Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Exotické investície by nemali byť základným kameňom, ale len ozdobou portfólia

Do exotiky nemusíte len cestovať. Nasmerovať tam môžete aj financie, no tie namiesto dovolenky budú pracovať. Ide však o bezpečný prístav, alebo aj investície môžu trpieť na tropické „choroby“?

Vo svete prepojenom internetom nie je žiadny problém z obývačky nakúpiť si investície v exotických rajoch. Podieľať sa na kúpe nehnuteľností v Južnej Amerike, nakúpiť dlhopisy, či aktíva firiem v tropických rajoch, prípadne investovať do vlastnej nehnuteľnosti v zahraničí.

Čulý turistický ruch a výrazne menej obmedzené podnikateľské prostredie ako v Európe, či USA pre mnohých zaváňa príležitosťou. Často však aj podvodom. Investície do exotiky totiž nemusia znamenať vždy len spojenie príjemného s užitočným.

Neisté a ešte neistejšie trhy

Žiadna investícia neposkytuje istotu zhodnotenia. Nikto nepozná budúcnosť a nevie predpovedať, ako sa budú investície, ekonomika, či geopolitika vyvíjať. Aj v relatívne istom prostredí sa môžu zrazu vyskytnúť nečakané komplikácie.

Na konci februára sa napríklad aj v bezpečnom európskom regióne dokázala trhová hodnota firiem v priebehu pár hodín znížiť o viac ako 400 miliárd eur následkom šarapatenia koronavírusu. Pravda však je, že rozvinuté regióny s jasne definovanými pravidlami vedia straty dorovnať v priebehu pár mesiacov, či rokov.

„Na globálnych finančných trhoch je rizikovosť investícií do prierezových podielových fondov pomerne nízka, čo potvrdzuje vyše storočný vývoj obchodovania na burzách“ hovorí o istote v neistote Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

„Exotické investície v krajinách tretieho sveta bezpochyby lákajú potenciálne vysokým ziskom, avšak vo svojej podstate ide o špekuláciu, vzdialene podobnú nákupu kryptomien,“ dodáva. Aj exotické krajiny totiž môžu trpieť na rovnaké neduhy ako globálne trhy. No pridávajú sa aj ďalšie riziká, ktoré z investície robia vysoko rizikové aktívum.

Nie je Ázia ako Ázia

„Je veľký rozdiel, ak zvažujete investíciu do fondu vytvoreného v Európe, ktorý je zameraný na ázijský trh, alebo si vyberiete ázijský fond, investujúci na lokálnom trhu. Investičné spoločnosti v Európe musia spĺňať striktné požiadavky na transparentnosť investície a ochranu investorov. Investovanie do príležitostí vytvorených za hranicami EÚ prináša problémy, s ktorými sa investori bežne nestretávajú,“ vysvetľuje rozdielnosť možností investovať v exotike Igor Gogoľ, produktový manažér Across Private Investments.

Medzi riziká zahraničných spoločností patrí napríklad iná právna úprava, často menšia, až žiadna ochrana investorov, chýbajúce štandardy, jazyková bariéra.

To isté platí aj pri korporátnych dlhopisoch exotických firiem. Základom investície je dôvera v to, že spoločnosť dokáže peniaze, ktoré jej požičiate, o niekoľko rokov pretaviť do dodatočného výnosu a splatenia istiny. Dokáže to aj spoločnosť tisíce kilometrov od Európy?

„Pri takejto investícii sa treba pýtať, ako chce spoločnosť dosiahnuť cieľ, čo jej v tom môže brániť, aký ma biznis plán a aké sú riziká. Takáto forma financovania je pre spoločnosti výhodná, preto tá, ktorá to myslí vážne a má jasný plán, vám tieto informácie bez problémov poskytne,“ radí ako postupovať pri pôžičkách a dlhopisovom financovaní I. Gogoľ.

Aj konzervatívne investície sú v exotike rizikom

„Politické riziko je azda najviac podceňovaným rizikom,“ hovorí I. Gogoľ. V rámci demokratických štruktúr a vyspelých krajín sa rešpektuje sa súkromné vlastníctvo, meny sú relatívne stabilné, firmy na burze majú svoju históriu. V mnohých exotických destináciách to neplatí.

„Súkromné vlastníctvo v týchto krajinách nemá takú oporu v zákonoch, ako v Európe, preto by som investície do súkromných spoločností, alebo ich dlhopisov zaradil do striktne špekulatívneho pásma,“ vysvetľuje I. Gogoľ.

V takomto prostredí sa aj štandardne konzervatívne investície stávajú rizikovými. Ide napríklad o priame investície do kúpy nehnuteľností v exotike, ktoré je na vzostupe. Lákajú nízkou cenou, vysokým zhodnotením aj možnosťou vlastniť aj prenajímať zároveň.

„Riziko hrozí už len preto, že Slovák nedokáže nehnuteľnosť kontrolovať, musí sa spoľahnúť na miestneho správcu a čeliť riziku, že o nehnuteľnosť príde alebo táto stratí hodnotu napríklad vyplienením,“ tvrdí M. Búlik.

Aj z dobrej nehnuteľnosti a investície mimo Európy sa okrem toho môže stať nehnuteľnosť nedobytná. Napríklad kvôli zmene politického režimu, prírodnej katastrofe, alebo možno len tým, že letecký dopravca zruší spojenie s krajinou.

Nedá sa uprieť, že špekulácie s menami juhoamerických štátov, či investícia do výstavby hotela v dažďovom pralese môžu ponúknuť zaujímavé zhodnotenie. V krajinách, kde nefunguje burza, finančný dohľad a často ani zákony, však môže byť výsledkom byť aj kompletné strata.

Len ako spôsob diverzifikácie

„Rizikové investície by mohli tvoriť jednotky percent portfólia bohatého investora, ktorý daný región aspoň čiastočne pozná a dokáže sa orientovať v ponuke, avšak rozhodne to nie je vhodná investícia pre drobného investora, ktorý sa snaží udržať hodnotu svojich úspor,“ radí M. Búlik.

„Ak chcú klient investovať časť portfólia do regionálnych aktív, snažíme sa im odporučiť americké a prípadne európske trhy. Takáto teritoriálna diverzifikácia je podľa môjho názoru dostatočná,“ dodáva.

Pár stoviek kilometrov od domova s priamym spojením si investor vie svoju investičnú nehnuteľnosť kedykoľvek sám skontrolovať. V prípade globálnych investícií zas môže mať situáciu pod dohľadom cez overené zdroje a spoľahlivé inštitúcie.

„Trhy a jednotlivé kótované spoločnosti sú pod prísnym dohľadom, pravidelne reportujú svoje výsledky v predpísanej štruktúre a sú zvyknuté akcionárom vyplácať dividendy. Aj keď globálne trhy trpia kolísaním, je neporovnateľne miernejšie ako v prípade exotických investícií v rozvojových krajinách,“ dodáva M. Búlik.

„Vo všeobecnosti by investovanie do „exotických aktív“ mali zvažovať tí investori, ktorých portfólio je pevne postavené na zmysluplných základoch ako dlhopisy či akcie rozvinutých krajín, prípadne realitné investície či komodity. Exotické aktíva vedia dodať to správne „korenie“ do portfólia, avšak aj tu platí, že nič netreba preháňať,“ hovorí I. Gogoľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial