Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Finančné trhy čelia viacerým rizikám. Najbližším je návrh talianskeho rozpočtu

Makroekonomika Redakcia 24.09.2018 | 00:00 1 Komentár

Už vo štvrtok 27. septembra bude zverejnený prvý návrh talianskeho rozpočtu. Trhy túto udalosť s napätím očakávajú. Ide však len o jedno z rizík pre súčasné finančné trhy.

Hoci je globálny ekonomický rast stále slušný, čelí viacerým rizikám. Rok sa síce začal synchronizovaným celosvetovým oživením, v lete sa však objavili na oblohe oblaky.a

Na jednej strane to sú riziká z nižšieho, ako očakávaného, ekonomického rastu v eurozóne, na druhej strane to bolo zhoršenie makroekonomickej situácie v rozvíjajúcich sa krajinách, ktoré trpia najmä silným dolárom. Krízou prešla Argentína a Turecko, no tie sa teoreticky nemusia rozšíriť ďalej.

Veľkou hrozbou pre trhy je i naďalej Donald Trump a jeho protekcionizmus. Tzv. Strednodobé voľby v USA sa blížia, čo dodá prezidentovi silu dodržať svoje sľuby. Európa je od rizík zatiaľ oslobodená, no D. Trump už vyjadril plány zaviesť clá i na európske autá. Stredobodom jeho záujmov je naďalej Čína. Americká ekonomika i naďalej ťaží z fiškálnych stimulov.

Medzi najdôležitejšie hrozby patria:

– americké sankcie na Irán, ktoré môžu spôsobiť výpadok ponuky ropy a rast jej ceny,

– rokovania o brexite sú stále bez výsledku a tak britská vláda, ako aj tie európske sa už otvorene pripravujú na takzvaný tvrdý brexit a riziko rozšírenia nákazy,

– turecká finančná kríza, ktorá sa môže zhoršiť.

Taliansky rozpočet už vo štvrtok

Najbližším rizikom je Taliansko. Už vo štvrtok by mala talianska vláda predložiť návrh budúcoročného rozpočtu. Finančné trhy túto udalosť s napätím očakávajú. Ak by deficit prekročil 3 % znamenalo by to nové turbulencie na trhu.

Výnosy talianskych vládnych dlhopisov sa v auguste vyšplhali na úrovne 3,242 percenta, ktoré dosahovali v júni po vzniku novej vlády zloženej z dvoch populistických strán – Hnutie piatich hviezd a Liga severu. V auguste sa totiž objavili obavy o budúcoročný rozpočet, ktorý by sa mohol vydať príliš populistickým smerom.

Ratingová agentúra Moody´s našťastie odložila svoje rozhodnutie o ratingovej známke Talianska na koniec októbra, pretože čaká na prvý draft rozpočtu, čo doprialo vládnym dlhopisom istú úľavu (výnos 2,704 %) a vytvorilo tlak na taliansku vládu, aby bola pri plánovaní rozpočtu opatrná.

Hoci zahraniční investori svoj záujem o talianske dlhopisy znížili, výpadok dopytu dorovnali talianske banky. Na trhu teda nevznikol zásadný nesúlad medzi ponukou a dopytom. Zásluhu na tom však má i talianska vláda, ktorá zrušila emisiu plánovanú na polovicu augusta a to isté sa očakáva aj pri emisii plánovanej na december.

Tlak na cenu dlhopisov sa tak zmiernil, a to aj napriek tomu, že Európska centrálna banka ich v rámci ukončovania programu kvantitatívneho uvoľňovania vykupuje čoraz menej.

Trhy zatiaľ rátajú s optimistickým variantom

Investori dnes počítajú s deficitom talianskeho rozpočtu v rámci maastrichtských troch percent. Znamená to prirážku voči nemeckým vládnym dlhopisom o zhruba 300 bázických bodov. Ak by deficit klesol na len 0,8 percenta, prirážka by sa znížila na 150 bodom, ak by deficit predstavoval 1,8 percenta, spread by vzrástol na 200 bodov. No ak by sa deficit agresívne priblížil až šiestim percentám, trhy by to ocenili spreadom vo výške 450 až 500 bázických bodov.

Zverejnenie prvého návrhu rozpočtu je na pláne 27. septembra. Do tej doby očakávame značnú volatilitu na trhu s talianskymi dlhopismi. Každý odklon o troch percent bude znamenať zmeny vo výnosoch.

V tejto chvíli je však pozitívny iný fakt. Talianskym komerčným bankám sa konečne darí. Znižujú objem svojich zlyhaných úverov, ktoré sa v júni dostali na najnižšiu úroveň od roku 2010. Zdá sa teda, že aj napriek rizikám zo strany , si banky robia svoju prácu dobre.

Spracované podľa investičného výhľadu spoločnosti Amundi.

Jedna odpoveď na “Finančné trhy čelia viacerým rizikám. Najbližším je návrh talianskeho rozpočtu”

  1. Martin Rubáš píše:

    Taky problémy Deutche bank. Bohužel i k nám se blíží recese. Kvůli spomalování eurozóny. Deutche Bank má obrovské problémy a je na pokraji krachu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *