Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Fed prekvapil trhy a znížil sadzby o 50 bodov

Fed včera prekvapivo znížil sadzby o pol percenta. Došlo k tomu na mimoriadnom, neplánovanom zasadnutí a zníženie sa označuje ako bezpečnostné. Fed neplánovane znížil sadzby po prvý krát od roku 2008.

Trhy pondelkovou rely, keď Dow Jones posilnil za jeden deň o 5,1 percenta, dokázali, že zvýšenie sadzieb je pre nich hotová vec. Centrálni bankári už slovne vyjadrili podporu ekonomike a finančným trhom. So znížením sadzieb sa však počítalo až na riadnom zasadnutí 18. marca. Fed sa tak včera pokúsil šokovať trhy.

Odhodlaný Fed

„Keď znižujete sadzby, potrebujete trhy šokovať svojou razantnosťou,“ vysvetľuje Bill Nelson, hlavný ekonóm Bank Policy Institute. „Naopak, keď ich zvyšujete, musíte sa snažiť vyhýbať prekvapeniam,“ dodáva.

Analytici vysvetľujú náhlu akciu Fedu nevyhnutnosťou dokázať investorom, že hrozbu koronavírusu berie centrálna banka vážne. „Čakať do najbližšieho zasadnutia predsedníctva Fedu by bolo nedôveryhodné. Veci sa vyvíjajú veľmi rýchlo,“ hovorí Tony Fratto bývalý tajomník ministerstva financií za vlády Georga W. Busha.

„Tento krok jasne dokazuje precízny a seriózny prístup centrálnej banky k riešeniu tohto celosvetového problému,“ uznáva analytik Saxo Bank Martin Sklenář.

Neskončí to pri jednom znižovaní

Trhy sa však naďalej obávajú toho, že koronavírus tu nebude týždne, ale mesiace, či konca štvrťroky. Investorov znepokojujú oficiálne varovania spoločností ako Apple a Microsoft, ktoré sú ohrozené výpadkom v produkcii ako aj slabším dopytu, čo môže znížiť ich tržby zisky.

Trhy preto počítajú s ďalším znižovaním sadzieb. Či už to bude na najbližšom zasadnutím, ale inokedy, trhy očakávajú od Fedu odhodlanosť. Hovorí sa o ďalších minimálne 50 bázických bodoch.

Nie všetci však pokles sadzieb schvaľujú. „Ďalšie znižovanie už nie je potrebné. Kam až chceme aby klesli výnosy na vládnych dlhopisoch?,“ pýta sa investičný bankár Christophe Whalen. „Trhy sa správajú ak dvojmesačné dieťa. Plačom sa snaží vymôcť, aby ste ho zobrali na ruky. Niekedy je však treba nechať dieťa plakať v postieľke,“ dodal.

Všetko, čo bude potrebné á la Fed

Predseda Fedu Jerome Powell už použil aj čarovnú formulku „všetko, čo bude potrebné“, ktorú si požičal od Maria Draghiho. Ten týmito slovami zachránil eurozónu pred rozpadom.

Samotná americká centrálna banka však nebude na boj s dopadom koronavírusu na ekonomiku stačiť. Musia spolupracovať aj ostatné centrálny banky. „Skupina G7 už dnes online rokovala a je pripravená podporiť ekonomiku prostredníctvom centrálnych bánk. Potvrdili to vysokí úradníci z G7,“ hovorí M. Sklenář.  Štafetu však budú musieť prebrať aj vlády a ich rozpočtové výdavky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial