Streda 23. mája. Meniny má Želmíra

Exekútor musí stihnúť vymôcť pohľadávku do uplynutia premlčacej lehoty

Exekútor, súdne povolenie, upomienky, zhabanie majetku. To všetko sú záležitosti, ktorým by sa každý človek najradšej vyhol. Pokiaľ sa ale predsa len niekto ocitne nad takouto priepasťou, nie je všetko stratené. Čo sa vlastne očakáva od veriteľa, čo od dlžníka, aké sú vôbec možnosti a ako exekútor pracuje, vysvetlíme nižšie.

Osoba poverená exekúciou, teda exekútor, musí najprv požiadať súd o vydanie poverenia. Treba myslieť na dôležitý časový horizont a tým sú podľa aktuálne platnej legislatívy v obchodnom styku tri roky. Ak si veriteľ tento časový úsek neustráži k svojim peniazom sa už nedostane. Bod pre dlžníka. Tri roky je teda čas, do kedy je možné podať žalobu alebo návrh na vydanie platobného rozkazu, upozorňuje na to Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Premlčacie lehoty

„Potom už žiaden súd na Slovensku neprijme exekučný návrh a súdne konanie automaticky zamietne kvôli premlčanej lehote.“ Podnikateľ či živnostník, ktorému dlhujú, sa tak podľa neho môže definitívne rozlúčiť so svojimi peniazmi. Avšak, ak je pohľadávka zažalovaná a neskôr je vydané právoplatné rozhodnutie súdu, od dátumu právoplatnosti rozsudku začne plynúť nová premlčacia doba, ktorá je 10 rokov. „Inými slovami, po skončení súdu je možné podať návrh na exekúciu až do 10 rokov,“ dopĺňa M. Šoltes.

V prípade pohľadávkach štátu, ako napríklad pokút, dlhov na zdravotnom alebo sociálnom poistení je situácia ohľadom premlčacích lehôt iná. Lehoty sú nasledovné:

 • Sociálna poisťovňa – Právoplatné a vykonateľné rozhodnutie je možno v prípade podlžností voči Sociálnej poisťovni vykonať najneskôr do 10 rokov odo dňa nadobudnutia jeho právoplatnosti.
 • Zdravotná poisťovňa – Tu je lehota odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť stanovená len na tri roky.
 • Daňový úrad – Dlhy voči daňovému úradu je potrebné vymôcť do šiestich rokov od skončenia kalendárneho roka, v ktorom vznikol daňový nedoplatok.
 • Pokuty udelené v správnom konaní – výkon rozhodnutia možno nariadiť najneskôr do 3 rokov po uplynutí lehoty určenej pre splnenie uloženej povinnosti.

Rýchly proces

Pokiaľ súd povolil vykonanie exekúcie, nasleduje doručenie upovedomenia o jej začatí dlžníkovi. „Doručuje sa do vlastných rúk. Odmietnutie prebratia tohto upovedomenia však dlžníkovi nijako nepomôže. Musel by proti exekúcii podať oprávnenú námietku. Ak tak do dvoch týždňov nespraví, upovedomenie o exekúcii sa bude považovať za doručené a exekútor má voľnú cestu,“ vysvetľuje Michal Šoltes.

Exekúciu možno vykonať zrážkami zo mzdy a z iných príjmov, prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, nehnuteľností, cenných papierov a podniku, ale tiež príkazom na zadržanie vodičského preukazu. O tom, či sa siahne najskôr na úspory v banke, výplatu, či strechu nad hlavou, rozhoduje exekútor sám. Exekútor požiada o súčinnosť aj sociálnu poisťovňu, daňový úrad, políciu, obecný úrad. Týmto spôsobom zistí, akým majetkom dlžník disponuje a čo možno v rámci uspokojenia dlžôb zabaviť.

Pred exekúciami sa neschováte

Užitočné je vedieť, že od 1. januára 2015 tohto roka je k dispozícii Centrálny register exekúcií. Prístup doň však majú zatiaľ len súdni exekútori či zástupcovia štátu. Bežným ľuďom bude sprístupnený až od 1. júla 2016. Za poplatok potom bude register poskytovať informácie o účastníkoch konania či výške vymáhanej pohľadávky.

„Treba vedieť, že exekučné konanie je často zdĺhavé a v mnohých prípadoch končí neúspešne, takže ani exekúcia dlžníka nemusí viesť k uspokojeniu pohľadávky veriteľa. Exekúcia je v mnohých prípadoch len krajné riešenie, našim klientom radíme prijateľnejšie formy, menej časovo a administratívne náročné,“ uvádza Michal Šoltes. Riešením môže byť  podľa neho inkasná spoločnosť, ktorá preberie na seba správu a vymáhanie pohľadávok veriteľa. 

11 odpovedí na “Exekútor musí stihnúť vymôcť pohľadávku do uplynutia premlčacej lehoty”

 1. Betka píše:
  • dňa 7.8.2017 mi bol doručený súdny príkaz , vydaný Okr. súdom 23.8.2000. Priznám sa, ani neviem o čo ide. Je ten príkaz právoplatný?

 2. ivan píše:

  dobriden mam u exucii dlh a vymaha mi z vyplaty ale preslo pomoli 20 rokov je to normalne si ich stale vymahat ?

  • Lenka píše:

   Vsetci ludia co tu pisete najdite si na facebook centrum spravnej pomoci a napiste vase problemi…ludia vam tam pomozu…poradia je to skupina ktora radi od exekucii az po drazby…nebojte sa a skuste to je to bezplatne nic zato nedate…pekny den

 3. Daniela píše:

  dobry den mozem podat ziadost na exekucne konanie ak mi ex nezaplatil jeden mesiac a jeden zaplatil menej ako ma v rozsudku. je nejaka min.suma. Dakujem.

 4. Miroslav gujda píše:

  Exekútor mi poslal upovedomenie o ďalších trovach exekúcie z roku 2000.chcel by som vedieť či má právo alebo sa namna vzťahuje doba premlčacia . Exekúcia je za kuponovu privatizáciu z roku 1996 . Ďakujem za odpoveď

 5. Jana píše:

  Dobry vecer
  Dnes mi bolo doručene cez zamestnavateľa upovedomenie o začati exekucie zo dňa27.5.2009.
  Vôbec netušim o čo ide lebo je to od Perspektivy DZP ale ja som od r.2003 sustavne poistena vo Všeobzdrav.poisťovni.
  Ako sa mam k tomu postaviť?
  Dokonca uz boli nariadene aj zražky so mzdy a na Upovedomeni je adresa na ktorej už nemam trvaly pobyt od r.2003
  Dakujem

 6. Maja píše:

  Ja ako veritel mám dve exekúcie, každú na sumu cca 14000 EUR. Teda spolu 28000 EUR. Do dnešnej doby mi bolo uhradené cca 210 EUR. 28000 EUR v mojom rozpočte neuveriteľne chýbalo a sama som sa dostala do finančných problémov až to vyústilo v exekúciu na moju osobu -2000 EUR. Ja tie peniaze zaplatiť musím, nakoľko sa jedná o VšZP. Ale úhrady mojej pohľadávky sa už určite nedočkám. Toto je realita a nespravodlivosť.

 7. Zdenka píše:

  Dobrý deň ..22 rokov je proti mne vedená exekúcia o čom som nemala do dnešku žiadnu vedomosť.V registri exekúcii moje meno nefiguruje.Zrazu mám dlh 261 e .104 e už mi strhli z platu .Je toto normálne???

 8. K o t o r a Dušan Jozef píše:

  Dobrý deň, od roku 2004 mi exekútor z Prešova JUDr. S. Mruškovič vymáha pohľadávku 228,17€ s príslušenstvom. Ja už som zaplatil svojmu advokátovi, exekútorovi trovy exekúcie čo činí väčšia pohľadávka ako mi je veriteľ dlžný. Dňa 4.4.18
  som dostal správu o stave exekuč.konania kde žiada odo mňa ďalších 100€ zaplatiť do 10 dní, inač exekúčne konanie zastaví, lebo moja pohľadávka sa mu v súčasnosti javí ako exekučne nevymožiteľná. Môže takto exekútor jednať, keď sa už za toľké roky nabalil hoci ja som nedostal ani jeden cent ? Ako mám ja v tomto prípade postupovať.

 9. Ľuboš píše:

  Dobrý deň, pani exekútorka JUDr. Demešová vymáha odo mňa pohľadávku, voči sociálnej poisťovni. Jedná sa o pohľadávku z roku 1996 a právoplatné rozhodnutie bolo vydané v roku 2003, potom v roku 2015 mi pani exekútorka doručila oznámenie o upustení od exekúcie, z dôvodu, že exekúcia bola ukončená. Následne teraz v roku 2018 poslala exekučný príkaz môjmu zamestnávateľovi na zrážky zo mzdy.
  Pani exekútorka veľmi dobre vie, že túto pohľadávku nemôže vymáhať, pretože po desiatich rokoch od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia sa stala pohľadávka voči sociálnej poisťovni nevymožiteľnou z dôvodu preklúzie. Podľa súdneho poriadku v tomto prípade súd zastaví exekúciu na návrh, alebo aj bez návrhu na zastavenie exekúcie. Napriek týmto skutočnostiam, táto pani exekútorka trvá na tom, aby môj zamestnávateľ zrazil zo mzdy túto exekúciu, a ona ju zastaví až po právoplatnom rozhodnutí zo súdu o ukončení exekúcie. Považujem toto jej konanie za protizákonné a som presvedčený, že ide o pokus o úmyselné nezákonné obohacovanie, odhliadnuc od toho, aké problémy mi spôsobuje týmto konaním vo firme.
  podávam na ňu trestné oznámenie a sťažnosť na komoru exekútorov.
  Ak môžete, vyjadrite sa mi k tomuto prístupu exekútorky, ďakujem

 10. norbert andreansky píše:

  dobry den po 18 rokoch exekutor vymaha peniaze ma na to pravo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *