Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Finančná kríza: má tisíc podôb a tisíc navrhovaných riešení

V USA zostávajú milióny prázdnych domov. Podľa predpokladov finančných analytikov sa ich počty budú ešte zvyšovať, keďže domy majú nižšiu hodnotu ako je výška hypotekárneho úveru. Celospoločenský problém – v Amerike nazývaný „vrátenie kľúčov banke“ – iba potvrdzuje staré pravidlo, že trh s nehnuteľnosťami je jedným z významných ukazovateľov celkového stavu ekonomiky.

Ceny domov ďalej klesajú

Podľa internetového portálu Z
illow.com,  ktorý sa zaoberá financiami a realitným trhom v USA zostalo na prelome rokov 2008/2009 opustených takmer 20 miliónov domov a v prepočte každý šiesty obyvateľ v USA, ktorý si na dom vzal hypotekárny úver, dlhuje banke viac ako je hodnota samotnej nehnuteľnosti. Americké domy stratili už teraz na hodnote asi 3,3 bilióna dolárov. Navyše aj naďalej pokračuje pokles cien domov  – ide o vlak, ktorý naberá na rýchlosti. Pravdou je, že prepad na americkom realitnom trhu je najhorší od čias Veľkej hospodárskej krízy. Majitelia niekoľkých miliónov domov prestali splácať hypotéky, dostali oznámenie o dražbe alebo im dom jednoducho vyvlastnili.

Podľa odborníkov bude ešte horšie

Problém s domami je podľa odborníkov odrazom toho, že Spojené štáty americké sú už na samom pokraji ekonomickej depresie. Výrečne o tom hovoria slová kanadského finančníka Erica Sprotta, ktorý sa stal masívne citovaným vo svetových médiách po tom, čo už pred rokom predpovedal krach amerických bánk a podľa ktorého sa prakticky celý svet nachádza v situácii postupného rozvratu finančného trhu. Situácia je podľa neho veľmi zlá a zdá sa, že bude ešte horšia.

Azda aj preto desiatky miliónov jednoduchých Američov priam s božskou úctou pozerajú na novozvoleného prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu a na jeho záchranné balíčky, ktorými chce zabrániť prepadu hypoték, obnoviť likviditu na finančných trhoch a urobiť všetko pre to, aby celkovo oživil kolabujúcu ekonomiku.

Ako však poznamenal výkonný riaditeľ Patria Finance Matej Říha, nebude to ľahké: "Možno najťažším okamžikom bude spoznať, kedy sa má vláda a centrálna banka stiahnuť späť do ústrania, keď sa začne ekonomická situácia zlepšovať. Pokiaľ sa to nepodarí, môže sa zrodiť ďalšia kríza. V okamžiku, keď sa ekonomická situácia otočí k lepšiemu a banky opäť začnú požičiavať peniaze, hrozí, že obrovské sumy peňazí dodaných na trh centrálnymi bankami, spôsobia úverovou a inflačnú tsunami. Fed a ďalšie centrálne banky budú musieť veľmi rýchle zvyšovať úrokové sadzby, rušiť mimoriadne kroky a sťahovať bilióny dolárov dodanej likvidity, aby sa tak nestalo. Pokiaľ prešvihnú správny okamžik, alebo budú málo dôrazní, vzniknú zárodky novej krízy."

Sny o bývaní a nezamestnanosť

A aké súvislosti možno hľadať medzi aktuálnym stavom realitného trhu u nás a celkovým vývojom slovenskej ekonomiky?. Na portáli Investujeme.sk sme už viackrát písali o stagnujúcom trhu s realitami i o tom, že aj slovenských developerov straší svetová finačná kríza.

Skutočnosť je taká, že záujem o kúpu nehnuteľností, najmä bytov a domov sa neustále znižuje, a väčšina tých, ktorí si ešte prednedávnom plánovali nejakým spôsobom zlepšiť svoje bývanie (výmena bytu za väčší, presťahovanie do centra mesta, kúpa domu namiesto panelákového bytu a pod.), si v časoch terajšej neistoty prehodnocujú svoje zámery.

Výsledkom je, že mnohé, najmä malé a menšie realitné kancelárie jednoducho a potichu končia, respektíve si hľadajú inú náplň činnosti. V situácii, keď v servise tlačových agentúr denno-denne prevládajú správy o útlme výroby a ohlásených prepúšťaniach zamestnancov priemyselných firiem vo všetkých regiónoch Slovenska, sa sny o investíciách do lepšieho bývania pre stredné a nižšie vrstvy obyvateľstva nateraz začínajú rúcať ako domček z karát. A realitný trh pôjde na istý čas podľa odhadov odborníkov ešte väčšmi do útlmu.

Čo s hypotékami?

Pomoc ľuďom, ktorí sa v dôsledku finančnej krízy dostanú do problémov so splácaním hypotekárnych úverov už skôr prisľúbil premiér Robert Fico. Ako zdôraznil, pomoc by sa mala týkať toho, aby ľudia, ktorí prídu o prácu, neprišli aj o bývanie. "Týmto dávame jasne najavo ľuďom na Slovensku, že im pomôžeme, ak sa stane, že prídu náhodou o prácu a súčasne majú hypotekárny úver, aby si dokázali hypotekárny úver udržať a o bývanie neprišli." Podľa  premiéra je na prípadnú podporu splácania hypotekárnych úverov vyčlenený určitý objem peňazí, takže zavedenie tohto opatrenia do praxe by nemalo ohroziť bankový sektor. "Pôjde najmä o situácie, kedy to riziko bude väčšie ako v inom prípade, vtedy aj štát zoberie za to určitú mieru zodpovednosti," uzavrel.

Banky nechcú postupovať krátkozrako

Slovenské komerčné banky sa už naplno pripravujú na problémy, ku ktorým by mohlo dôjsť pri splácaní hypotekárnych úverov v dôsledku dopadov svetovej krízy na Slovensko. "V dnešnej situácii by bolo aj zo strany bánk krátkozraké ísť tvrdo a vymáhať tieto úvery a brať ľuďom strechu nad hlavou. Banka by ohrozila samú seba, pretože by tú nehnuteľnosť predávala pravdepodobne s veľkou stratou," povedal v televíznom rozhovore viceprezident Slovenskej bankovej asociácie Jozef Barta. Ako ďalej dodal, banky vo vlastnom záujme budú bilaterálne rokovať s klientom, ktorý prišiel o zamestnanie nie vlastnou vinou, ale v dôsledku celosvetovej finančnej krízy, a budú mať záujem dohodnúť s ním nový splátkový kalendár a prípadné odloženie splátok. Barta zároveň zdôraznil, že pre banky je v tomto smere vítaná akákoľvek pomoc zo strany vlády.

Kríza – to je aj diskusia o daniach

S početnými návrhmi a neraz i s hotovými receptami na riešenie problémov súvisiacich s finančnou krízou prichádzajú na celom svete prognostici, politici, ekonómovia. Slovenská vládna koalícia popri iných pákach plánuje do značnej miery zvýšiť vplyv štátneho dirigizmu v niektorých oblastiach ekonomiky a tvrdošijne odmieta opozíciou navrhované zníženie daní.

Opozícia totiž postavila zníženie dani a odvodov ako ťažiskové opatrenie na boj s ekonomickou krízou. „Toto sú skutočné nástroje, ktoré môžu pomôcť,“ uvádza o znižovaní daňového a odvodového zaťaženia spolu so zmenami v Zákonníku práce poslanec Národnej rady za SDKÚ – DS Ivan Mikloš. Zníženie daní by bola sabotáž, nechal sa viac krát počuť predseda vlády Robert Fico. Znižovanie daní by podľa neho malo za následok výpadok príjmov verejného rozpočtu, čo by ešte viac sťažilo situáciu Slovenska.

Opozícia argumentuje, že nižšia daň by v skutočnosti priniesla do rozpočtu viac peňazí ako v súčasnosti. Dôvodí rokom 2004, keď zavedenie rovnej dane na nižšej úrovni ako predchádzajúce daňové pásma daní z príjmov fyzických a právnických osôb priniesli do mešca viac ako rok predtým. Dôvodom je menej pokusov o ulievanie ziskov do nákladov, tak aby sa nemuseli zdaňovať a povzbudenie k podnikateľskej aktivite, ktorú nižšie dane menej zaťažujú. Predseda vlády nižšie dane odmieta. „Navrhované plošné znižovanie daní dnes nerobí nikto. Ospevované Írsko naopak niektoré dane zvyšuje,“ berie argumenty opozícií.

Tu ale možno premiéra prichytiť pri omyle. Viaceré krajiny dane znižujú. Napríklad Kanada, USA, Veľká Británia, Nemecko, Brazília a Rusko. Niektoré pre fyzické alebo právnické osoby. Téme sa venuje renomovaný týždenník The Economist.  

Vo väčšine krajín zároveň cítiť ostrý fiškálno-politický súboj. Napríklad republikáni v senáte USA navrhli v porovnaní s Barackom Obamom údajne lacnejší stimulačný balík. V priamej reakcii na návrh demokratov, ktorí chcú presadiť ekonomické stimuly v objeme 900 miliárd USD, sa návrh republikánov sústreďuje skôr na zníženie daní, najmä však na zníženie dane zo mzdy o polovicu, ďalej na zníženie korporátnych daní z terajších 35 na 25 percent a v neposlednom rade je súčasťou balíčka aj 11 miliárd USD, ktoré plánujú vynaložiť na pomoc ľuďom, ktorí majú problém pri splácaní hypoték. Aby neprišli o strechu nad hlavou.

V hre sú aj alternatívne zdroje tepla

Vráťme sa však späť na Slovensko. V návrhoch opatrení na riešenie problémov súvisiacich s krízou, resp. na zmiernenie jej dôsledkov sa objavuje všeličo, vrátane návrhov na právnu úpravu toho, ako možno zamestnávateľom sťažiť prepúšťanie nadbytočných pracovníkov až po nie celkom jasne definovanú pomoc podnikateľským subjektom pri vytváraní nových pracovných miest.

Ešte jeden zaujímavý návrh vzišiel z dielne opozičnej SDKÚ-DS. V súvislosti s nedávnym obmedzením, resp. aj úplným zastavením dodávok ruského plynu do krajín strednej a východnej Európy SDKÚ-DS navrhla zaviesť štátny príspevok na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v rámci bonifikácie hypotekárnych úverov. Záujemcovia by podľa tohto návrhu mohli pri výstavbe, kúpe či rekonštrukcii svojich domov získať výhodnejšie hypotéky, ak by sa rozhodli zabezpečiť svoje bývanie alternatívnymi zdrojmi energie.

V tejto chvíli bude zaujímavé sledovať, či kríza donúti prirodzených politických rivalov spolupracovať.

Ako vidíte krízu?

View Results

Loading ... Loading ...

3 odpovede na “Finančná kríza: má tisíc podôb a tisíc navrhovaných riešení”

 1. jana píše:

  Momentalne som bez prace mam 2 deti vo veku 6r a 4 r som rozvedena a mam problem splacat uver ,kedze som chcela mat neake neake normalne veci pre deti“ musela som sa zadlzit a nepocitala som s tym ze dojde kriza a prepusti ma s prace .V banke neekzistuje niaka pomoc ktora, by odlozila spotrebny uver bez poplatku na ktory ja nemam chodia mi upomienky ale ja chodim do banky a snazim sa to riesit a nekaslem na to ale nic ine sa neda robit! mohli by ste najst neake rieseni aj pre ludi ktory uz nevedia ako dalej“ dakujem“

  • Lk píše:

   Dakujeme za cenny postreh, modelovym prikladom riesenia dopadov krizy sa postupne budeme venovat.

   Je tazke Vas teraz utesovat, ale ak mate uver v banke, stale ste na tom lepsie, ako keby ste ho mali v nebankovke. Jednym z rieseni je odlozenie splatok – aj za cenu, ze sa uver predrazi. Inym riesenim moze byt restrukturalizacia uveru – zobrat si iny uver na splatenie sucasneho. Asi najrozumnejsim riesenim je poradit sa s bezplatnym financnym poradcom. Pripadne, ak nam napisete viac informacii (anonymne, samozrejme) vieme vypocitat modelovy priklad a hladat v nom riesenia. V pripade zaujmu mozete vyuzit kontaktu adresu redakcia@investujeme.sk

 2. financna kriza pomoc ludom píše:

  som vanes a mam 1 dieta ktorej nemozem dovolit kupit nic pod stromcek aby sme mali na chleba tak by som potrebovala nejaku financnu pomoc dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *