Nedeľa 31. mája. Meniny má Petronela, Petrana

Fedu sa po minulotýždňových voľbách v USA uvoľnili ruky

fed

Minulý týždeň za oceánom priťahovali pozornosť verejnosti predovšetkým americké voľby do kongresu. Teraz začnú zraky ekonómov smerovať k zasadnutiu americkej centrálnej banky Fed. Pozrime sa na to, čo tieto udalosti môžu znamenať pre americkú ekonomiku.

Žiadne prekvapenia

Výsledky volieb potvrdili očakávania, že Spojené štáty americké budú mať rozdelený kongres. Zatiaľ čo v Snemovni reprezentantov získali po ôsmych rokoch väčšinu demokrati, väčšinoví republikáni si v senáte ešte viac polepšili. S takýmto vývojom počítali okrem politických komentátorov aj finančné trhy, ktoré na výsledky reagovali pozitívne. Dôvodom ich pozitívnej reakcie však mohla byť skôr absencia odchýlky výsledkov od očakávaní, než nejaké optimistické nádeje plynúce z budúceho vývoja postaveného na voľbách.

Vzhľadom na nové rozloženie síl v kongrese to bude mať prezident Donald Trump teraz pri presadzovaní svojich plánov podstatne ťažšie. Nebude tak napríklad môcť realizovať avizované masívne stimuly. Ide o investičné výdavky, ktoré mohli podporiť rastúcu americkú ekonomiku a Fed mohli utvrdzovať v jeho rozhodnutí postupovať ďalej smerom k posilňovaniu menovej politiky.

Demokrati v kongrese by mohli chcieť prezidenta v realizácii jeho výdavkových plánov krotiť, a to tak z dôvodu odlišného nazerania na ekonomický svet, ako aj z politických dôvodov. Je totiž pravdepodobné, že sa budú snažiť nebyť voči republikánom veľmi ústretoví. Očakávajú sa preto tvrdé rokovania o niektorých prezidentových predvolebných sľuboch, pretože to môžu byť práve kongresmani, ktorí sa mu postavia do cesty. Výsledkom môžu byť paradoxne rozumné kompromisy, ako aj zastavenie zbytočných vládnych výdavkov v nasledujúcich rokoch.

Medzinárodným vzťahom by väčšia zamestnanosť prezidenta v sporoch so snemovňou ovládanou demokratmi mohla pomôcť. Je tiež možné, že realizácia niektorých jeho domácich plánov by ešte viac zintenzívnila tvrdé rokovania na medzinárodnej úrovni. To by logicky mohlo vzťahy so zahraničím narušiť ešte viac ako teraz.

Fedu sa uvoľnili ruky

Americká centrálna banka si po voľbách môže istým spôsobom oddýchnuť. Predpokladaný rast ekonomiky by totiž nemal byť bez fiškálnych stimulov taký veľký, ako sa čakalo. Mal by teda menej tlačiť na prehrievanie ekonomiky. Fed by si tak mohol dovoliť na poslednom zasadnutí nechať sadzby bez zmien, pretože už ekonomiku z pasce nulových sadzieb dostal a teraz môže ešte chvíľu čakať na ďalšie dáta z trhu.

Na druhej strane už bol avizovaný ďalší, takmer automatický ekonomický rast podľa projekcií. Je teda možné, že Fed sa bude snažiť sadzby dostať na príjemnejšiu úroveň, z ktorej by mohol jednoduchšie realizovať menovo-politické rozhodnutia obidvomi smermi. V princípe by teda teraz mohol chcieť zvýšiť sadzby, kým to pôjde.

Veľmi zaujímavá by preto mohla byť decembrová prognóza obsahujúca výhľad roku 2019. Očakáva sa, že uvoľní ruky Fedu. Trh teraz nechce vidieť ďalší rast sadzieb, hoci i k „normálnym“ úrokových sadzbám, teda takým, ktoré ekonomiku ani nestimulujú, ani ju nebrzdia.

Aká je neutrálna sadzba Fedu

Fed hovorí o tom, že neutrálne sadzby by sa mohli pohybovať okolo troch percent. Drobným problémom normálnej úrokovej sadzby je skutočnosť, že v praxi táto „neutrálna“ úroveň nie je jednoducho identifikovateľná. Určitou pomôckou je inflácia, pričom z teórie by sa dalo vyvodiť, že ak sa drží na nízkej úrovni, sadzby sú príliš vysoké. Z toho pohľadu by tak súčasné sadzby mohli byť vyššie ako neutrálne a nemal by byť preto dôvod ich zvyšovať.

Komplikáciou je však to, že tohto vzorca vstupujú aj ďalšie vplyvy a oneskorenia. Ak by sa neutrálne sadzby nachádzali na úrovni dvoch percent, ich ďalšie zvyšovanie by pôsobilo na ekonomiku reštriktívne. Fed si musí preto vybrať riziko, že stanoví sadzby príliš vysoko, alebo príliš nízko. Zatiaľ sa zdá, že má skôr strach z toho, že nezvýši úrokové sadzby včas a inflácia vyskočí príliš, najmä kvôli napätému trhu práce.

Prezident USA, Donald Trump, označil výsledok volieb za veľký úspech. Je však veľmi pravdepodobné, že aj napriek verejnému vyhláseniu o spolupráci dobre vie, že niektoré z jeho nápadov cez novú Snemovňu reprezentantov jednoducho neprejdú.

Výsledok volieb však znižuje mieru neistoty pre Fed, pretože vysoké fiškálne stimuly v prehrievajúcom sa hospodárstve mu situáciu značne komplikovali. Jeden z rizikových zdrojov, ktoré tlačia ekonomiku do vyšších otáčok, by tak mohol odpadnúť.

Vyprchanie fiškálnych stimulov bez ich ďalšej náhrady by logicky nemuselo mať pozitívny vplyv na optimizmus akciových investorov. Je ale  lepšie ukončiť večierok skôr, kým nehrozí priveľká opica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *