie a mediálne avízovaný energický boj proti nemu mi tak trochu pripomína zašlé časy.

Minister je ešte mladý, až tak veľa toho nepamätá, ale jeho aktivity voči superšíriteľovi mi evokujú spomienky na socializmus, ktorý za každú cenu hľadal, ale hlavne chcel a potreboval nájsť „nepriateľa socializmu.“

Zaujali ma rôzne diskusie na webe k téme Krajčího superšíriteľa a za mnohé názory odcitujem aspoň toto:

„Namiesto toho, aby čím masívnejšie testovali ľudí na protilátky a zisťovali oblasti komunitnej nákazy, vymysleli si triedneho nepriateľa – superšíriteľa. A ozaj, ako môze bezpríznakový infekčný človek vedieť, že je šíriteľom? Veď je to celé postavené na hlavu!“

A ešte jeden citát z diskusných fór: „Najväčšou obeťou Covidu-19 na Slovensku, ale aj inde vo svete je demokracia.“😷

Ponechávam bez komentára.

Nielen zakazovať a prikazovať!

V téme sa posuniem trochu ďalej, a to citátom z Michaela Ryana, šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre problematiku núdzových situácií.

Ten o protestoch, ktoré sa proti opatreniam konajú takmer po celom svete, povedal, že „epidémie vyvolávajú silné emócie a akceptovanie opatrení je vždy veľmi, veľmi problémová vec… Chápeme, že ľudia sú už unavení a túžia po svojich pôvodných životoch a že jednotlivé krajiny chcú dosiahnuť, aby ich  ekonomiky znovu fungovali.“

WHO plne podporuje snahy krajín oživiť svoju ekonomiku, ale malo by sa to robiť bezpečne! A navyše, vlády by podľa svetových zdravotníkov nemali v téme koronakrízy vždy len niečo zakazovať a prikazovať, ale mali by radšej počúvať, čo ľudia hovoria, slovom, viesť s nimi dialóg.

Áno, aj s tými, ktorí rúška zaťato odmietajú.😎

Nie je bez zaujímavosti, že prekrývanie úst a nosa rúškom dokáže uchrániť ekonomiku pred prepadom HDP, firmy pred stratami a zamestnancov pred prepúšťaním. Dokonca sa tá ušetrená strata na HDP dá aj veľmi presne vyčísliť! 

Podľa členky Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Isabel Schnabel pandémia nového koronavírusu spôsobila ekonomikám obrovský šok. Zasiahla každú krajinu a prinútila centrálne banky prísť s mimoriadnou podporou na zotavenie ekonomiky.

Avšak prebiehajúca klimatická zmena je podľa nej oveľa väčším rizikom pre ekonomiky. „Zmena klímy je pravdepodobne najväčšou výzvou, akej čelíme. Omnoho väčšou, než je pandémia nového koronavírusu!“ zdôraznila pani Schnabel.

A k téme koronakrízy už len jedna poznámka.

S radosťou som zachytil správu, že  slovenské ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje nové dávky – tehotenskú pre pracujúce ženy a tehotenské štipendium pre študentky stredných a vysokých škôl.

Dobrý nápad, oceňujem! A možno aj práve kvôli tomu by mohlo k mojim doterajším vnúčatám pribudnúť ďalšie. Veď jedna dcéra je ešte VŠ študentka.🙋

Nezmyselný maratón by mohol pokračovať

Keby sme na Slovensku  nemali koronavírus, aj tak by sme sa nenudili!

Najnovšie sa o zábavu postaral poslanec za stranu (OĽaNO) Martin Čepček, ktorý predložil návrh zákona fakticky o úplnom zákaze interrupcií.

Je to dosť podrazácky počin, pretože túto tému nekonzultoval v rámci  koaličných strán, ba ani len s poslancami vlastnej strany. Nehovoriac už o tom, že parlament sa touto témou zaoberal len pred dvomi mesiacmi (kedy rokoval dokonca o štyroch rôznych návrhoch na sprísnenie či zákaz interrupcií) a podľa pravidiel sa rovnakým zákonom nemôže zaoberať počas najbližšieho polroka.

V každom prípade je to téma pre Slovensko kľúčová a životne dôležitá! Keby poslanec Čepček nepodal v priebehu niekoľkých mesiacov poradí celkovo už 5. návrh na zákaz interrupcií, ani by som nevedel, že takého poslanca vôbec máme!😕

Podľa poslankyne Jany Cigánikovej (SaS) je Čepčekov návrh absolútnym obmedzením práv ženy a jej strana podá podnet na ústavnoprávny výbor za porušenie legislatívnych pravidiel a bude žiadať, aby návrh bol vyradený z rokovania.

Súhlasím s poslankyňou Cigánikovou a aj v súlade s jej názormi by som ten nový nezmyselný návrh nebral vážne veriac, že parlament ho odmietne.

Horšie ale je a aj pani Cigániková sa právom obáva, že takýto nezmyselný maratón poslaneckých návrhov na ďalšie sprísňovanie interrupcií a obmedzovanie sexuálnych a reprodukčných práv žien bude pokračovať a takéto návrhy sa budú v parlamente podávať tak často, že časom prídu v poriadku aj ostatným.

Slovom, systematické masírovanie verejnej mienky v prospech katolíckej cirkvi.

Všetky predložené návrhy na sprísnenie či zákaz interrupcií, teda tá štvorica  nedávnych návrhov i ten nový Čepčekov majú podľa Sulíkovcov za cieľ obmedziť alebo sťažiť prístup ženám k interrupciám a pritom vrcholne pokrytecky sa skrývať za  slová „pomoc ženám.“

Strana preto aktívne vyrazila do boja so stredovekým tmárstvom a s tzv. vatikánskymi zmluvami, ktoré držia našu krajinu pevne pod krkom! Avízovala, že urobí všetko pre odluku cirkví od štátu a obráti sa na Ústavný súd (ÚS) SR, aby posúdil, či vatikánske zmluvy nepredstavujú porušenie rovnoprávnosti dvoch medzinárodných subjektov a nevytvárajú nerovnosť pred zákonom.

Áno, reč je o odluke cirkví od štátu, čo je ešte stále nezrealizovaná  požiadavka z Novembra ´89. Myslím si, že tejto téme sa treba venovať a že  strana SaS  s tým aspoň trochu pohne. Nepôjde to hneď a naraz, ale začať treba!!!

Slogan namiesto pointy

Mám pocit, že bigotných svätuškárov, ktorých je v terajšom slovenskom parlamente neúrekom a chcú za každú cenu udržať Slovensko v ideovom zajatí stredoveku, už svrbia dlane a nevedia sa dočkať, kedy budú pokračovať s ďalším a ďalším obmedzovaním sexuálnych a reprodukčných práv žien.

Nehovoriac len o zákaze interrupcií, ale aj o zákaze antikoncepcie, o boji proti LGBT, o zákaze cvičenia jógy, o povinnom vyučovaní náboženstva a dalších pre Slovensko životne dôležitých témach, ktoré by svätuškári chceli čím skôr realizovať.

Áno, to všetko sú dôležité témy, keďže pomôžu Slovensku čím skôr vybŕdnuť z koronakrízy!🤕

A ja namiesto obligátnej pointy pripomeniem nedávne (jún – júl) početne veľmi slabé, lebo na Slovensku je tzv. občianska spoločnosť zakrpatená, teda slabé, malé, ale odhodlané skupinky žien, ktorí vyšli do ulíc (najmä v Bratislave a v Košiciach, v ostatných mestách pomenej!) a protestovali proti vtedy naraz predloženým štyrom legislatívnym návrhom na obmedzenie ich práv.

Ozvali sa proti legislatíve, ktorá chce všemožne strpčovať život mladým ženám. A teraz po iniciatíve poslanca Čepčeka by sa tiež patrilo ozvať sa nahlas. A  nielen ženám. Ani my muži by sme nemali byť ticho!😋

Keď som už spomenul tie početne slabé protesty, tak musím napísať, že sa tam občas objavili výstižné  slogany ako napríklad Za odluku cirkví od materníc!

No, nie je to vtipné heslo? Neviem ako tebe, milý čitateľ, ale mne sa to veľmi páči!

Je to vtipné, výstižné a len niekoľkými slovami popisuje celú tragédiu našej súčasnosti, kedy katolícka vrchnosť majúca až prisilnú podporu poslancov naprieč viacerými stranami, nerešpektuje, že väčšina obyvateľov Slovenska nechce kráčať tzv. poľskou cestou.

Slovom, dnešné moderné ženy na Slovensku nechcú žiť ako stredoveké panny mučenice.🙍

P.S. Mám pocit, že bigotní veriaci vo vládnych stranách už znova dumajú, ako by sa v rámci koronakrízy dali obchody zatvoriť aspoň v tie nedele, aby sa všemohúci zase raz nehneval.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial