Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Experti radia: Kde hľadať investičné príležitosti v koronakríze

Červené čísla na finančných trhoch boli obvykle zelenou pre nákup. Koronakríza má však niekoľko špecifík, ktoré môžu úplne zmeniť starý spôsob fungovania vecí.

Dejiny ľudskej civilizácie zažili mnoho kríz aj epidémií. No boj proti koronavírusu postavil svet do úplne novej situácie. Výsledkom môže byť, že na finančných trhoch prestanú fungovať klasické scenáre.

„Viacero indícií naznačuje, že súčasná kríza sa štruktúrou vymyká vzorcu doterajších ekonomických kríz,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

„Spúšťačom totiž nie je ani prasknutie bubliny či prepad niektorého sektora, ale obmedzenia mobility zo zdravotných dôvodov s následným redukovaním výroby a spotreby. Fundament ekonomiky teda zostáva dobrý, avšak systém nemôže naplno fungovať kvôli obmedzeniam,“ vysvetľuje.

Koronakríza môže zmeniť investičnú paradigmu

Čoraz viac investorov sa domnieva, že súčasný mix pandémie a ekonomickej recesie môže zmeniť fungovanie finančných trhov. S tým súvisí aj opatrnosť pri investovaní klasickým spôsobom.

„Najväčšie riziko pre investorov je predpovedať budúcnosť na základe minulosti, respektíve robiť investičné rozhodnutia na základe faktorov ktoré fungovali posledných desať rokov. Mentalita investorov, ktorá bola založená na predstave kupovať pri poklese „buy the dip“ z dôvodu, že trh ide vždy vyššie, bude pravdepodobne prehodnotená,“ upozorňuje Roman Vitásek, portfólio manažér spoločnosti IAD Investments.

Investovanie týmto tradičným spôsobom však dnes nemusí byť metódou zaručeného úspechu. Najmä vďaka nejasnému vývoju pandémie a tomu, akých hráčov vynesie na vrchol a ktorých pochová.

„Je možné, že sa štruktúra globálnej ekonomiky počas tejto krízy a po nej zmení,“ myslí si M. Búlik, no zároveň dodáva: „ Táto kríza je určite šancou a príležitosťou na jej transformáciu na efektívnejšiu, menej zaťažujúcu prírodné zdroje a neprodukujúcu zbytočné náklady len preto, lebo to tak doteraz bolo zvykom“.

Dôsledky kombinácie pandémie a masívnych opatrení ničiacich ekonomiku nevie odhadnúť nikto. Existujú však náznaky, kam môže finančný svet smerovať.

Akcie sú príležitosť, ale nie zlaté vajce

„Najväčšie riziká vidím v tom, do akého sveta sa prebudíme, keď táto situácia skončí. Aké škody zanechá pandémia na ekonomike, zdraví, ale aj na psychike ľudstva,“ hovorí Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments.

Preto je na mieste opatrnosť aj pri investovaní do akcií, ktoré historicky síce prinášali najväčšie zhodnotenie, ale rozhodne nie akcie všetkých spoločností. Rovnako nie je isté, či už trhy dosiahli dno.

„Nemyslím, že by sa zásadne znížili riziká spojené s investovaním do akcií. Áno, znížili sa ceny akcií, ale v dôsledku toho, že sa očakáva pokles ziskov spoločností,“ dodáva M. Ďurik.

„Preto ak sa bežný investor rozhodne kupovať akcie, tak odporúčanie je robiť to postupne po jednotlivých fázach, a to preto lebo napriek relatívnej atraktivite akcií nie je vylúčené že v horizonte dvoch mesiacov budú akcie ešte lacnejšie,“ radí R. Vitásek.

Netreba zabúdať, že akcie sú vždy investíciou do firmy a ich hodnota bude záležať od jej schopnosti prežiť. Rovnako, ako napríklad pri korporátnych dlhopisoch, o ktorých sa v kríze hovorí stále viac. Ich bezpečnosť však nie je nižšia ako pri akciách. Líši sa len prístup investorov.

„Kým pri dlhopisoch držitelia dúfajú, že emitenta kríza zasiahne čo najmenej a že bude schopný dostáť svojim záväzkom, u akcií investori vítajú dočasný pokles a nízke ceny využívajú na nákupy. Aj pri akciách sa však budúci zisk dá zrealizovať len za predpokladu, že daná firma neskrachuje a v budúcnosti jej hodnota porastie. Preto je u dlhopisov aj akciách dôležité, či a ako firma prežije toto náročné obdobie,“ hodnotí Renata Domčeková, expertka na investovanie spoločnosti Proxenta.

Očakávanie môžu sklamať – rozhoduje čas

Koronakríza môže výrazne zmeniť smerovanie celej spoločnosti a rovnako tak investičné príležitosti. „Pár príležitostí v kríze určite bude. Časť z nich je už odkrytá, alebo si to mnoho investorov myslí. Ukáže však až čas, kto bude skutočným víťazom. Dnes sa už do tých očakávaných víťazov neoplatí investovať. Väčšina z nich už má v cene viac očakávaní, ako dokáže dodať aj pri veľmi priaznivom vývoji v ich prospech. Skutočných víťazov ešte nepoznáme a naopak mnoho z tých, ktorých považujeme za jednoznačne porazených, ešte nakoniec prekvapí,“ hovorí Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.

„Myslím, že nás čaká ďalší rozvoj technológií, online riešení, komunikácie na diaľku, práca z domu, freelancing, environmentálne tendencie, sebestačnosť a podobne. Tradičné priemyselné odvetvia ako ťažba surovín, energetický priemysel, oceliarstvo a ťažké strojárstvo sú dlhodobo na ústupe,“ dodáva.

Ak už investovať jednorazovo, tak do favoritov. „Príležitosťou pre jednorazové investície sú rozhodne sektory, ktoré na súčasnej situácii profitujú a ich biznis v dôsledku zmenenej situácie vzrástol. Napríklad výrobcovia špeciálnej chémie a dezinfekčných prostriedkov, ale aj zábavný a herný priemysel, ktorý je silný na online platforme. Dobrý ekonomický fundament a priestor pre rast majú aj výrobcovia trvanlivých potravín s vysokým dopytom po ich produktoch. Naopak, opatrný treba byť pri cyklických akciových tituloch, kde obyvatelia môžu aj na dlhšiu dobu odložiť spotrebu,“ vidí príležitosti M. Búlik

Zmena správania ľudí vždy znamená aj zmenu v ekonomike. „Dnes si všímame, ako zo situácie obmedzeného sociálneho kontaktu profitujú firmy, ktoré pred pár mesiacmi neboli úplne známe mená, či už ide o firmu ZOOM VIDEO COMMUNICATIONS, ktorá sprostredkováva video konferencie prostredníctvom webu alebo ROKU, ktorá sa zameriava na streamovacie služby. Dôležité je ale upozornenie, že samotný fakt popularity danej firmy z nej ešte nerobí dobrú investíciu,“ naznačuje riziko R. Vitásek

Nové príležitosti a víťazi koronakrízy

Na trhu môžu vzniknúť aj úplne nové investičné príležitosti pre odvážnych. „Rozumnejšie môže byť investovať peniaze v neinflačnej forme, ktorá sa môže výrazne zhodnotiť práve v dôsledku ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania – teda kúpiť zlato a kryptomeny,“ hovorí Juraj Forgács CEO spoločnosti Fumbi.network.

„Podľa mňa dnešok ešte viac ukazuje, že potrebujeme autonómne fungovanie mnohých služieb vrátane verejných, ktoré sú de facto vypnuté. Bolo by to možné vďaka technológii blockchainu a ak by som na niekoho stavil, tak sú to firmy a riešenia v tejto oblasti,“ dodáva.

Dokonalou investíciou bude určite nákup akcií spoločnosti, ktorá ako prvá predstaví vakcínu na koronavírus. „Z lídrov na trhu sa dnes môžu stať štatisti a spoločnosti, ktoré predtým nikto nepoznal, môžu narásť do neba. Asi každý by dnes asi uvítal, keby vedel, ktorej farmaceutickej firme sa ako prvej podarí prísť s vakcínou. Čo to spraví s jej hodnotou? A čo tento úspech urobí s jej konkurentmi? Podobné otázky si dnes kladú investori na celom svete,“ hovorí R. Domčeková.

Staviť na víťazného koňa pandémie je však ako ruleta. Preto je vhodné aj v novej dobe investície diverzifikáciu s ohľadom na budúcnosť. „Investície by sme smeroval hlavne do technológií, inovácií, ale aj spotreby. Avšak stále si myslím, že je úplne postačujúce investovať do širokého trhu,“ naznačuje postup vhodný pre bežných investorov R. Kasík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial