Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

F. Dragúň: V prostredí tvrdej regulácie prežijú len tí najsilnejší

Peter Apolen 26.04.2018 | 00:00 3 komentáre

Finančný biznis zažíva tento rok doslova regulačnú smršť. Prísnejšie pravidlá na hypotékach, zavedenie poistnej dane, či limit na sprostredkovateľské provízie. A ďalšia regulácia je na obzore. Česká centrálna banka udelila nedávno pokutu za nenahrávanie klientskych hovorov. Obchodný riaditeľ Fincentra hovorí, že niečo podobné môže onedlho vyžadovať aj slovenská NBS.

Ako hodnotíte súčasné regulačné prostredie pre finančné-sprostredkovanie na Slovensku? 

Je to zložité obdobie pre všetkých v tomto biznise. Pokúsim sa to v krátkosti zosumarizovať. Banky dnes intenzívne riešia nariadenie NBS týkajúce sa sprísnenia podmienok pre čerpanie úverov. Poisťovne majú dilemu ako do cenotvorby zakomponovať novú nezmyselnú osempercentnú daň a investičné spoločnosti sú rovnako pod silným tlakom legislatívy EU.

V neposlednom rade sa sprostredkovateľské spoločnosti musia vysporiadať s novými nariadeniami a to zďaleka nie je len GDPR teda v oblasti ochrany osobných údajov. Najväčšou témou je samozrejme regulácia provízií, ktorá chce nezmyselne rozložiť dnes jednorazovo vyplácané provízie za sprostredkovanie úveru na dva až tri roky.

Ide vývoj dobrým smerom, alebo naopak? 

Väčšina týchto zmien sa deje pod zámienkou krásnej idei ochrany spotrebiteľa. Otázkou však je či v spleti všetkých nariadení, povinností, upozornení a informácií, ktoré má klient k dispozícií sa táto myšlienka niekde nevytráca. Trend, ktorý môžeme sledovať smeruje skôr k znepriehľadneniu služieb a k horšej dostupnosti klientov k najvýhodnejším riešeniam ich potrieb.

Aktuálne sa chystá regulácia sprostredkovateľských provízií, ktorú ste už zmienili. Je výsledkom viacročného legislatívneho úsilia Ministerstva financií SR. Ako ju hodnotíte? 

Minister financií Peter Kažimír sa už viac krát ostro vyjadril proti nášmu odvetviu. Ako keby sme my boli záťažou pre klienta. No opak je pravdou. Pomáhame našim zákazníkom vyberať tie pre nich najviac vyhovujúcejšie produkty na často nepriehľadnom finančnom trhu. Podľa posledných údajov  NBS cez sprostredkovateľov prejde až 61 percent predaných hypoték na Slovensku. Zlepšujeme fungovanie konkurencie, veď aj našim pričinením klesli sadzby pri úveroch na bývanie až pod priemer eurozóny.

No pozrime sa do histórie. Čo nám priniesla regulácia provízií napríklad v druhom pilieri? Od jej zavedenia nám vznikla celá generácia ľudí vo veku 18-35 rokov bez alternatívneho dôchodkového zabezpečenia. Až 70 percent mladých ľudí, ktorí vstúpili na pracovný trh od roku 2008, totiž doteraz nevstúpilo do druhého piliera, ale zostávajú len v Sociálnej poisťovni. Dobre pritom vieme, aká je budúcnosť dôchodkov zabezpečovaných štátom.

Treba zároveň povedať, že sprostredkovateľské spoločnosti bez dostatočnej finančnej rezervy budú mať problém reguláciu provízií vôbec prežiť. V kombinácii s neustále rastúcimi požiadavkami na administratívu a dodržiavanie stále sa meniacich legislatívnych nárokov, to bude znamenať zánik niektorých menších maklérskych spoločností. Pri znížení počtu finančných sprostredkovateľov bude sekundárnym efektom nižšia informovanosť a dostupnosť produktov, o finančnej gramotnosti klienta ani nevraviac.

Česká národná banka nedávno udelila spoločnosti Fincentrum, a.s., Praha pokutu vo výške 1,5 mil. Kč, za to, že si firma nenahráva telefonické rozhovory so svojimi klientami. Ako to hodnotíte? 

Opäť tu ide o veľmi diskutabilné rozhodnutie s mnohými nezodpovedanými otázkami. Úplne základnou otázkou je – čo vôbec možno  považovať za investičný rozhovor, alebo ako odhadnúť, kedy sa i bežný rozhovor s klientom, či potenciálnym klientom, mení na investičný rozhovor. Chýba tu teda jednoznačné usmernenie, ako by mali firmy postupovať.

Ďalším problematickým bodom je, že Česká národná banka udelila pokutu len Fincentru, pritom rozhovory si nenahrávajú ani ostatné spoločnosti na trhu. Máme teda pôsobiť ako odstrašujúci príklad a zároveň musíme ako prví nájsť riešenie, ktoré bude regulátorovi vyhovovať.

Aká je reakcia Fincentra?

V argumentačnom konaní s ČNB sa ukázalo, že Fincentrum a centrálna banka majú na viacero bodov diametrálne odlišné názory. Do úvahy teda pripadá preskúmanie rozhodnutia nezávislým súdom. Pokutu firma samozrejme uhradí, no zvažuje ďalšie právne kroky. Situáciu teraz skúmajú externí právnici a v prípade ich kladného posúdenia, Fincentrum podá správnu žalobu na ČNB. Na jej podanie má firma lehotu dvoch mesiacov.

Situácia je teda relatívne vážna. Myslíte si, že aj Slovensko má nakročené k podobnej regulácii? 

Som o tom presvedčený. Už dnes sa vedú diskusie o tom, či by samostatný finančný agent nemal byť definovaný  ako obchodník s cennými papiermi. Povinnosť nahrávať si rozhovory môže byť teda aj na Slovensku reálna skôr, ako si myslíme.

Sú na to dnes  sprostredkovatelia pripravení?

Dnes rozhodne nie, tak ako som v úvode spomínal sprostredkovatelia riešia dnes horúce témy, ako nové pravidlá pri hypotékach, osempercentnú daň z poistenia, ale hlavne reguláciu provízií. Výpadok provízií môže ovplyvniť okrem iného i kvalitu vzdelávania sprostredkovateľov a samozrejme i celkový vývoj nástrojov na zabezpečenie požiadaviek od regulátora a jedným  z nich môže byť čoskoro aj samotne zaznamenávanie hovorov a nemenej zložitá archivácia obrovského množstva dát.

Vyzerá to teda tak, že inovácie sa presúvajú z oblasti vyššej pridanej hodnoty pre klienta smerom k nutnosti vyhovieť požiadavkám regulátora. Ako tu postupuje Fincentrum?

Pripravujeme technické a procesné riešenie s výhľadom, že bude aplikovateľné pre obe krajiny, kde firma pôsobí. To, čo je dnes v ČR povinnosť, sa totiž skôr či neskôr dostane aj k nám. Chceme preto využiť výhody prítomnosti na oboch trhoch a prezieravo pripraviť model, ktorý budeme aplikovateľný tak pre Česko, tak aj pre Slovensko. Bude to našou konkurenčnou výhodou vo chvíli, keď bude táto povinnosť legislatívne zavedená aj u nás, čo nám umožní udržať si inovačný náskok na trhu.

Ako by mala podľa vás vyzerať naozaj účinná ochrana spotrebiteľa, ktorou regulátori pri zavádzaní takýchto krokov argumentujú?

Skutočným riešením je zvyšovanie finančnej gramotnosti, tak aby sa spotrebitelia vedeli sami správne rozhodnúť, teda bez málo účinnej ochrany inštitúcií. Hypotéky ako produkt už napríklad, najmä vďaka reklamným kampaniam bánk, verejnosť celkom dobre pozná, no keby sme sa opýtali napríklad na investície, podielové fondy, som si istý, že deväť z desiatich oslovených Slovákov by tápalo. Je to pritom prinajmenej rovnako dôležitá oblasť. Ide tu o budúcnosť a dôchodok všetkých. To žiadna regulácia nezmení, je treba ľudí vzdelávať.

Mal by pri ochrane spotrebiteľa hrať prím štát, alebo by malo ísť o spoluprácu so súkromným sektorom?

Je to bez na dlhé trate. Naše odvetvie je pripravené. Máme na trhu asociácie, či už Asociáciu finančných sprostredkovateľov, alebo Slovenskú bankovú asociáciu, ktoré vyvíjajú vlastné programy finančného vzdelávania. Štát sa však zobudil príliš neskoro. Finančné témy sa dostali do učebných osnov len nedávno. Výchova k zodpovednému finančnému správaniu pritom trvá desaťročie. Takže podľa mňa by sa štát mal viac, ako na nezmyselnú reguláciu, sústrediť na vzdelávanie verejnosti. My sme pripravení priložiť ruku k dielu.

3 odpovede na “F. Dragúň: V prostredí tvrdej regulácie prežijú len tí najsilnejší”

 1. Eva píše:

  Takze jedneho dna bude klient pri kazdom telefonate s klientom upozorneny, ze jeho rozhovor je nahravany? Nie je to zasah do osobnych prav?

 2. Komár D. píše:

  Možno NBS predpíše aj to, že jedna z prvých viet telefonátu bude: odmena pre našu spoločnosť za finančné sprostredkovanie bude x percent z dealu, t.j. YY eur v absolutnej hodnote.
  A paragraf 32 už nikohonnebude trápiť

 3. Komár D. píše:

  Možno NBS predpíše aj to, že jedna z prvých viet telefonátu bude: odmena pre našu spoločnosť za finančné sprostredkovanie bude x percent z dealu, t.j. YY eur v absolutnej hodnote.
  A paragraf 32 už nikoho nebude trápiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial