Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Fantastické úverové ponuky: Požičiame aj nezamestnaným, nemusíte mať žiaden príjem!

„Vyhrali ste milión amerických dolárov“, alebo „Som advokát a mám tu stopäťdesiatmiliónové dedičstvo, o ktoré sa chcem s vami podeliť“. „Nezáleží na tom či máte príjem, stačí ak vlastníte nehnuteľnosť, môže byť zaťažená aj hypotékou, dokonca ani exekúcia nie je problém“.

V takomto a obsahovo obdobnom znení našincom denne chodia desiatky e-mailov, SMS správ, objavujú sa inzeráty a podobne. Otázka znie: Len obťažujú alebo je to nové hospodárske riziko?

Ak je človek čo i len trošku súdny, takéto ponuky okamžite odmietne. V žiadnom prípade nemôže ísť o seriózne firmy a je logické, že ich záujem je len a len na vytunelovaní,  resp. ožobráčení domnelého klienta. Ide vždy o podvody i keď niektoré sú na hrane zákona a sú teda veľmi ťažko právne postihnuteľné.

Takéto ponuky sú často doplnené o grafiku, ktorú používajú seriózne spoločnosti a tak sa podvodníci pokúšajú ukryť pod pláštik serióznosti.

Aká je v skutočnosti anatómia takéhoto konania?

Cieľ je vždy jasný – nájsť dôverčivú osobu, ktorá má dajaký problém a vyžmýkať z nej maximum.

Postup je jednoduchý a preto pomerne účinný. Ak má niekto dlžoby, stane sa, že nemôže uhrádzať svoje záväzky riadne a včas. V takomto stave sú ľudia náchylní na prijatie rôznych ponúk s vidinou rýchleho riešenia. Rozhľad majú zatemnený a snažia sa horúčkovito nájsť východisko. Tu nastupuje účinnosť vyššie spomenutých ponúk. Jeden dva podpisy a starosti sú preč.

Všetky dlžoby prevezme na seba nový veriteľ.

Chyba lávky ! – doteraz bolo viacero malých problémov a vymenil ich jeden, a to omnoho väčší, až fatálny problém.

Ak bolo doteraz možné sa s veriteľmi dohodnúť, teraz už to nebude možné.

Ak mal človek na krku exekútora, mal aj súdnu ochranu. Ak bola dlžoba nižšieho rozsahu, žiaden súd nepovolil predaj založenej nehnuteľnosti. Ak všetky dlžoby boli menšieho rozsahu, nemusel sa dlžník báť, že by ho niekto vysťahoval. Každý rozumný a seriózny veriteľ sa vždy snaží hľadať cestu, ako vyriešiť pohľadávky aj keď dlhším splátkovým kalendárom, odkladom splátok a pod. Ak sa ale zapletie dlžník do tzv. oddlženia alebo tzv. konsolidácie úverov, je nanajvýš pravdepodobné, že skončí ako bezdomovec.

Takéto podvodné firmy kalkulujú so ziskom aj 400 percent a viac! Celé to dokážu zmanažovať aj za tri mesiace. Človek sa nestačí čudovať, s akou rýchlosťou pracujú úrady pri prepise nehnuteľností. To čo bežnému smrteľníkovi trvá vyše pol roka, sa tu vybaví za týždeň. Prečo asi? Že by niektoré takéto firmy mali lepšie pripravené podklady, alebo majú lepšie pripravený systém na zvládnutie byrokracie?

Aké sú hlavné znaky podvodných firiem?

Spravidla ide o ponuky, ktoré sa tvária navonok seriózne, avšak nespĺňajú ani tie najzákladnejšie kritéria hodnovernosti. Ponuka je často taká lákavá, že až nemôže byť pravdivá. Ponuka prekračuje možnosti reálneho a korektného riešenia problematiky úverov.

Hlavné znaky, ktoré by si mal potenciálny klient overiť:

 • je firma registrovaná v registroch SR (obchodný alebo živnostenský register),
 • je poskytovateľ úverov registrovaný v registri NBS (k 18.novembru2010 je tu registrovaných 102 poskytovateľov, ktorým sa dá dôverovať),
 • má poskytovateľ vlastnú doménu na ktorej prezentuje ponuku, alebo je to len subdoména – stránka vytvorená ako bezplatná na voľno registrovaných doménach, 
 • pritom platí, že ponuku, ktorú potenciálny klien dostal je možné považovať za dôveryhodnú, len ak zdroj ponuky je dôveryhodný,
 • vždy je potrebné mať na pamäti osvedčenú radu „Ak niečo vyzerá lepšie ako pravda, určite to pravda nie je“. A pri pôžičkách to platí dvojnásobne.

V žiadnom prípade nejde o pomoc vo forme konsolidácie dlhov a riešenie úverového zaťaženia. Vždy v prípade takýchto firiem ide minimálne o navýšenie zadĺženia klienta.

Pozor! Nie je dôležité či veriteľom bude banka alebo nebanková spoločnosť, dôležité je nezakladať strechu nad hlavou.

Záložné právo má zmysel iba pri hypotekárnych úveroch, inak je neopodstatnené!!!  

Ako vznikajú dlžoby bez zadĺženia sa?

Zadĺžiť sa nie je problém. Stačí prijať zopár lákavých ponúk, prípadne zájsť len na bezplatnú prezentáciu k známym, alebo na výletnú loď, kde je zdarma občerstvenie a dostanete k tomu ešte aj darček.

Ak na takejto bezplatnej prezentácii človek odolá a nič nekúpi, už aj tak odovzdal pri nevyhnutnom vyplnení anketových letákov svoje osobné údaje. Za krátky čas sa nestačí čudovať, čo všetko mu príde poštou. Ak je čo i len trošku dôverčivý, sadol dokonale na lep. Jeho údaje sa dostali do rôznych databáz, ktoré využívajú najrôznejšie zásielkové spoločnosti. Ak darček prijmete a podpíšete prevzatie, odosielateľ môže zneužiť túto skutočnosť a vzapätí vám poslať faktúru za niečo čo ste vôbec nechceli.

Pochopiteľne, že sa dá brániť a prípadne aj súdiť. Avšak už sa stal z človeka dlžník, ktorý chce zmyť zo seba neoprávnenú dlžobu. Pochopiteľne, súdne konanie niečo stojí a sú to určite nemalé peniaze.

Stačí však nechať vec bez povšimnutia a z neopravnej faktúry sa stane platobný rozkaz a z platobného rozkazu sa stane oprávnená exekúcia so všetkými následkami.

Ak sa o vec začnete hlbšie zaujímať a chcete sa dokonale zbaviť akéhokoľvek obvinenia, najmite si právnika. Tu sa peňažný kolotoč roztočí ešte viac. Po skončení takéhoto očistného procesu, zostane človek obyčajne dokonale očistený, avšak aj z peňazí.

Pre poučenie: Jeden dávny príbeh

Starý, už penzionovaný právnik odovzdal svoju prax synovi.

Mladý ambiciózny právnik začal s odhodlaním vykonávať prevzatú prax. Jedného dňa pribehol rozradostený domov a vraví: "Otec, ten spor, ktorý ty si nedokázal vyriešiť celých desať rokov, ja som vyhral hneď na prvom pojednávaní."

Otec len smutno skloní hlavu a hovorí synovi: "No, veď hej vyhral, ale z čoho budeš teraz žiť, keď už nemáš toho klienta?"

Stará múdrosť hovorí: Najlacnejšie peniaze sú tie, ktoré neminieme.

Čo ak má niekto dlhov nad hlavu?

Ak má niekto viac záväzkov, ako je schopný splácať, jeho problém môže vyriešiť len veriteľ, resp. veritelia od ktorých si požičal. Každý ďalší, kto vstúpi do tohto vzťahu, môže situáciu len zhoršiť!!!

Mnohí dlžníci majú strach z konkrétneho riešenia svojho problému. Často sa chodia radiť s ľuďmi, ktorí s tým nemajú žiadne skúsenosti. Pritom stačí  použiť sedliacky rozum. Žiadny veriteľ dlžníkovi hlavu neodhryzne, naopak – seriózny poskytovateľ úverov bude hľadať také riešenie, aby klienta neožobráčil. Pretože len životaschopný klient môže priniesť zisk aj v budúcnosti. Krajným, avšak efektívnym riešením je vyhlásenie osobného konkurzu.

Ak ale bežný smrteľník počuje slovo KONKURZ, dostane z toho hrôzu.

Ak sa však človek dostane do situácie, kedy ani ďalšia generácia nedokáže zaplatiť dlhy, je toto riešenie jediným. V stručnosti sa dá povedať, že človek sa dostane do riadeného stavu na obdobie päť rokov. Počas tohto obdobia sa o jeho financie stará právnik – správca konkurznej podstaty. Po uplynutí päťročného obdobia je človek opäť čistý a úplne bez záväzkov.

Mnohí, ktorí podstúpili takúto očistu, až neskôr lamentovali nad tým, prečo to neurobili hneď. Zbytočne sa vraj niekoľko rokov trápili.

Odpoveď na otázku

Na začiatku článku bola položená otázka: Len obťažujú alebo je to nové hospodárske riziko? Odpoveď je zrejmá. Takouto formou lákavej reklamy by sa mala vážne zaoberať polícia, nakoľko ide o závažné podvody. Mala by sa zriadiť linka, kde by bolo možné nahlasovať takýchto podvodníkov, resp. administrátori na webových portálov by mali filtrovať takéto ponuky.

Prax však ukazuje, že ak aj upozorníte webmajstra na takúto podvodnú ponuku, obyčajne zareaguje tým, že oni za obsah inzerátov a ponúk nezodpovedajú...

Ak sme spomenuli, že podvodníci radi používajú grafickú identitu riadne fungujúcich subjektov, bez ohľadu na to, že ide o plagiátorstvo, porušovanie zákona o ochranných známkach a podobne, takéto subjekty začínajú spôsobovať aj vážne majetkové škody. Často ide o organizované konanie, kde cieľom je získanie majetku, ktorý sa obratom speňaží.

Často to vedie k ľudským tragédiám.

Slušná banka alebo seriózny nebankový subjekt nikdy za žiadnych okolností nežiadajú vopred od klienta rodné číslo, číslo bankového účtu ani žiadne iné citlivé údaje. Sú chránené v zmysle Zákona č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení zákona č. 602/2003 Z. z., zákona č. 576/2004 Z. z. a zákona č. 90/2005 Z. z.

Dobrá rada na záver

Dôveryhodní poskytovatelia pôžičiek a úverov používajú na svojich webových stránkach bezpečnostné certifikáty, ktoré zabezpečujú, že údaje klientov sa odosielajú v zašifrovanej forme.

Znakom zabezpečenia je zamknutý visiaci zámok alebo modro, prípadne zeleno podfarbený príkazový riadok. Ako príklad dôveryhodného zabezpečenia webových stránok sprostredkovateľov úverov môžeme uviesť stránky nebankového subjektu, ktorý pre pripojenie používa vysoký stupeň zašifrovania (AES-256 256 bit). Komunikácia a teda aj odosielané údaje sú pri prenose zašifrované.

Vďaka šifrovaniu je pre neautorizovanú osobu takmer nemožné, aby odosielané údaje niekto zachytil a prečítal. Prečo hovoríme takmer nemožné? Nikdy nie je možné povedať s absolútnou istotou, vždy môže existovať možnosť, ktorú doposiaľ nepoznáme.

Všeobecne ale platí, že ak niekto od potenciálneho klienta žiada meno, priezvisko, rodné číslo, číslo občianskeho preukazu a podobné údaje, radšej nech rýchlo takúto požiadavku zamietne.

Prípadov, aké v článku spomíname, je dnes hodne. Zo všetkých strán a všetkými možnými kanálmi (letáčiky do schránok a rozdávané na ulici, SMS a telefonické ponuky, inzercia v médiách a pod.) sa na našinca nepretržite hrnú ponuky úverov a požičiek za priam fantastických podmienok. Redakcia Investujeme.sk týmto vyzýva – pod týmto článkom – na otvorenú diskusiu k téme každého, kto zažil podobnú skúsenosť. Možno, že jeho príspevok, múdra rada, poučenie ak nezachráni niekomu život, určite mu môže pomôcť zachrániť aspoň strechu nad hlavou.

Obrazne aj doslova.

Autor je predsedom predstavenstva spoločnosti Plenkall.

Myslíte si, že v dnešných časoch je vhodné si požičiavať a zadlžovať sa?

View Results

Loading ... Loading ...

11 odpovedí na “Fantastické úverové ponuky: Požičiame aj nezamestnaným, nemusíte mať žiaden príjem!”

 1. Mirakulum píše:

  V prvom rade je na ťahu polícia. Ona by mala konať. To nie je trestná činnosť, pri ktorej má úplne neznámych páchateľov a nevie ani kde začať… Tie telefonáty, SMS-ky, reklama v médiách, za tým predsa nie sú anonymní ľudia… A dôvod na trestné stíhanie by podľa mňa mal byť zrejmý – podozrenie z tr. činov podvodu a najmä úžery.

  • Pepino gum píše:

   Opatrnosť!!! V prvom rade je tu potrebná opatrnosť, nenaletieť na lákavé ponuky, a nespoliehať sa, že štát (rozumej: mafiánsky slovenský štát) bude chrániť občana pred úžerou. Nebude!!! Štát je sám jeden veľký mafián a sám zdiera. Nieto že bude obraňovať občana pred úžerníkmi! A verte mi, je úplne jedno či je pri moci Mečiar či Moravčík, Fico alebo Dzurinda alebo Radičová či sám Anjel Pán…

  • A. Č. píše:

   polícia o týchto veciach nevie, policajti predsa nedostávajú do schránok reklamné letáčiky…

   • šajbovec píše:

    Neviem o čom celá táto diskusia je, však ja by som si od neznámeho subjektu, ktory nemá pevné (stále) sídlo, adresu, IČO, daňové číslo atď. nepožičal ani 25 centov. Bál by som sa…

 2. Murino píše:

  … že tu ide o úžeru, ako inak nazvať 500 alebo aj 1000-percentný úrok ročne? Nie je to úžera? Ak polícia NEKONÁ, znamená to, že tr. čin úžery je v našom Tr. zákone definovaný ZBYTOČNE……. ??

  • Miloš píše:

   ……. asi je tam zbytočne. Veď polícia aj tak chráni radšej zločincov, úžerníkov, podvodníkov ako slušných ľudí. A policajti chcú mať podiel z oných podvodov. Najlepšie je to vykreslené napr. v seriáli Panelák. Policajt, ktorý chce mať percentá z podvodu, ktorý vyšetruje, nie je totiž u nás žiadna zvláštnosť. Žiaľ…

 3. P.F. píše:

  Aký to paradox! Úžera je u nás jeden z najčastejších trestných činov a pritom je otázne, či na všetkých slovenských súdoch dohromady boli za posledných cca 5 rokov vôbec odsúdení aspoň dvaja-traja úžerníci…??? Možno ani jeden.

 4. Ratata píše:

  cely figel je v tom ze uzera je stara (a prirodzena) ako ludstvo same, s tym nic nenarobite

 5. Jurášek píše:

  Absolútne súhlasím s autorom článku. Je neuveriteľné, že niekto dokáže kvôli pôžičke založiť dom, alebo byt. Pod zámienkou poskytnutia výhodnej pôžičky, potom ľudia prichádzajú o bývanie. Pokiaľ je pôžička so serióznymi podmienkami, nemám problém a využijem takú možnosť. Vždy, v každom prípade sa snažím overiť poskytovateľa. Také firmy, ktoré ponúkajú akože konsolidáciu úverov, alebo ponúkajú oddlženie, je potrebné zďaleka obchádzať.

  • Vierka píše:

   každému odporúčam overiť si serióznosť najprv na stránke Národnej banky Slovenska. Tam sú zaregistrované všetky seriózne subjekty, ktoré poskytujú pôžičky. Dôveruj, ale preveruj – tu platí dvojnásobne. Len tak na okraj – dal vám už niekto niečo zadarmo? Nikdy, všetko stojí peniaze. Tak sa nenechajte opiť rožkom od firiem, ktoré ponúkajú akože zadarmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *