Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Finančná gramotnosť? Dá sa to aj zábavne

Mnoho Slovákov pozná rozdiel medzi LCD televízorom a plazmou a nemá problém popísať pridanú hodnotu smartfónu oproti klasickému mobilu. Ak však príde reč na financie, znudene zavrtíme hlavou. Ekonomické vzdelanie si celkom nesprávne spájame s nudným vysedávaním v laviciach. Existuje však veľa zábavných spôsobov, ako sa môžeme naučiť ovládať vlastnú peňaženku i problematiku verejných financií.

Zahrajte sa s centrálnou bankou

Európska centrálna banka znížila počas nedávneho zasadania v Bratislave základnú úrokovú sadzbu. Prečo bol tento krok potrebný? Odpoveď môžeme nájsť v učebniciach monetárnej politiky, ale aj v jednoduchej flashovej hre. ECB i Národná banka Slovenska ponúkajú návštevníkom svojich stránok možnosť zhostiť sa úlohy guvernéra centrálnej banky a bojovať proti inflačným tlakom a zároveň podporovať ekonomický rast.

Úlohou on-line guvernérov je pomocou zmeny základnej úrokovej sadzby udržať stabilnú infláciu tesne pod hranicou 2%. Rozhodovať sa môžu aj na základe rastu produkcie, peňažnej zásoby a nezamestnanosti. Nerozhodný guvernér nájde pomocnú ruku u členov bankovej rady. Hospodársky cyklus ovplyvňujú aj nečakané udalosti, ako objavenie nového náleziska ropy, prudký rast akciových trhov, prasknutie realitnej bubliny a podobne. Každá nová hra pritom ponúka nové úskalia.

Podobnú hru ponúka pre svojich návštevníkov aj FED. V porovnaní s €conomiou je hra monotónnejšia, ale určite stojí za to vyskúšať aj ju. Veď ako inak by sa dalo v jeden deň šéfovať dvom významným centrálnym bankám?

Ak sa chcete naučiť o inflácii či deflácii viac, na stránkach NBS i ECB je k dispozícii aj flashová aplikácia Inflation Island, ktorá hravou formou ukazuje vplyv nízkej inflácie, vysokej inflácie, hyperinflácie a deflácie na finančný sektor, stavebníctvo, maloobchod, školstvo a bežnú rodinu.

Čítajte zrozumiteľné knihy

V kníhkupectvách nájdeme množstvo zaujímavých publikácií, ktoré servírujú ekonomické vedomosti vo veľmi ľahko stráviteľnej podobe.

Zo slovenských autorov určite zaujme napríklad ekonóm a niekdajší člen bankovej rady NBS Ľudovít Ódor svojou dvojičkou kníh: „Ekonómia z nadhľadu“ a „Krízonómia z nadhľadu“. Obe publikácie sú doplnené výstižnými obrázkami karikaturistu Shootyho a ponúkajú krátke a výstižné eseje zrozumiteľne vysvetľujúce, ako funguje svet veľkej ekonómie.

Netradičný pohľad na ekonómiu ponúka aj niekdajší poradca prezidenta V. Havla a hlavný ekonóm českej ČSOB Tomáš Sedláček v knihe „Ekonómia dobra a zla“ s podtitulom „Po stopách ľudských otázok od Gilgameša po finančnú krízu.“ Publikácia získala ocenenie ekonomická kniha roka na medzinárodnom knižnom veľtrhu vo Frankfurte.

Kým predchádzajúce publikácie sa venujú svetu makroekonómie, český analytik Dušan Šídlo sa pozrel na zúbky finančným produktom v dvojici publikácií „Život ako riziko“ a „Ako nás podvádzajú“. O druhú spomínanú knihu hrali pred časom aj čitatelia Investujeme.sk.

Aj na Slovensku sme sa dočkali knihy z pera finančného praktika. Vyštudovaný lekár, ktorý sa venuje nezávislému finančnému sprostredkovaniu, Milan Pavlík vydal pred časom pre svojich klientov i kolegov „Základy finančného zdravia“ a už pripravuje jej dotlač. Hutné informácie ponúka v stráviteľnej podobe, informuje v súvislostiach, je názorný a ponúka aj príklady.

Zaujímavou publikáciou, o ktorej sme na Investujeme.sk písali, a ktorá má ambíciu urobiť z témy financie zrozumiteľnú oblasť, je aj „Finančná gramotnosť“ českého autora Miroslava Škváru. Aj keď publikácia je v prvom rade vysokoškolským skriptom, pre zrozumiteľný jazyk a prehľadné spracovanie sa po nej oplatí siahnuť aj mimo skúškového obdobia. Autor Miroslav Škvára nie je typický akademik, má dlhoročné skúsenosti z praxe a svoju publikáciu poňal ako zrozumiteľnú príručku, ktorá by sa hodila do knihovníčky každého spotrebiteľa finančných služieb.

Zostaňte v kontakte s Investujeme.sk

Keď hovoríme o posilňovaní finančnej gramotnosti, hádam čitateľa neurazíme, keď neskromne dodáme, že o jej šírenie sa úspešne snažíme aj na Investujeme.sk.

Naši pravidelní čitatelia si budú iste pamätať sériu edukatívnych článkov, v ktorých sme vysvetľovali, ako nás vodí za nos štatistika, či ako počítajú poisťovne cenu poistného:

Pre klientov finančných inštitúcií sme pripravili rady, ako sa vyhnúť zlému investičnému rozhodnutiu, ako nenaletieť podvodníkovi a na čo si dávať pozor vo finančnej džungli:

Mnohé finančné produkty sme podrobili kritickému rozboru a o tom, že sme to urobili dobre a najmä proklientsky, svedčia aj niektoré nahnevané reakcie PR manažérov finančných inštitúcií:


Zostaňte s nami na sociálnych sieťach

Staňte sa fanúšikom Investujeme.sk na Facebooku.

Nové články nájdete aj na Twitteri.

Ilustračné foto: sxc.hu.

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *