Utorok 01. decembra. Meniny má Edmund

Fed znižuje sadzby a trhy rastú

Najvýznamnejšou ekonomickou udalosťou minulého týždňa bolo zníženie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou FED. Bolo to už tretie zníženie v rade a základnú úrokovú sadzbu americkej ekonomiky to posunulo na hladinu 1,75 percenta.

Základy makroekonómie v kocke

V podmienkach trhového hospodárstva má štátny aparát k dispozícii tri základné sady nástrojov, ktorými ovplyvňuje ekonomiku danej krajiny. Sú nimi fiškálna politika, monetárna politika a medzinárodný obchod.

Na príklade Spojených štátov je vidno, že vláda a centrálna banka aktívne využívajú všetky tri tieto oblastí. Z pohľadu fiškálnej politiky, teda príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu, došlo v roku 2017 k výraznému zníženiu dane z príjmov korporácií. Medzinárodný obchod je v hre neustále a premieta sa do colných vojen, predovšetkým s Čínou a teraz už aj s Európou. Monetárne nástroje majú podobu napríklad zvyšovania a znižovania úrokových sadzieb. Tie ovplyvňujú najmä množstvo peňazí v ekonomike.

Nižšie úroky podporujú úverovanie a následné investície firiem, ktoré potom svojou činnosťou roztáčajú ekonomiku a zvyšujú HDP. Dochádza tak k ekonomickému rastu. Úrokové sadzby výrazne ovplyvňujú kapitálový trh, ako dlhopisový, tak akciový, a pochopiteľne aj trh peňažných nástrojov. Odrážajú sa tiež na hypotekárnom trhu a zásadne pôsobia na vývoj domácej meny.

Ako sa vyvíjali sadzby po kríze

Tak ako väčšina centrálnych bánk aj FED zareagoval na finančnú krízu z roku 2008 znížením úrokových sadzieb. Tie držal na hodnote 0,25 percent až do decembra 2015. V tom čase už bolo zrejmé, že americká ekonomika má problémy za sebou. Hrubý domáci produkt rástol, znížila sa nezamestnanosť a rástla inflácia.

Centrálna banka tak začala so sériou postupných navyšovaní sadzieb, čo malo zabrániť prílišnému rastu a nežiaducemu prehriatiu ekonomiky. Za dva roky sa sadzba dostala na hodnotu 2,5 percenta, kde vydržala až do tohtoročného augusta.

Čo viedlo FED k tomu, že tento rok už tri krát po sebe sadzby naopak znížil? Primárnym dôvodom je pokles inflácie, ktorá sa aktuálne pohybuje mierne pod vytýčenou dvojpercentnou hranicou. Ďalej je to pokles rastu globálnej ekonomiky a pretrvávajúca neistota v oblasti medzinárodného obchodu. To predstavuje hrozbu pre ďalší ekonomický rast ekonomiky Spojených štátov amerických.

Stačilo alebo pokračujeme?

Dôležitou otázkou je, či bude tento tretí pokles stačiť alebo bude chcieť FED pokračovať. Ak si pozorne vypočujeme vyjadrenia šéfa FEDu Jeroma Powella, mal by tento minicyklus znižovanie nateraz skončiť. J. Powell vyjadril optimizmus, pokiaľ ide o rysujúcu sa dohodu smerujúcu k ukončeniu colnej a obchodnej vojny. Zo svojho vyhlásenia tiež vypustil frázu, že FED bude naďalej „postupovať podľa potreby“, ktorá inak signalizuje, že ďalšie opatrenia budú nasledovať.

Existujú prinajmenšom tri dôvody, prečo v znižovaní ďalej nepokračovať. Tým prvým je obava, aby FEDu ostali ešte nejaké náboje pre situáciu, keď ich bude potrebovať. Svoje o tom vie napríklad Európska centrálna banka, ktorej by sa zníženie hodilo, ale nemá už príliš kam zo svojich nulových sadzieb klesať. Druhým dôvodom je to, že FED musí nechať čas pre prejavenie efektu predchádzajúceho zníženia. Až s odstupom času bude na ekonomických ukazovateľoch vidieť, či a ako konkrétne sa dostavilo ekonomické oživenie.

Tretím dôvodom sú ekonomické ukazovatele, ktoré nie sú nijako zlé. Aj naďalej pretrváva extrémne nízka nezamestnanosť, firmy dosahujú zisky a rastie spotrebiteľský dopyt. Brzdou je, tak ako v iných krajinách, najmä export. Ten je najväčším vinníkom mierneho spomalenia americkej ekonomiky, ktorá z dvojpercentuálneho rastu aktuálne spomalila na 1,9 percenta, čo nie je vôbec zlé číslo. Nemecko, Japonsko a ostatní veľkí ekonomickí hráči môžu len závidieť.

Trhy sa vezú na rysujúcej sa obchodnej dohode

Dôležité je, že najnovšie kroky FEDu boli v súlade so všeobecným očakávaním a nijako finančné trhy neprekvapili. Americké akcie preto príliš výrazne nezareagovali a nevzrušene pokračovali v súčasnom rastovom trende. Október tak zakončil trojpercentným rastom, ktorý prispel k doterajšiemu tohtoročnému zhodnotenie akciového trhu o takmer 23 percent (S&P 500) a zatiaľ sa nezdá, že by mu dochádzal dych.

Najsilnejšiu kartu má teraz v rukách americký prezident Donald Trump. Tým, čo môže trhy ovplyvniť najviac, je ďalší vývoj rokovaní s Čínou. Naše očakávania sú skôr pozitívne. Predpokladáme, že D. Trump si bude chcieť upevniť svoju pozíciu pred voľbami v budúcom roku a dohoda s Čínou by bolo skutočné terno.

Tagy FED sadzby

Jedna odpoveď na “Fed znižuje sadzby a trhy rastú”

  1. investor píše:

    Fed znižuje sadzby len kvôli „nekalej“ konkurencii zo strany ECB. Nie je normálne, aby išli sazby dole, keď sú trhy na vrchole a nezamestnanosť na minime.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial