Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Euro neprinesie klientom starosti

Euro vyrieši v mnohých domácnostiach problém, aký vianočný darček kúpiť. Peňaženky s veľkým priestorom na euromince budú určite hitom tohtoročných Vianoc. So samotným zavedením eura by Slováci nemali mať veľa starostí. Všetko za nich zaobstarajú finančné inštitúcie. Navyše podľa Štatistického úradu takmer polovica Slovákov neočakáva od zavedenia eura žiadne zmeny.

Banky majú najviac práce

Najviac práce so zavedením novej meny budú mať určite banky. Spravujú bežné účty klientov, poskytujú im aj rôzne typy úverov a ďalšie produkty. Dennodenne otáčajú vysoké sumy na medzibankovom i finančných trhoch. Podľa Slovenskej bankovej asociácie sa na prijatie banky pripravovali už niekoľko rokov: „Banky majú vypracované podrobné plány a postupy pre bezproblémový priebeh eurokonverzie. Každá banka má vyškolených špecialistov. Ak sa klient potrebuje zorientovať v téme prechodu na euro, má možnosť informovať sa priamo na pobočke.“

Na rozdiel od bánk čaká ostatné finančné inštitúcie o trošku menej starostí. Pre klienta však platí pravidlo, že sám nemusí robiť nič. Všetko zaňho zariadia finančné inštitúcie. Ak má predsa len otázky, určite nájde odpovede na internetových stránkach jednotlivých inštitúcií. Napríklad VÚB pripravila europoradňu s bývalou viceguvernérkou NBS a členkou predstavenstva Elenou Kohútikovou. Na stránke Unicreditbank zaujmú skúsenosti s prijatím eura v iných krajinách EÚ a možnosť stiahnuť si eurokalkulačku do mobilu. Informácie o eure však nepodceňuje žiadna z inštitúcií.

Polovica Slovákov neočakáva od eura zmeny

Strach z eura nemajú ani samotní Slováci. V závere októbra bolo 48 % respondentov presvedčených, že zavedenie eura nebude mať na ich domácnosť žiadny vplyv. Zhoršenie životnej úrovne svojej domácnosti zavedením eura predpokladá 36 % respondentov a zlepšenie životnej úrovne domácnosti očakáva jedna desatina oslovených. Vyplýva to zo zistení Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR.

Z rovnakého výskumu vyplýva, že ľudia chcú vedieť, či sa prijatie odzrkadlí na úrovni cien a chcú byť tiež podrobnejšie informovaní o výhodách a nevýhodách plynúcich z tejto zmeny. Na to, aby euro obchodníci na zvyšovanie cien nezneužili, dohliada Cenová rada.

Pozor na silvestrovskú noc

Bežní, ktorí má svoje peniaze v banke, nemusí prakticky nič robiť. Pozor však. Počas silvestrovskej noci nebudú fungovať bankomaty a zrejme ani internet banking. Preto je lepšie predzásobiť sa eurom. Od začiatku decembra si Slováci môžu kúpiť v pobočkách bánk i na poštách štartovací balíček za 500 Sk. Slovenské euromince však platia až od 1. januára.

Obsah štartovacieho balíčka

2 €                     

2x   

1 €                 

6x

0,50 €                

8x

0,20 €               

8x

0,10 €               

6x

0,05 €               

5x

0,02 €               

5x

0,01 €                

5x

Zdroj: slovenské banky

Kto si nestihne zameniť koruny za eurá do konca roka, má ešte šancu. Možností bude viac.

Harmonogram zavedenia eura

do 16. januára 2009

dá sa ešte platiť korunami

do  konca júna 2009

vymenia mince za eurá všetky komerčné banky

do konca decembra

vymenia papierové peniaze za eurá všetky komerčné banky

do konca roka 2013

vymení mince za eurá NBS

bez časového obmedzenia

vymení papierové peniaze za eurá NBS

Zdroj: slovenské banky

Banky chcú peniaze z ponožiek

Najľahší spôsob ako zmeniť svoje peniaze, je nechať ich na účte – 1. januára sa z korún automaticky stanú eurá. Banky sa vo svojej komunikácii oveľa viac sústredia na úspory v ponožkách. Môže ísť o zaujímavé objemy peňazí, ktoré majú zatiaľ ľudia schované v domácnostiach. Ak sa ocitnú na účtoch, budú zarábať nielen pre klientov, ale aj pre banky. Aj preto dnes bankové inštitúcie ponúkajú úrok vyplatený už pri vklade, vkladné knižky bez úrokov alebo napríklad korunu za každé zmenené euro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *