Nedeľa 22. júla. Meniny má Magdaléna

Federálny úrad nepriamo likviduje regionálne banky v USA

Americký Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC) urobil preventívne opatrenia, aby zachoval svoj poisťovací fond pre problémové banky. Po prvý krát v dejinách má FDIC tak veľké problémy, že schválil návrh, ktorý umožňuje predplatenie štvrťročných súm poistného, aby bolo možné udržať zostatok fondu v kladných číslach.

Zamená to, že poistené banky teraz musia zaplatiť svoje odhadnuté štvrťročné čiastky poistného dopredu na roky 2010, 2011 a 2012 spolu s bežnými platbami za štvrtý kvartál 2009. Okrem návrhu na predplatenie poistného, vzrastú od 1. januára 2011 taktiež sadzby poistného o tri percentuálne body.  

Výsledkom toho bude, že takmer vyčerpaný Fond poistenia vkladov (DIF) bude opäť naplnený asi 45 mld. USD (odhad FDIC) nového čerstvého kapitálu získaného z odvetvia, kde sú už mnohé inštitúcie na kolenách. FDIC taktiež odhaduje, že krachujúce banky budú fond do roku 2013 stáť až 100 miliárd USD. Toto číslo sa zmenilo oproti predchádzajúcim predpovediam v ktorých sa uvádzalo, že to bude 70 miliárd USD.  

Rizikové banky prídu a časť kapitálu

V zásade platí, že sadzby štvrťročného poistenia, ktoré vyberá FDIC, sú založené na systéme poistného rizika. To znamená, že inštitúcie predstavujúce pre DIF väčšie riziko, platia aj väčšie poistné. Ďalšie zvýšenie poistných sadzieb tak spôsobí, že banky, ktoré sú už teraz hodnotené ako vysoko rizikové, budú čeliť ďalšiemu odtoku kapitálu, čo povedie k tomu, že budú ešte viacej rizikové. Predpokladáme, že to povedie k situácii, kedy viac bánk bude hodnotených ako „problémové” (aktuálne ich je 416, čo predstavuje viacej ako 5 % z poistených inštitúcií dohromady). Nakoniec to spôsobí, že počet bankrotov v USA vzrastie.  

Schválenie návrhu zaiste vyvinie veľký tlak na banky, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú tesne nad prahom prežitia. Môže to spustiť lavínu bankrotov bánk, ktoré povedú k ďalšiemu vyčerpávaniu fondu. Predpokladá sa však, že tento problém bude vyriešený tým, že „poistné bude môcť postupne v priebehu doby klesať, až sa bude finančná situácia v bankovom sektore zlepšovať”. Je zjavné, že toto povedie k ďalšiemu zvláštnemu pravidlu, ktoré spôsobí, že bude ešte obtiažnejšie ohodnotiť skutočnú hodnotu finančných inštitúcií v USA.  

Tlačová správa FDIC ďalej uvádza, že v sektore došlo k 22-percentnému nárastu balančnej likvidity, oproti situácii z pred roka. Preto FDIC predpokladá, že žiadna banka by nemala mať s uvedeným predplácaním problém. Neuvádzajú sa žiadne informácie o rozdelení tohto 22-percentného nárastu. Takže je možné si predstaviť, že existuje iba niekoľko hráčov (všetci sú pravdepodobne príliš veľkí na to, aby padli), ktorí majú väčšie zisky, hlavne kvôli štátnym programom, zatiaľ čo mnoho menších bánk stále bojuje o zachovanie svojej existencie. To viedlo k sťažnostiam regionálnych bank, ktoré sú presvedčené o tom, že nepriamo financujú špekulačné straty veľkých bank bez toho, aby dostávali rovnakú ochranu od štátu.  

Auto je hlavný ekonóm
Saxo Bank

Ako vidíte krízu?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *