Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Eurobondy: Slovensko emitovalo dlhopisy za 2 miliardy eur, záujem bol väčší

Slovensko čakalo asi rok na vhodnú situáciu, aby si mohlo výhodne požičať na európskom dlhopisovom trhu. Pôvodne plánovanú výšku emisie 1-1,5 miliardy eur nakoniec zvýšilo na 2 miliardy. Celkovo nám zahraniční investori boli ochotní poskytnúť 2,8 miliardy eur.

Slovensko emitovalo dlhopisy na európskom trhu v roku 2007, vtedy si požičalo 1 miliardu za ročný kupón 4,457%. Podľa šéfa štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniela Bytčánka vlani emisiu dlhopisov zrušilo, dôvodom bola nízka dôvera investorov na trhoch a tým aj nevýhodné podmienky. Pre vysoký záujem investorov sa nakoniec rozhodlo emitovať až 2 miliardy. Peniaze sú určené na splatenie starších dlhov a na Slovensko prídu 21. mája.

Aktuálne si Slovensko požičalo za 4,375% p. a. na päť rokov, splatnosť dlhopisov je však predĺžená až do roku 2015, keďže Slovensko má v roku 2014 splatné iné dlhopisy. Úrok je o 1,89 percentuálneho bodu vyšší oproti nemeckým dlhopisom a voči európskej referenčnej sadzbe je vyšší o 1,70 percentuálneho bodu. Emisiu aranžovala anglická banka HSBC a francúzska Société Générale.  

Čo ovplyvnilo emisiu?

Záujmu o dlhopisy pomohlo pozitívne hodnotenie Slovenska zo strany ratingových agentúr.

Standard&Poor´s Moody´s FITCH

A+ stabilný výhľad (od novembra 2008)

A1 stabilný výhľad (od marca 2009)

A+ stabilný výhľad (od mája 2009)

Agentúre pre riadenie dlhu a likvidity skrížili plány Česi, ktorí emitovali vlastné dlhopisy dva týždne pred Slovenskom, čo podľa D. Bytčánka čiastočne ovplyvnilo úrok – investori totiž vnímajú región spoločne a kúpou českých dlhopisov si čiastočne znížili chuť na tie slovenské. Pre porovnanie, Slovensko emitovalo dlhopisy za kupón o približne 0,25 percentuálneho bodu výhodnejší úrok ako Česká republika – dôvodom je, že Slovensko už používa euro. V prípade, že by Česi dlhopisy neemitovali v tak krátkom čase, Slovensko by si zrejme požičalo výhodnejšie.  

Kto Slovensku požičal?

Šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek ocenil, že sa v porovnaní s minulosťou podarilo umiestniť dlhopisy za hranice stredoeurópskeho regiónu. Najviac investovali spoločnosti z Nemecka (23%), Francúzska (20%) a Rakúska (17%).

Najviac peňazí získalo Slovensko od bánk (43%), správcovských spoločností (40%) a poisťovní (9%).

Kúpili by ste si slovenské dlhopisy?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Eurobondy: Slovensko emitovalo dlhopisy za 2 miliardy eur, záujem bol väčší”

  1. dávid dudy píše:

    Dobrý deň poprosiť torte peňaženky a bývam vyšný hrusou162cd 09594o66

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *