Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

ETF fondy pod lupou: výhody a riziká

V poslednom období sa ETF fondy prezentujú ako malý investičný zázrak. V mnohých prípadoch sa stávajú dokonca univerzálnou odpoveďou na otázku: „Kam dobre investovať finančné prostriedky?“ Na trhu však nič také ako zaručene dobrá investícia neexistuje. Takže, čo vlastne poskytujú ETF fondy investorom?

Čo sú to ETF fondy?

Skratka ETF je odvodená od anglického názvu exchange traded fund. V slovenskom preklade verejne obchodovateľné fondy. V princípe ide o fond, ktorého podiely sa obchodujú na burze.

„Pri ETF vystupuje niekoľko subjektov a to v prvom rade správca, teda správcovská spoločnosť a market maker (tvorca trhu), ktorý dodáva a udržiava likviditu ETF na burze. Emitentom je konkrétny fond a vydáva podiely, podielové listy alebo akcie. Samotné vydanie spravidla manažuje potom nejaká banka,“ vysvetľuje Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.

ETF môžu byť napríklad naviazané na niektorý finančný index a preto nepotrebujú žiadnych analytikov, ani investičných manažérov. Snahou týchto fondov je kopírovať vybraný index, od jeho zloženia závisí aj štruktúra investícií vo fonde. Zloženie je preto vždy jasné a prehľadné. To je najväčší rozdiel od klasických podielových fondov, kde manažér fondu neustále v snahe získať dobrý výnos mení portfólio.

Každý ETF fond je trochu iný

Aj medzi ETF fondmi funguje princíp konkurencie a nejde teda len o bezduché kopírovanie. „Každý sa snaží zaujať, priniesť niečo navyše. Bojujú na poli nákladov, v spôsobe kopírovania vybraného indexu, alebo sa od neho jemne odchyľujú. Preto aj dva ETF fondy, ktoré sú zamerané na ten istý index, sú odlišné, pretože každému fondu jeho tvorca vtlačil svoju pečať,“ hovorí Igor Gogoľ, produktový manažér Across Private Investments.

Vždy však platí, že pri ETF ide o pasívne investovanie, teda fondy ETF odstraňujú z investovania človeka. „Človek je omylný, jeho rozhodnutia ovládajú emócie a trhy sú nepredvídateľné. Ukazuje sa, že odstránenie alebo minimalizácia ľudských rozhodnutí v investičnom procese vedie k lepším dlhodobým výsledkom, teda vyšším výnosom,“ hovorí R. Kasík. Aj to nahráva ETF fondom a posúva ich do kategórie ziskovejších produktov, než je mnoho aktívne spravovaných podielových fondov.

ETF fond nie je starou záležitosťou

Prvý ETF fond vznikol v roku 1993 a veľmi rýchlo si získal priazeň investorov.  „V súčasnosti dosahujú ich aktíva takmer šesť biliónov dolárov a pokrývajú praktický každý segment finančného trhu,“ hovorí Michal Nalevanko, riaditeľ analytickej spoločnosti BENCHMARK RESEARCH & CONSULTANCY.

„Dominantnou triedou aktív, ktoré tvoria majetok globálnych ETF sú akcie. Približne tri zo štyroch dolárov, ktoré sú investované v ETF, sú investované práve na akciových trhoch po celom svete (76,4 %),“ dodáva.

Medzi ETF však možno nájsť aj fondy, ktoré okrem akcií aktívne obchodujú aj s dlhopismi alebo s cudzími menami. ETF fondy sa môžu zameriavať aj na investovanie v oblastiach, v ktorých žiadny relevantný index neexistuje. Aj preto si netreba ETF a indexové fondy zamieňať.

Najrýchlejšie rastú dlhopisové ETF

ETF fondy patria dlhodobo medzi najvyhľadávanejšie formy investovania predovšetkým v USA. Ich popularita tam dosiahla v roku 2019 dokonca historicky míľnik. Objem úspor investovaných do ETF sa po prvýkrát vyrovnal aktívam, ktoré spravujú aktívne riadené fondy. Veľkej obľube sa v poslednom období tešia najmä dlhopisové fondy.

Prvý dlhopisový ETF fond vznikol len v roku 2002, no celková výška majetku v týchto fondoch už presahuje 1,1 bilióna dolárov. Dalo by sa povedať, že ide o najrýchlejšie rastúci segment ETF. Najčastejšie sledujú indexy zložené zo štátnych alebo korporátnych dlhopisov. Odhaduje sa, že do roku 2024 by aktíva v správe dlhopisových ETF mali presiahnuť úroveň dvoch biliónov dolárov.

Výhody ETF fondov

„ETF fondy sú atraktívne z troch hlavných pohľadov a to vďaka ich zaujímavej výkonnosti, nulovým daniam a nízkym poplatkom, ako aj vďaka viacerým výhodám plynúcich z pasívnych stratégií ETF fondov,“ spresňuje Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments.

Veľkou výhodou je diverzifikácia, teda širšie rozloženie investície. „Indexy spravidla obsahujú stovky až tisícky cenných papierov. Normálny podielový fond nikdy nebude držať taký počet pozícií, lebo je to neúnosné. Ani veľký tím analytikov nedokáže odsledovať a mať hĺbkový prehľad o niekoľkých stovkách akcií,“ hovorí R. Kasík a dodáva:

„Sú lacnejšie, menej rizikové tým, že riziko viac rozkladajú a sú likvidnejšie. Kedykoľvek na burze cez jej prevádzkové hodiny, či už cez obchodníka alebo banku, viete ETF fond kúpiť alebo predať,“ dodáva.

Navyše všetky investície do ETF, ktoré trvajú aspoň jeden rok, sú oslobodené od daní. To neplatí pri podielových fondov, v ktorých výnosy podliehajú zdaneniu bez ohľadu na to, ako dlho takáto investícia trvala. Aj v tom majú ETF fondy výhodu. Zároveň sú dostupné pri minimálnych vkladoch bežných u podielových fondov v bankách. Dostanú sa k nim teda aj menší investori.

Kopírujú trhy, nielen úspechy

Napriek všetkým výhodám investovania do ETF fondov netreba podliehať presvedčeniu, že sú pre každého a vždy zostanú v zisku. Naopak. ETF fondy dokonale nasledujú vývoj trhov.

„Úskalia sa často skrývajú v prehnaných očakávaniach investorov. Pri ETF fondoch je nutné si uvedomiť, že kopírujú trhy oboma smermi, nahor aj nadol. Ak investor nie je ochotný počkať, kým sa trh dostane z korekcie, v ktorej sa aktuálne nachádza, môže to pre neho znamenať stratu,“  vysvetľuje I. Gogoľ.

„ETF fondy sú veľmi rozmanité. Zamerané sú na nejaký index, alebo trh. ETF fondy pretavujú úspechy, ale aj neúspechy vybraného indexu respektíve trhu do vlastnej výkonnosti. Ak investor nechce byť závislý na tejto nálade trhu, mal by zvážiť investíciu niekde inde,“ dodáva

Rovnako aj pri ETF fondoch platí, že netreba mať prehnané očakávania a predchádzajúce výsledky neznamenajú, že také budú navždy. „Často sa stretávam s príliš dynamickými portfóliami fondov ETF, kde sa investor vyslovene naháňa za výnosom. Napríklad medzi štyrmi fondmi nájdete jeden fond zameraný na rastové akcie, jeden na technologické akcie, ďalší na malé spoločnosti a ďalší na rozvojové trhy. Kým trhy rastú, zisky sú vysoké, ale ide o veľmi koncentrované a zle nastavené riziko, čo sa investorovi raz vypomstí,“ odporúča obozretnosť R. Kasík.

Pri ETF fondoch je potrebné spomenúť ešte jedno riziko. Negatívne dopady vychádzajú z jedného základného predpokladu, že nemôžeme byť všetci pasívni investori. „Stratila by sa cenotvorba na trhu, stratili by sme protistrany obchodov. Stále sme však od tohto stavu veľmi ďaleko, no zvýšená volatilita, silnejšie trendy už pravdepodobne badáme aj dnes ako dôsledok rozmachu ETF,“ hovorí R. Kasík.

Správne si nastavte investičný horizont

Aj pri ETF platia všeobecné poučky, ktoré radia, že s vyšším potenciálnym výnosom sa predlžuje aj odporúčaný investičný horizont. „Pri ETF fondoch zameraných na bezpečné štátne dlhopisy to môžu byť pokojne aj tri roky, pri ETF fondoch zameraných na čisto akciový trh to môže byť aj desať rokov a viac,“ radí I. Gogoľ. Ide teda o investičný horizont, ktorý je totožný s horizontom bežným aj pri podielových fondoch.

„Moje odporúčanie je vyberať si základné indexy ako MSCI World, S&P 500, Stoxx 600 a MSCI Emerging Markets. Tie bohato postačujú väčšine investorov. Neodporúčam zbytočne špekulovať so špecifickými, sektorovými, regionálnymi alebo faktorovo skladanými ETF ako napríklad Smart Beta fondy, kde je zloženie indexu podmienené nejakými faktormi cenných papierov alebo emitentov,“ dodáva R. Kasík.

Aj pri ETF fondoch teda platí, že nie sú investíciou, kam sa dá nasmerovať sto percent svojho portfólia. Sú však vhodným doplnkom pri investičnom horizonte začínajúcom na troch až piatich rokoch. Zároveň netreba príliš riskovať a skôr si vyberať veľké likvidné fondy.

2 odpovede na “ETF fondy pod lupou: výhody a riziká”

 1. Milan píše:

  Minuta 6:48 videa a vysvetlenie ako su kryte zlate etf.
  https://youtu.be/bqoQ9DxMrw0
  A bezne etf su rovnako prepakovane ako „zlate etf“. Jednoducho bankari pakuju co sa da. Vzdy predaju viac listkov ako je sedadiel. Sam som prekvapeny, ale jedina istota je hard assets. Viac Kaiser report. Pride mi to ako seriozna relacia na RT.
  https://youtu.be/ZsIhrb2RUx0

 2. Anonym píše:

  Neztratili bychom protistrany obchodů. Pasivní investor by prodal celé portfolio jinému pasivnímu investorovi a dostal by za to od něj peníze. Aktivní investoři jsou na trhu nejspíše potřeba, ale ne kvůli likviditě.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial