Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Ešte raz o nedopitej fľaši vína (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Sme na prahu novej krízy? Našinec pozerá na ceny v obchodoch, ktoré klesajú vďaka Ficovi a myslí si: Aká kríza? Konečne nastal raj! A bude ešte lepšie a preto dovysvetlím, že v školách nám kedysi vtĺkali do hláv dogmu V. I. Lenina, že politika nemôže nemať prvenstvo pred ekonomikou.

Čínska neistota sa v posledných mesiacoch preliala do celého sveta. Americká centrálna banka (Fed) sa rozhodla podporiť trhy a v závese za čínskymi akciami nezvýšila základné úrokové sadzby – tento jej neočakávaný krok trhy prečítali takto: Keby Fed sadzby podľa očakávaní zvýšil, bola by to dobrá správa, že sa nedeje nič mimoriadne, keď ale sadzby ponechal na nulovej úrovni, musí byť svetová ekonomika vo veľkých problémoch. Zmateny

Publicista Petr Zámečník si preto minulý týždeň položil otázku: akciové trhy padajú – začína sa nová kríza?  

Globálny rast totiž nenapreduje takým tempom, ako by si to súčasný svet želal a nadnárodná spoločnosť Coface upozornila, že tempo celosvetového rastu nedosiahne v poslednom kvartáli viac ako 3 percentá, pričom problém je najmä s tradičným motorom svetového rastu – rozvojovými ekonomikami. Veľké i menšie rozvíjajúce sa krajiny zažívajú silné turbulencie, v tých veľkých a rozhodujúcich sa aktivita buď spomalila (Čína, Turecko, Južná Afrika) alebo dokonca padli do recesie (Rusko, Brazília). Nedávny kolaps čínskej burzy podľa Coface len podčiarkuje slabiny týchto krajín.  

Kým ekonómovia donedávna vynášali krajiny skupiny BRICS až do nebies, dnes sú tieto štáty (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika) v poriadnom svrabe a situáciu nezlepšuje ani Nová rozvojová banka (NDB), ktorú s veľkou slávou nedávno spoločne založili krajiny BRICS-u. Tá – aspoň podľa ich predstaviteľov – mala znížiť medzinárodný vplyv Svetovej banky (WB), Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR),  Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), Medzinárodného menového fondu (IMF)  a ďalších inštitúcií slúžiacich “špinavým zámerom” západného sveta, najmä však amerického imperializmu, a oslabiť vplyv US dolára ako svetovej rezervnej meny. Vyplazly jazyk

Len pripomeniem, že najväčší záujem na vzniku novej rozvojovej banky malo Rusko, ktoré kvôli sankciám za napadnutie Ukrajiny prišlo o prístup k finančným prostriedkom zo západných finančných inštitúcií, akou je napríklad aj Svetová banka.

Napriek zbožným želaniam prokremeľských diskutérov na českých a slovenských weboch sa zraziť USD na kolená nedarí a tak ešte dlho zostane svetovou rezervnou menou. Rovnako aj z času na čas objavujúce sa fantazmagorické pokusy odobrať túto funkciu US doláru a znížiť jeho silu vo svete vytvorením akejsi svetovej a “spravodlivej” univerzálnej meny, zostali vždy len v rovine úvah. Našťastie!

A všetkým, ktorí so mnou v tej chvíli nesúhlasia, odporúčam zavrieť oči a snívať a predstaviť si čínsky jüan alebo ruský rubeľ ako svetovú menu. Alebo aj čosi spoločné – napríklad na spôsob eura – ale s celosvetovým záberom. Bŕŕŕ! Mrkajici

Áno alebo nie? Investori a špekulanti…

Nachádza sa teda svet na pokraji krízy? Alebo nie? Môžu upadajúce krajiny BRICS-u vrátane Ruska, stiahnuť nadol celý svet?

Analytik ČSOB Jan Čermák si nemyslí, že koniec sveta sa blíži, keďže tej najväčšej ekonomike sveta – americkej – sa darí veľmi dobre a tak len stroho konštatuje, že najhorší kvartál pre globálne trhy od roku 2011, na ktorý budú chcieť trhy rýchlo zabudnúť, sa v posledných septembrových dňoch priblížil k svojmu záveru. Analytik zároveň dodáva, že investori i špekulanti prežili za uplynulý štvrťrok naozaj dosť: Od prekvapivej čínskej inflácie cez čudne obhajované rozhodnutia Fedu opäť odložiť zvýšenie úrokových sadzieb až po šokujúcu kauzu s podvodným softvérom na meranie emisií dieselových motorov.

Podčiarknuté, zrátané: Súhra menovaných udalostí priniesla trhom nemalé straty, no ukazuje sa, že posledný tohtoročný kvartál sa s veľkou pravdepodobnosťou nebude už niesť v takom pesimistickom duchu ako ten predošlý. Smutny Čiernou skrinkou ale naďalej zostáva ekonomická situácia v Číne, avšak pre globálne trhy je pozitívom aspoň to, že čínské vládne autority zrejme nehodlajú spomalený hospodársky rast riešiť ďalšími devalváciami jüanu.

Kto je vinný? Ropa alebo sociálne cítenie?

Aj keď globálny rast sa spomalil a Medzinárodný menový fond (IMF ) zdvíha varovný prst, BIG EXPERT upozornil, že dobrou správou je aspoň to, že vyspelým ekonomikám, vrátane mnohých krajín EÚ, či už sú v eurozóne alebo stoja mimo nej (napríklad Česko) sa dobre darí

A rovnako dobre sa darí i Slovensku, kde ožíva pracovný trh, v tomto roku vznikne 41 tisíc pracovných miest, ožívajú investície; sú za tým ale predovšetkým peniaze z fondov EÚ. Aj analytici VÚB banky Andrej Arady a Zdenko Štefanides minulý týždeň upozornili, že tohtoročný vysoký rast HDP 3,5 percenta ťahajú najmä eurofondy. Po očistení o tento dočasný efekt by domáca ekonomika v tomto roku skôr spomalila na rast blízko dvoch percent. Inak a jednoduchšie povedané – aktuálna investičná aktivita je nafúknutá nadštandardným čerpaním eurofondov, pretože končí možnosť ich čerpania z programového obdobia 2007–2013.

Znižuje sa nezamestnanosť, hoci sčasti umelo a prikrášľovaním štatistík, resp. vďaka manipuláciám s nimi, ako na to nedávno upozornila aj Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej silnejú podozrenia z prikrášľovania štatistiky nezamestnanosti. A ešte na jeden moment by bolo treba upozorniť: ceny v maloobchode sa znižujú alebo aspoň nestúpajú a sú politici, ktorí si za to (teraz v predvolebnom období) robia veľké zásluhy. Ale radovému občanovi treba jasne povedať, čo všetko je za tým.

Pomôžem si minulotýždňovou štatistikou Eurostatu, podľa ktorej ceny výrobcov v eurozóne klesajú – v júli zaznamenali medziročný pokles o 2,1 percenta, v auguste dokonca o 2,6 percenta! Pod pokles cien sa podpísali najmä padajúce ceny ropy.

Len pre porovnanie: Pred rokom (samý koniec septembra) boli čierneho zlata takéto: americká ľahká ropa WTI – 94,66 USD, severomorská Brent – 97,31 USD.

Minulý týždeň sa ceny pohybovali takto: pondelok 28. septembra WTI – 45,31 USD, Brent – 48,18 USD, streda 30 septembra WTI – 44,94 USD, Brent – 47,94 USD. Až koncom týždňa ceny (piatok 2. októbra) ropy trochu stúpli v reakcii na intenzívnenie bojov v Sýrii. Piatok: WTI – 45,59 USD, Brent – 48,36 USD.

Ropa nad hladinou 90 USD a 40 USD je sakramentský rozdiel! Nemáme sa o čom baviť… Smejici se

Podčiarknuté, zrátané: Ceny ropy na svetových trhoch sú teda za sympatickými cenami v obchodoch a nie Robert Fico a jeho sociálne cítiaca strana Smer-SD a nekonečne dobrotivá vláda!

Ešte k tej fľaši…

Vo svojom predošlom komentári som písal o tom, ako som nadšene listoval v propagačnom letáku strany Smer-SD, ktorý vyšiel pod veľavravným názvom Robíme pre ľudí a ktorý mi akýsi dobrák vhodil do poštovej schránky. Patrí mu za to nekonečná vďaka! V komentári som podrobne písal o tom, ako ma nadchli jednotlivé slogany typu Plyn výrazne zlacnie, Potraviny budú lacnejšie, Ekonomicky najslabšie regióny dostanú štátnu podporu, Na škôlky pôjde 15 miliónov, Nové hasičské autá získa takmer 900 obcí, atď. Keďže to všetko je dôvod na radosť, otvoril som si fľašu vína, ale súc sklamaný som ju nedopil

Vládna strana v tomto predvolebnom letáku zdôrazňuje, že opatrenia 1. sociálneho balíčka splnila a čaká nás 2. balíček, ktorý podľa prvotných informácií by mal stáť približne 200 miliónov eur a má obsahovať množstvo lákavých benefitov vrátane lacného bankového účtu pre každého s výhodnými podmienkami, pre niektorých dokonca zadarmo!!! Big grin

Tomu účtu zadarmo sa všetci tešia. Ministerstvo financií už informovalo, že tzv. základný bankový produkt bude od začiatku roka zadarmo. Doteraz klienti zaň platili platili bankám maximálne jedno euro mesačne, ale teraz ministerstvo jeho cenu upravilo na nulu, pričom tento produkt zadarmo bude obsahovať neobmedzený počet hotovostných aj bezhotovostných platobných operácií, ako aj vydanie jednej medzinárodnej debetnej platobnej karty a jej automatickú obnovu po skončení platnosti.

Hovorí sa tomu: radosť žiť!

Slovenská banková asociácia (SBA) už skôr upozornila, že straty výnosov spojené s takýmto nekonečným dobrom môžu dosiahnuť 80 miliónov eur ročne, ministerstvo ale zvýraznilo, že predmetná vyhláška, ktorá tento produkt bankám nariaďuje, síce môže mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, avšak očakáva sa pozitívny sociálny vplyv, ktorý sa prejaví inklúziou obyvateľstva do bankového sektora. Bum!

Banková asociácia ale kriticky vníma, že o takom nekonečnom dobre neprebehla hlbšia odborná diskusia ani verejná konzultácia. A ja len dodám, že práve som si spomenul, ako nám na prednáškach a seminároch z marxizmu-leninizmu kedysi dávno vtĺkali do hláv dogmu V. I. Lenina, o tom, že politika nemôže nemať prvenstvo pred ekonomikou. Bum!

Ale k tej politike a ekonomike uvediem aj iné príklady. Napríklad, že vlaky zadarmo (súčasť 1. sociálneho balíčka) ničia autobusárov a tí musia rušiť spoje, aby mali čo jesť. Alebo ma zaujal aj príspevok novinára Ivana Brožíka v sieti Regionálnych novín o tom, že naši socialisti si urobili z vládnutia svojský kapitalistický komunizmus. Chvália sa, koľko chodia medzi ľudí, že načúvajú ľuďom…, ale len tým vplyvným, vlastniacim veľké finančné zdroje. 

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *