Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

ETF fondy – čoraz viac obľúbená voľba bežných investorov

V dnešnej dobe množstvo ľudí rieši otázku, či investovať do ETF fondov alebo nie. Pre niektorých ide stále o neznám pojem. Pozrieme sa preto na to, čo to ETF fondy sú.

ETF alebo Exchange-Traded Fund sú obchodovateľné fondy na burze. Ide o investičný produkt, ktorý sa zameriava na investovanie do širšieho portfólia akcií, dlhopisov alebo iných aktív. Investor preto nepotrebuje kupovať každý titul zvlášť. Kúpou jednej akcie ETF získava podiel na celom portfóliu zvoleného fondu.

ETF sú zväčša synonymom pre takzvané pasívne investovanie. Dalo by sa povedať, že pasívne investovanie prostredníctvom ETF nástrojov umožňuje investorom kopírovať vývoj cien podkladových aktív. Napríklad, ak máte nakúpený ETF fond kopírujúci vývoj najväčších spoločností v Nemecku, tak cieľom ETF fondu je s čo najväčšou presnosťou kopírovať vývoj, pohyb firiem v rámci zvoleného indexu. ETF v súčasnosti patria medzi najpopulárnejšie prostriedky individuálnych investorov, no aj medzinárodných korporácií.

ETF fondy tak fungujú na podobnom prístupe ako klasické podielové fondy. Predstavujú možnosť investovať cez malé vklady do desiatok, či stoviek spoločností. Oproti podielovým fondom však toto investovanie zdokonalili a zjednodušili.

Výhody investovania do ETF

V poslednom období sa vo svete stále viac a viac peňazí z podielových fondov presúva do ETF fondov. Poďme sa preto pozrieť na výhody a nevýhody, ktoré spomínané ETF fondy prinášajú.

1) Zhodnotenie

Ak sa zameriame na II. dôchodkový pilier, v ktorom majú sporitelia na výber aj indexové fondy, je možné vidieť, že indexové fondy dosahujú vyššie zhodnotenie ako ostatné typy fondov. Či už ide o dlhopisy, alebo akcie. Indexové fondy dokázali vlani zarobiť až 31,5 percenta, kým priemerné zhodnotenie v druhom pilieri predstavovalo sedem percent.

2) Poplatky

Dôležitým benefitom ETF fondov je možnosť investovať s minimálnymi poplatkami. Pri klasických podielových fondoch, sú vstupné poplatky okolo troch, štyroch percent, pri indexových fondoch sú minimálne alebo žiadne.

Ďalším dôležitejšou sumou je správcovský poplatok. Platí sa priebežne počas celej doby investovania za správu portfólia. Správcovský poplatok je pri podielových fondoch štandardne do dvoch percent, pri ETF to môže byť napríklad 0,3 percenta. Ak investujeme na dlhšie obdobie, tak práve správcovský poplatok vie príjemne napomôcť k vyššej ziskovosti našej investície.

3) Dane

V Slovenskej legislatíve je zahrnutý takzvaný časový test, čo v praxi to znamená, že pokiaľ držíte investíciu viac ako rok, tak nemusíte platiť daň zo zisku, ktorý na konci dosiahnete. Podmienkou však je, že cenný papier, do ktorého investujete, sa musí obchodovať na burze cenných papierov, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Indexové fondy to spĺňajú, podielové fondy nie.

Rovnako zákon hovorí, že ste oslobodení od platenia daní aj vtedy, pokiaľ investujete do cenných papierov pravidelne po dobu najmenej 15 rokov a ročný vklad neprekročí ročne viac ako tri tisíc eur. Ide o takzvané dlhodobé investičné sporenie (DIS).

4) Likvidita

Keďže podielové fondy nie sú obchodované na burze, výber prostriedkov z podielových fondov z nich trvá spravidla niekoľkých dní. Pri ETF je však investícia spravovaná brokerom, ktorý realizuje jej odpredaj ihneď po zadaní pokynu klientom. Dá sa preto povedať, že v konečnom dôsledku za pomoci rýchleho výberu finančných prostriedkov, môžeme predísť neželaným výkyvom investície spôsobeným trhom.

Nevýhody investovania do ETF

Pasívna správa majetku

Kopírovanie pohybu zvoleného indexu znamená, že spolu s rastom a poklesom indexu vzniká zisk alebo strata daného fondu. V rámci trhu je výrazný pohyb cien indexov bežný. Investovanie do indexových fondov sa preto v krátkodobom horizonte neodporúča. Spomínané krátkodobé investovanie do týchto fondov zvyšuje riziko straty.

Vhodná forma sporenia na dôchodok

Investovanie prostredníctvom indexových fondov sa odporúča najmä v prípade, ak je náš investičný horizont dlhodobý. Práve preto sú vhodnou možnosťou na sporenie si na dôchodok. Tieto fondy sa často objavujú v dôchodkových investičných schémach, kde je možné pravidelné investovanie.

Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že ETF fondy kombinujú výhody do investovania konkrétnych akciových titulov a výhody investovanie do podielových fondov, čo z nich robí ideálnu voľbu pre dlhodobé investovanie.

Medzi najpodstatnejšie výhody patrí výrazná úspora na transakčných poplatkoch a na poplatkoch za správu. Daňová výhoda vyplývajúca zo slovenských zákonov, je čerešničkou na torte, ktorá optiku výnosov v ETF ešte viac zlepšuje.

2 odpovede na “ETF fondy – čoraz viac obľúbená voľba bežných investorov”

  1. Etf je in píše:

    Treba sa zaujimat o to, ako je to s etf fondami. Napr. Ci podkladove aktivum(akcie), nie su iba frakcia vydanych akcii fondu. Ci niekto nepredava viac leteniek ako miest na sedenie. Raz sa mi stalo , ze som sa nedostal do lietadla, lebo prosli vsetci.. Pri zlatych etf je to zrejme, nakolko papieroveho zlata je 100 nasobok realneho. Takisto, kolko kriz maju etf fondy za sebou. Ak su dobre casy a nikto nevybera, funguje kazda pyramidova hra. Co ak zacnu akcie klesat a ludia etfka predavat?

  2. Milan píše:

    Pre europskeho teda aj slovenskeho investora su ETF hlupost odkedy EU zakazala investovanie do americkych lacnych a likvidnych ETFiek. Nase europske UCITS su 3x drahsie co sa tyka poplatkov a v podstate nelikvidne kedze denne sa preobchoduju tisice a v USA miliony kusov americkcyh. Pozor na to prosim !!! Viac odporucam akcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial