Streda 12. augusta. Meniny má Darina

Exekučná amnestia 2.0 – ministerstvo pracuje na novej verzii

exekučná amnestia

Ministerstvo spravodlivosti testuje, koľko by amnestia stála štátny rozpočet. Štát by totiž mal exekútorom preplatiť náklady za predčasne ukončené exekúcie. Môže ísť o milióny eur.

Takzvaná exekučná amnestia sa bude týkať aj súkromných dlhov. Ide o zmenu oproti pôvodnému návrhu bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, keď malo ísť len o pohľadávky štátu a štátnych inštitúcií.

Ďalšou zásadnou zmenou je, že nedôjde k odpúšťaniu dlhov, ale len k ukončeniu exekučných konaní. Pôvodný návrh počítal s tým, že pohľadávky štátu sa budú pri istej spoluúčasti dlžníka, a po istom čase neúspešného vymáhania, dlžníkom odpúšťať.

Po novom by sa mali všetky exekučné konania po piatich rokoch zastaviť. Veriteľ by však mal mať možnosť opätovne sa pokúsiť svoju pohľadávku vymôcť. Bude však musieť ísť už podľa nových pravidiel. Od minulého roku totiž platí novela exekučného poriadku, ktorá sprísnila podmienky pre exekútorov.

Prilepšia si exekútori

Štát by tak mal na prvý pohľad vyjsť z amnestie lepšie. Nepríde totiž o možnosť opakovane sa domáhať svojich pohľadávok. No na druhej strane bude musieť exekútorom zaplatiť náklady a poplatky spojené s dovtedajším vymáhaním dlhu. Môže ísť aj o desiatky miliónov eur, ktoré pritom nepôjdu dlžníkom, ani veriteľom, ale exekútorom.

Práve tí sú často označovaní za jedných z vinníkov súčasnej exekučnej krízy. Náklady na exekúciu a odmenu exekútora sú totiž často vyššie ako samotný vymáhaný dlh. Veľká časť exekúcií sa aj vinou vysokých poplatkov, vyšplhala do výšok, ktoré dlžníci nie sú schopní splatiť. Pred exekúciami sa preto vyslovene schovávajú. Nemajú oficiálne žiadny majetok, nepracujú na legálny pracovný úväzok, ale mzdy si nechávajú vyplácať na čierno, alebo pracujú v zahraničí. Odhaduje sa, že pre exekúcie je mimo oficiálneho pracovného trhu až 40 až 70 tisíc ľudí.

Aj z toho dôvodu došlo vlani k novele exekučného poriadku. Sprísnili si podmienky pre exekútorov a naopak vyšlo sa v ústrety dlžníkom. Na základe novely je napríklad možné požiadať o odklad exekúcie. Ďalšou zmenou je povinnosť zastaviť konanie, ak bolo neúspešné viac ako päť rokov.

Sme národom exekúcií

Súdy dnes evidujú zhruba 3,7 milióna exekúcií. Približne štvrtina z nich je staršia ako päť rokov, no keďže sú vyhlásené ešte podľa starých pravidiel, ich vymáhanie sa teoreticky môže ťahať donekonečna. Len 650 tisíc exekúcií je aktívnych. Amnestia by sa mala dotknúť zhruba milióna prípadov.

Exekúciu dnes má 970 tisíc občanov Slovenska. Zhruba štvrtina z nich má viac tri dlžoby. Rekordérom je človek so 144 exekúciami na krku. Najväčším veriteľom je Sociálna poisťovňa, nasledujú zdravotné poisťovne, banky, telekomunikační operátori a štátne inštitúcie ako napríklad dopravná polícia.

Nádejou je osobný bankrot

Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ nevie, koľko peňazí bude musieť exekútorom vyplatiť. Preto momentálne pracuje na takzvaných prípadových štúdiách, ktoré by mali overiť, akého množstva prípadov by sa amnestia dotkla, a aké nároky by jednotlivé varianty kládli na štátny rozpočet. Konkrétna legislatívna podoba návrhu by mala byť na stole po prázdninách.

„Dôležité je, že pohľadávka zostane, ale ľudia už nebudú exekvovaní a môžu využiť následne veľmi dobre fungujúci inštitút osobného bankrotu,“ vyzdvihuje pridanú hodnotu prepracovanej verzie návrhu minister spravodlivosti Gábor Gál. Odporúča dlžníkom, aby využili nové pravidlá osobného bankrotu, ktoré im umožňujú zbaviť sa neúmerných dlžôb relatívne dostupnou formou. Za prvých päť mesiacov tohto roka využilo túto možnosť už šesť tisíc subjektov.

Morálny hazard zo strany štátu

„Každý zásah do hmotnoprávnych vzťahov dvoch rovných súkromných entít zo strany štátnych orgánov je potrebné veľmi dôkladne diskutovať a vypočuť si argumenty obidvoch strán,“ pripomína druhú stranu vzťahu veriteľ – dlžník riaditeľ inkasnej spoločnosti Intrum Martin Musil. Upozorňuje, že tak práva veriteľov, ako aj dlžníkov, by mali byť zachované.

Štátu vyčíta, že už samotná verejná diskusia o exekučnej amnestii, ktorá trvá už takmer dva roky, má negatívne následky na správanie dlžníkov. „Značná časť ľudí, ktorí niečo dlžia, totiž nadobúda falošný dojem, že svoje záväzky nemusia uhrádzať, pretože im ich štát kompletne odpustí. Je to z môjho pohľadu značné morálne riziko, pretože štát podporuje nezodpovedné správanie na úkor toho zodpovedného,“ konštatuje M. Musil.

„Nie je jasné, ako presne bude amnestia vyzerať, na čo sa bude vzťahovať, koho sa bude týkať. Dlžníci sú v strehu, až natoľko, že začínajú špekulovať. Veď kto by si nepočkal na amnestiu, ktorá ospravedlnení jeho finančné hriechy,“ súhlasí aj riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti zdravotnej poisťovne Dôvera Marian Faktor.

M. Musil preto pripomína, že situáciu musia dlžníkom vysvetľovať súkromné firmy a inkasné spoločnosti. Ešte väčšou chybou však podľa neho je to, že „štát významne zanedbal prevenciu a riešenie týchto problémov minulosti. Chýba tu stratégia ako predchádzať vzniku viacnásobných dlžníkov, a ako sa týmto ľuďom venovať ešte pred tým, ako sa dostanú do dlhodobo neriešiteľných problémov,“ uzatvára.

Jedna odpoveď na “Exekučná amnestia 2.0 – ministerstvo pracuje na novej verzii”

  1. Johan píše:

    Ficulko,dá ubožiakom exekučnu abnestiu tesne pred voľbami a má u voličov zadelano.Bugar aj s kapitánom to vedia ,že im to ako koalícii len pomôže ,slintoš dostane dobrý post a Danko slintoš po hrade.Preto ešte otalaju s termínom.
    No a pán Sulík dostane pre drevený a bude chudacisko v Bruseli fajčiť travičku,veď ma z čoho
    Je to banda darmožráčov a tupcov.

    Príjemný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial