Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia.

Bezstarostné zadlžovanie nesie riziká

Zo štatistiky Národnej banky Slovenska vyplýva, že koncom marca tohto roku pripadlo na každých odložených desať eur 9,3 eura, ktoré má bežný Slovák požičané. To znamená, že je zadlžený takmer na hranici úspor. Ide však o štatistiku. To znamená, že narastá stále viac ľudí, ktorých dlhy presahujú úspory. NBS preto upozornila, že schopnosť slovenských domácností použiť v zhoršenej ekonomickej situácii svoje úspory na splatenie dlhov je nielen horšia ako v iných štátoch EÚ, ale v posledných rokoch sa neustále zhoršuje.

Hoci NBS už avizovala opatrenia voči rizikovému zadlžovaniu sa, do pozície dlžníka majú možnosť znovu vstúpiť aj tí, ktorí v minulosti svoje splátky nezvládli. Vzhľadom na prísnejšie pravidlá je však získanie hypotéky, alebo úveru s exekučným konaním na krku problematickejšie.  

Eviduje sa každá jedna exekúcia

V súčasnosti je prakticky nemožné, aby žiadateľ o úver zatajil pred bankou exekúciu. „Všetky exekúcie spojené s nesplácaním úverového produktu sú evidované v Spoločnom registri bankových informácii a tieto informácie sú dostupné aj pre iné banky,“ hovorí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. Banka sa na exekúcie ani dlhy žiadateľa nepýta priamo, všetko si overí sama v úverovom registri. Následne s informáciami ďalej pracuje. Účelom je zistenie kvality úverovej histórie a bonity klienta. Ďalším zdrojom informácií o exekúciách je Centrálny register exekúcií. Ten zhromažďuje všetky, aj tie nebankové, exekúcie.

„Vo všeobecnosti sa dá skonštatovať, že exekúcia môže klientovi výrazným spôsobom sťažiť získanie úverového produktu, preto klientom odporúčame dlh čo najskôr vyrovnať a až následne sa pokúsiť podať žiadosť o úver,“ hovorí L. Žáčková, no dodáva, že ani splatenie exekúcie nemusí znamenať automaticky pridelenie nového úveru: „Ak bola na účte exekúcia ukončená len nedávno, existuje vysoká pravdepodobnosť zamietnutia úveru.“

Banky zohľadňujú dôvod exekúcie

Zachytenie exekúcie v registroch je pre banku červeným výkričníkom a negatívnym znakom z pohľadu kreditnej bonity klienta. Na druhej strane banky samotné priznávajú, že nie je exekúcia ako exekúcia a pri posudzovaní žiadateľa o pôžičku rozlišujú dôvody, pre ktoré k nej prišlo. „Relevantnosť exekúcií závisí aj od toho, či išlo o pokutu z MHD, za neplatenie dane, aká bola dĺžka trvania exekúcie a podobne. Samotná exekúcia, ktorá bola rýchlo vysporiadaná, je staršieho dátumu, menšej výšky a takzvaná exekúcia z nepozornosti spravidla neznevýhodňuje klienta,“ hovorí Zuzana Dvoráková, PR manažérka VÚB.

Je teda rozdiel, či ste mali opletačky s exekútorom kvôli nesplácaniu úverového produktu, alebo pre neuhradenú platbu u mobilného operátora. Ak ste pre banku dobrým, spoľahlivým a bonitným klientom, hoci sa vo vašom úverovom registri objavila pohľadávka z nepozornosti, ktorú nebol problém splatiť, nie ste pre banku rizikovým klientom. „Banka posudzuje úvery individuálne s prihliadnutím na aktuálny finančný profil klienta v banke,“ dodáva Mária Mahútová z Tatra banky.

Úver dostane len polepšený dlžník

Pri schvaľovaní úveru sa banka nespolieha len na centrálny register dlžníkov, ale hodnotí všetky dostupné informácie o klientovi, ktoré ovplyvňujú jeho rizikový profil. Ak je dlžník v dobrej finančnej kondícii, napriek horšej minulosti mu banka vyjde v ústrety.

Z. Dvoráková vysvetľuje: „Klient, ktorý sa v minulosti dostal do prechodných problémov so splácaním, samozrejme môže dostať úver. Musí byť však zjavné, že jeho finančná  situácia sa stabilizovala a aktuálne si riadne plní svoje záväzky.“ V ešte lepšej situácii sa ocitne dlžník, ktorého exekúcia je už vymazaná z bankového registra. Ani ten totiž informácie nemôže uchovávať večne.

„Údaje o poskytovaných úveroch sa v bankovom registri uchovávajú po celú dobu trvania úverového vzťahu s bankou a ďalších päť rokov po ukončení tohto zmluvného vzťahu. Po uplynutí tejto doby sú informácie z registra vymazané, teda na klienta sa bude hľadieť tak, ako keby exekúcia nikdy nebola,“ vysvetľuje L. Žáčková.

S pôžičkou na vyplatenie exekúcie nepočítajte

Ak klient nezíska úver kvôli zlému profilu, hoci už má exekúciu vyrovnanú, situáciu môže zachrániť dodatočná záruka. „Pri neodsúhlasení úveru môže klientovi pomôcť, ak si prizve do úverového vzťahu bonitného spoludlžníka, ktorý korektne svoje záväzky spláca. V niektorých inštitúciách sa dá použiť aj ručenie nehnuteľnosťou, ktorá môže do zmluvného vzťahu priniesť dôveru. Každá banka posudzuje rizikovosť klienta na základe iných kritérií,“ uvádza L. Žáčková.

Uvedený postup sa však netýka získania pôžičky na vyplatenie existujúcej exekúcie. „Financovanie za účelom vyplatenia  exekúcie je realizované veľmi zriedkavo, vo výnimočných prípadoch,“ hovorí Z. Dvoráková. Pre bežného dlžníka v exekúcii je však takáto možnosť prakticky vylúčená.

Samotné banky sa exekúciám vyhýbajú

Na exekúcie banky pozerajú ako znak extrémne rizikového klienta, pretože samy vedia, že často ide o posledný spôsob ako od problematického klienta dostať financie. Z dôvodu vyťaženosti súdov a značnej administratívnej náročnosti na dokumentáciu, je exekúcia náročný proces a samotné banky využívajú väčšinou cestu mimosúdneho vymáhania.

„Exekúcia je posledným štádiom pri vymáhaní splatných pohľadávok a pre jej realizáciu potrebuje mať veriteľ vykonateľný exekučný titul. Dovtedy banka štandardne dlžníka vyzýva na splatenie telefonicky, písomne, prostredníctvom špecializovaných partnerských inkasných agentúr a až v prípade nezdaru pristupujeme k Návrhom na vydanie platobného rozkazu a následne k exekúcii,“ hovorí o postupe bánk Z. Dvoráková.

Lýdia Žáčková dodáva, že sa s klientom pri omeškaní platieb snažia vždy dohodnúť: „Môžeme mu ponúknuť napríklad zníženie alebo odklad splátky alebo refinancovanie úveru. Až pokiaľ sa všetky pokusy o dohodu s klientom vyčerpajú, pristúpi banka  k exekúcii k odpredaju pohľadávky.“ Kým však banka pristúpi k takýmto krokom, uplynie spravidla niekoľko mesiacov. Po tomto kroku je už však ďalšia možnosť získať nový úver v rovnakej banke takmer mizivá.

22 odpovedí na “Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke”

 1. Gabriel Bleho píše:

  Dobrý deň prajem chcel by som sa spýtať pár informácií: chcel by som sa refinancovať úver v banke ktorý som si zobral na kúpu bytu ale ešte sám bez manželky, teraz mám manželku už len ona mala problémy v minulosti so splácaním a stihla ju exekúcia teraz si všetko už načas spláca je to cca 6000eur čo má splatiť. Ako ja by som jej to vedel splatiť len či by bolo možné keď to bude mať splatené že by mohla ísť so mnou do toho refinancovania lebo banka to požaduje skúste mi poradiť ako by to bolo najlepšie spraviť.
  Ďakujem za informácie s pozdravom Bleho.

 2. Ema píše:

  Dobry den…chcela by som sa opytat:moj manzel mal exekuciu na pozicku v banke po splatnosti.Este pred manzelstvom sme ju splatili a sme spolu uz 10 rokov a moznost na pozicku nam vzdy zamietli….pre jeho „meno“ v banke.Ako sa da „ocistit meno“?ak si chceme vybavit hypoteku…dakujem

 3. Zlatica píše:

  Dobry den.Uz tri roky mi stahuju v zamestnani exekuciu.Surne potrebujem pozicat 2 000 eur.Mozete mi poradit? Dakujem Zlatica

 4. petka píše:

  zdravym,chcela by som sa informovat že ak nam z vyplaty taha exekucia dlžobu,da sa nam vybavit nejaku požičku na zaplatenie dlhu? alebo poskytnut požičku?

 5. Lucia píše:

  Dobry den.chceme sa s priatelom vziat,ja mam exekuciu.zaujima nas ci partnerovi neskor teda manzelovi daju uver alebo refinancovanie.teraz ma hypo sam na seba.budeme musiet ziadat spolu,alebo moze sam ak ma dostatocny prijem.budu zohladnovat moju exekuciu? Dakujem

 6. emili píše:

  dobrý den chcela by som si kupiť byt no mam viac exekucii dalo by sa dohodnuť že si vypožičiam vacsiu hypotéku a stoho si vyplsatim exekucie a ostatné mam na byt!?..:) dakujem za odpoved

 7. Daniela píše:

  Dobry den
  Poprosim dostanem uver na byt ked mam exekucie o ktorych neviem

 8. AndreaLudvikova píše:

  Dobrý potrebujem do zajtra 3000eur banka my nechce dať lebo mám exekúciu neviete kto my pomôže som na dne ďakujeme

 9. Jojo píše:

  Dobrý večer chcem poradiť sme mladá trojčlenná rodinka bývame v podnájme mam rodiny dom kde platím pravidelne nájom 600eur mesačne bývame tam už vyše roka takže to činy nejakých 7000eur ročne za nájom chceli by sme začať stavať svoj domček ale nedary sa my vybaviť hypotéku lebo mam z mladí tak tiež exekúcie ako v banke som nikdy nemal a ani nemám úver len nejaké nebankovky a samé malé hlúposti takže moja otázka je ze ci je možné vybaviť nejaký malý úver do 40.000eur stým ze by som rucil novostavbu môj mesačný príjem je cca 1600 až 1800eur ďakujem za radu ak sa to dá nejako poradiť bol by som zaviazaný za radu ďakujem jojo

 10. john píše:

  Potrebujete urgentnú pôžičku na vyriešenie svojho finančného problému? Ak máte záujem, kontaktujte nás: (jwillieloanfirm00@gmail.com pre viac informácií.

 11. Richard píše:

  Dobrý večer chcem sa spýtať či môžem požiadať o úver keď som cca.pred mesiacom a pol vyplatil dlh čo som mal na študentskom účte keď som tam nevládal peniaze a nevyužíval som ten účet vznikla mi tam pohľadávka aká je šanca že mi schvália úver keď som to vyplatil.dakujem.

 12. Milan píše:

  dobry vecer chcem sa opitat mal som exekucie us mam ich viplatene asi rok od toho mam sancu dastat este uver na splatky mi us davaju ale pozicku nie

 13. Júlia Kriskova píše:

  Chcela by som sa informovať ohľadom to že mám exekúciu vo výške cca 3000 čo by sa dalo stým robiť Ďakujem

 14. Hope elinal píše:

  Dobrý deň pre vás, videl som vašu poštu na internete, pokiaľ ide o získanie pôžičky na splatenie vášho dlhu a založenie nového podnikania, chcem, aby ste vedeli, že ste na správnom mieste, aby ste požiadali o pôžičku, ponúkam osobné pôžičku každému, kto potrebuje finančnú pomoc s 2% úrokovou sadzbou, ak máte záujem, láskavo sa na mňa obráťte prostredníctvom e-mailovej adresy: Kplendes@outlook.com

 15. Erika Hrda píše:

  Dobry den..taktiež mi stahuju z platu..splatky na exekuciu..potrebujem si požičiat sumu vo vyške 300€;bolo by to možne?dakujem a pekny den

 16. Marek píše:

  Potreboval by som vyplatit exekuciu 6000€,zarabam cca 800€ mesacne v cistom,vopred neposielam nic ani nemam cim rucit.dakujem za kazdu odpoved

 17. František bihari píše:

  Dobrý deň chcel by som vás poprosiť potrebujem úver na vyplatenie dlh ale banky ma odmietaju lebo mám exekúciu prosím o radu. Potrebujem vyplatit dlhy ktoré mám a kúpiť nehnuteľnost ktory samozrejme založiť na úver. Som zamestnaný zarábam dobre. Kontakt 0904202892 ďakujem

 18. Daniela píše:

  Dobrý deň
  Mám exekúcie svoju aj manželovu po jeho smrti. Veľmi súrne potrebujem vyplatiť 5000€ aby som mohla s deťmi bývať
  Ďakujem

 19. Peter píše:

  Bolo neuveriteľné, ako som dostal pôžičku vo výške 460 000,00 dolárov. Som šťastný, že som dostal pôžičku od poskytovateľa pôžičiek, ktorý mi pomôže s poskytnutím pôžičky. Skúšal som rôzne služby, ale nikdy som nemohol dostať pôžičku od týchto služieb. niektorí ma požiadajú, aby som vyplnil veľa dokumentov a na konci dňa to neskončí dobre. ale som šťastný po stretnutí s finančnou spoločnosťou GOTEK, podarilo sa mi získať pôžičku vo výške 40 000,00 dolárov, teraz sa moje podnikanie darí a chcem vás všetkých dnes informovať, pretože sú rýchle a stopercentne spoľahlivé. teraz splácam pôžičku, ktorú som dostal od Spoločnosti (finančná spoločnosť GOTEK). kontaktujte ich a nestrácajte čas s týmito poskytovateľmi pôžičiek: e-mail (gerberjames032@gmail.com)

 20. Jurg píše:

  Som pán Jurg Marti, súkromný veriteľ. Ponúkame rýchlu pôžičku s veľmi nízkym úrokom 2%, preto sa k nám vráťte prostredníctvom nášho e-mailu: jurgmarti0@gmail.com, kde získate ďalšie informácie o tejto ponuke pôžičky. S pozdravom, pán Jurg Marti

 21. Raymond Johnson píše:

  Som spoľahlivý súkromný veriteľ a investor. Potrebujete legitímnu, čestnú, renomovanú a rýchlu pôžičku? Môžem vám pomôcť so 100% záručným úverom, ponúkam podnikateľský a individuálny úver. Ďalej tiež financujeme všetky druhy projektov. Pre viac informácií nás kontaktujte prostredníctvom e-mailu: (raymondquickloan@gmail.com) whatsApp na čísle +1 602 962 0326

  S Pozdravom

  Pán Raymond Johnson.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial