Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Finančná gramotnosť Slovákov sa zhoršuje

Podľa zistení NBS sa finančná gramotnosť na Slovensku znižuje. Lepšie výsledky ako zvyšok populácie, ale dosahujú klienti, ktorí mali predaný a využívajú nejaký finančný produkt. Finanční agenti totiž odviedli pri vzdelávaní svoj kus práce.

Kým v roku 2014 správne odpovedalo na štyri otázky týkajúce sa finančnej gramotnosti 10,6 Slovákov, v roku 2017 ich bolo len 9,6 percenta.

Národná banka Slovenska zisťovala stav finančnej gramotnosti v rámci Prieskumu o finančnej situácii a spotrebe domácností (HFCS). Išlo už o tretie kolo. Prvé dve prebehli v rokoch 2010 a 2014. Centrálna banka pomocou niekoľkých otázok zisťovala, ako respondenti na Slovensku rozumejú základným pojmom a súvislostiam v oblasti úverov, sporenia a investovania.

Slováci vedia porovnať úrok na vklade s infláciou

„Napriek rôznym iniciatívam a aktivitám s cieľom podpory finančnej gramotnosti je jej úroveň na Slovensku stále pomerne nízka,“ konštatuje centrálna banka. Percentuálny podiel správnych odpovedí sa za tri roky zhoršil pri každej zo štyroch otázok.

NBS sa pýtala na výhodnosť hypoték, ďalej na sporenie a jeho vzťah s infláciou, na investície do cenných papierov a na rozdiel medzi akciami a dlhopismi. Z výsledkov vyplýva, že ľudia najlepšie rozumejú súvislostiam medzi sporením a infláciou. Na otázku k tejto téme správne odpovedali až dve tretiny respondentov. Naopak najhoršie dopadla oblasť investícií. Posúdiť správne investičné riziko akcií a dlhopisov vedelo len 18 percent opýtaných.

Vplyv vzdelania

Čím vyššie vzdelanie ľudia majú, tým väčší podiel správnych odpovedí a menej odpovedí „Neviem“. Na všetky štyri otázky odpovedalo správne 18 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Spomedzi stredoškolákov to bolo 6,3 percenta a so základným vzdelaním nedopovedal správne na všetky otázky nikto.

Pozitívne skúsenosti s používaním produktov

Ďalšou súvislosťou je to, aké finančné služby a produkty ľudia využívajú. Platí, že respondenti, ktorí majú úver na bývanie sú finančne gramotnejší. Pri každej otázke odpovedali lepšie ako tí, ktorí hypotéku nemajú. Na všetky otázky odpovedalo správne 14 percent ľudí s úverom na bývanie, kým spomedzi tých bez úverov to bolo len deväť percent.

Podobnú súvislosť môžeme pozorovať aj u tých, ktorí vlastnia finančné aktíva ako dlhopisy, podielové fondy alebo akcie (5,4%). Títo ľudia majú spravidla vyššiu finančnú gramotnosť. Až 27 percent z nich odpovedalo správne na všetky štyri otázky. Výnimočne úspešní boli pri tretej otázke o diverzifikácii portfólia, kde správne odpovedalo až 70 percent z nich.

Zásluha finančných sprostredkovateľov

Tento záver naznačuje, že užívatelia jednotlivých finančných produktov, majú oveľa lepšie znalosti a prehľad, ako ľudia, ktorí s financiami do styku neprichádzajú. Hoci to z prieskumu jednoznačne nevyplýva, je to pravdepodobne zásluhou predajcov, ktorí rozširujú obzory svojim zákazníkom a vzdelávajú ich.

Dôkazom je ďalšia štatistika, ktorá hovorí že to, či majú respondenti spotrebný úver alebo pôžičku od príbuzných, na finančnú gramotnosť až taký vplyv nemá. Ich odpovede sa zhruba zhodovali s priemerom. Dôvodom môže byť práve to, že spotrebné úvery a pôžičky sa cez agentov a finančných sprostredkovateľov predávajú málo. Informácie tak nemá kto poskytnúť.

2 odpovede na “Finančná gramotnosť Slovákov sa zhoršuje”

  1. Marek píše:

    V článku chýba informácia, koľko ľudí sa zúčastnilo prieskumu. Napriek tomu ide o malý rozdiel, čo môže byť spôsobené aj štatistickou odchýlkou.

  2. Meno píše:

    Gramotnost sa zhorsuje predovsetky v BA. To vidno aj na tych otazkach/odpovediach. Napriklad „budem moct kupit menej“. Takto by to povedal iba uplny dement z BA!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial