Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Euro oslabuje, ropa dražie – koľko nás bude stáť dovolenka v zahraničí

Letná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Euro tento rok oslabuje a cena ropy rastie. Čo to bude znamenať pre dovolenkárov? Cesta mimo eurozóny a ďaleko od domova by logicky mala drahšia. Pozreli sme sa na to, ako to naozaj je.

To, koľko nás bude stáť dovolenka, určuje najmä to, ako sa vyvíja kurz eura voči menám destinácií, ktoré Slováci radi navštevujú. Keď naša mena voči tej zahraničnej posilňuje, tovary a služby v cudzej mene sa pre nás stávajú lacnejšie, a naopak. To sa nám následne premieta aj do ceny dovolenky. Preto sa pozrieme na to, či nám aktuálny kurzový vývoj v prípade obľúbených „neeurových“ destinácií hrá do karát, aká je inflácia v týchto krajinách a ako sa vyvíjajú ceny ropy a pohonných látok.

Euro sa žiaľ voči doláru oslabuje. Len za posledný mesiac klesla jeho hodnota o takmer šesť percent. Tieto správy by preto dovolenkárov mohli vystrašiť. V skutočnosti ale nie dôvod na paniku. Euro sa naozaj oslabuje, no len v posledných týždňoch. Oproti minulému roku je voči doláru ešte stále silnejšie a to o sedem percent. Dovolenkári z eurozóny sa tak nemusia nevýhodných výmenných kurzov typicky dovolenkových mien.

Najobľúbenejšou zahraničnou destináciou Slovákov je Chorvátsko, kde zvykne stráviť dovolenku zhruba pätina našincov. Spomedzi mien krajín, v ktorých našinci často dovolenkujú, je chorvátska kuna jedinou, voči ktorej bolo euro v máji medziročne slabšie. Zmena však bola len nepatrná, o pol percenta, a tak výrazne drahších nákupov sa tam z tohto dôvodu z tohto dôvodu obávať nemusíme. Rovnako ako pred rokom by sme mohli zaplatiť aj v obľúbenom Bulharsku. Aspoň z pohľadu kurzového vývoja.

Z hľadiska vývoja mien je situácia pre našincov podstatne priaznivejšia v krajinách ako Turecko, Tunisko a Egypt, ktorým meny strácajú Spoločná európska mena bola v máji v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška voči tureckej líre silnejšia až o takmer tretinu.  Z hľadiska kurzového vývoja je tak Turecko ideálnou dovolenkovou destináciou. V prípade tuniského dinára je euro medziročne silnejšie o takmer desatinu a pri egyptskej libre o viac než päť percent.

Za rovnaký objem peňazí by sme si tak v týchto krajinách mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb. Rovnako aj ceny za ubytovanie v hotelových rezortoch by tak hlavne v prípade Turecka mohli byť pre Slovákov atraktívnejšie.

Z hľadiska kurzového vývoja je jednoznačne výhodné si za cieľovú destináciu vybrať aj Rusko a vycestovať tak na výlet za Červeným námestím alebo množstvom iných zaujímavostí, ktoré táto rozlohou najväčšia krajina ponúka. Euro je totiž voči ruskému rubľu v porovnaní s vlaňajškom silnejšie až o 17 percent. Dovolenka tam by nás tak mohla vyjsť lacnejšie ako vlani. Rusko síce nepatrí medzi „TOP destinácie“ Slovákov, na atraktivite však postupne získava.

O niečo bližšie to však za predĺženým víkendom máme do Veľkej Británie. Aj rozhodnutie Britov o vystúpení z EÚ sa podpísalo pod to, že naša mena je voči britskej libre medziročne silnejšia o 2,6 percenta. Toto zhodnotenie ale nie je markantné, hlavne v porovnaní s mnohými inými obľúbenými dovolenkovými krajinami.

Euru sa darí aj voči menám nášho regiónu, až na výnimku českej koruny. Zhodnotenie eura voči lokálnym menám síce nie je výrazné, ale aj tak tento kurzový vývoj nám môže potešiť. Okrem toho to môžu pozitívne vnímať aj obyvatelia prihraničných oblastí, ktorí k susedom cestujú na nákupy. Naša mena je totiž medziročne silnejšia voči maďarskému forintu aj voči poľskému zlotému o zhruba dve percentá. Nákupy v Poľsku a Maďarsku či dovolenka v týchto krajinách tak Slovákov môžu vyjsť lacnejšie ako pred rokom.

Jedine voči českej korune je euro slabšie ako pred rokom, a to o 3,6 percenta. Je to dôsledkom zrušenia kurzového záväzku Českej národnej banky a očakávaného návratu kurzu na trhovú úroveň.

Inflácia opäť rastie

Pri návštevách cudzích krajín je okrem kurzu potrebné potrebné brať do úvahy aj rozdielne výšky cenových hladín a vývoj inflácie. V Chorvátsku je priemerná cenová hladina približne o tri percentá nižšia ako u nás, ceny samotných potravín a nápojov sú ale naopak vyššie. Bulharsko patrí medzi najlacnejšie krajiny únie a v priemere sú tam tovary a služby takmer o 30 percent lacnejšie ako u nás. Aj Turecko je lacnejšou krajinou ako Slovensko a to priemerne o 12 percent. Spomedzi krajín V4 sme krajinou s najvyššou cenovou úrovňou. V ČR sú ceny nižšie v priemere o štyri percentá, v Maďarsku o 12 percent a v Poľsku až o 22 percent..

Rýchly rast spotrebiteľských cien nás tiež môže nemilo prekvapiť a ceny v hoteloch či reštauráciách môžu byť výrazne vyššie, než na aké sme boli zvyknutí napríklad vlani. Nielen Slovensko, ale aj ostatné európske krajiny sa totiž vlani prehupli z deflácie späť do inflácie. Rast cien v krajinách EÚ ale nie je výrazný a pohybuje sa približne na takých úrovniach, ako aj u nás, alebo je ešte nižší. V Chorvátsku medziročná inflácia aktuálne dosahuje len 1,4 percenta, v Bulharsku je to 1,7 percenta a v susedných krajinách sa pohybuje od 0,9 percenta v Poľsku do 2,4 percenta v Maďarsku.

V krajinách mimo únie je však cenový rast často oveľa výraznejší. V Turecku, ktoré je z hľadiska kurzového vývoja lákavou dovolenkovou destináciou, sú ceny v obchodoch aktuálne až o desatinu vyššie ako vlani. V Tunisku inflácia presahuje úroveň šesť percent a v Egypte dokonca dosahuje dvojciferné hodnoty. V obľúbených dovolenkových destináciách sa teda musíme pripraviť na vyššie ceny v obchodoch ako vlani. Vyššie nominálne ceny teda sčasti negujú výhodu, ktorú majú turisti z eurozóny vďaka oslabeniu lokálnych mien.

Drahšia ropa

Dovolenkovej turistike vývoj na ropnom trhu tento rok nepraje. Ceny ropy Brent sú totiž v súčasnosti až o takmer 50 percent vyššie ako pred rokom, a to sa premieta aj do cien palív. Tie sa nielenže nachádzajú na svojich tohtoročných maximách, ale výrazne drahšie sú aj oproti vlaňajšku.

Za liter motorovej nafty zaplatíme v priemere viac až o takmer 14 percent, benzín 95 oktánový nás vyjde drahšie o zhruba deväť percent a benzín 98 oktánový o osem percent. Drahšie palivá dovolenkárov netešia, keďže sa premietajú aj do vyšších cestovných nákladov. A to nielen pri tankovaní na benzínkach, ale podpisujú sa aj pod zdražovanie dopravných služieb vrátane leteckej prepravy.

Okrem toho platí, že drahšia ropa sa premieta aj do zdražovania potravín a v podstate všetkých tovarov a služieb, keďže tie treba nielen vyrobiť, ale aj prepraviť k zákazníkom.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial