Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Finančné trhy majú za sebou náročný október – akcie padali, výnosy dlhopisov rástli

trhy

Americké akcie zaznamenali v októbri najhorší mesiac od septembra 2011. Za výraznými poklesmi stál prudký nárast amerických dlhopisových výnosov a s tým súvisiace obavy z vysokých valuácií, pomalšieho ekonomického rastu a rastu firemných ziskov.

Mínusom bola aj pokračujúca nervozita okolo obchodnej vojny, otázky okolo talianskeho budúcoročného rozpočtu či vývoj okolo brexitu.

♣ Séria silných makrodát z americkej ekonomiky sa prejavila začiatkom mesiaca skokovitým posunom 10-ročného výnosu na sedemročné maximá, nad 3,2 percenta a dvojročného výnosu na vyše desaťročné maximá. Zvyšok trhu tento posun kopíroval. Rastúca averzia z vyšších úrokových sadzieb však paradoxne v druhej polovici mesiaca podporila ceny amerických dlhopisov a výnosy mierne klesli.

♣ Zlato profitovalo z turbulencií na trhoch a napriek posilneniu dolára a posunu americkej výnosovej krivky sa dostalo na dva a pol mesačné maximá.

♣ Ropa začiatkom októbra síce prepisovala štvorročné maximá, keď sa brent pohyboval nad 86 dolármi a WTI nad 76 dolármi pri zameriavaní sa trhu na výpadky iránskej produkcie pre americké sankcie voči Teheránu. Následne však komoditu ťahali nadol obavy o tempo ekonomického rastu či obchodná vojna. Súčasne Saudská Arábia naznačila, že by mohla výrazne zvýšiť ťažbu.

♣ Dolár sa dostal počas mesiaca na najvyššie úrovne od začiatku leta 2017, keď americká ekonomika vykazuje stále dynamický rast na rozdiel od zvyšku sveta, kde sa aktivita spomaľuje. Plusom pre americkú menu bol pokračujúci jastrabí slovník Fedu. Euro trpelo nezodpovedanou otázkou okolo talianskeho rozpočtu na budúci rok, rastúcou hrozbou tzv. tvrdého brexitu a nejasnosťami nad smerovaním nemeckej politiky.


Akciové trhy prudko oslabili

Svetové akciové trhy zaznamenali v októbri hlboké straty. Pre americký index S&P 500 išlo o najhorší mesiac za ostatných sedem rokov a technologický index Nasdaq Composite dosiahol najväčší pád od novembra 2008. Americké akcie tak vymazali väčšinu ziskov od začiatku roka a miestami sa dostali dokonca do korekčnej fázy, keď strácali od predchádzajúcich maxím viac ako desať percent.

Na finančných trhoch pretrvával negatívny sentiment a zvýšená volatilita, ktorú vyvolali obavy z vyšších úrokových sadzieb pri definitívnom návrate inflácie do svetovej ekonomiky. Dôsledkom bude menej uvoľnená menová politika. To súčasne vytváralo nervozitu z pomalšieho ekonomického rastu a pomalšieho rastu firemných ziskov, ktoré následne vyvolali pochybnosti nad valuáciami.

Trhoví hráči zároveň kalkulovali s faktom, že americká ekonomika sa zrejme nachádza v poslednej fáze rekordne dlhého hospodárskeho cyklu, ktorému podkopáva nohy aj obchodná vojna medzi Washingtonom a Pekingom s rizikom, že by mohla prerásť do ekonomickej vojny.

V Európe sa k tomu pridala ešte nervozita okolo talianskeho rozpočtu, kde vládny návrh nerešpektuje fiškálne pravidlá Bruselu, pričom Rím odmietal rozpočet upraviť. Ďalej to bola rastúca hrozba tzv. tvrdého brexitu, teda odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez obchodnej dohody.

Dlhopisové trhy – výnosy na 7 ročných maximách

Dlhopisové trhy začali v úvode októbra výraznejšie reflektovať robustnosť americkej ekonomiky pri pretrvávajúcom príleve silných a lepších ako očakávaných dát z nej a pri rastúcich mzdových a inflačných tlakoch, najvyšších za takmer dekádu. Miera nezamestnanosti je aktuálne na 49-ročných dnách. Fedu jednoducho svietia všetky svetlá nazeleno pre ďalšie zvyšovanie sadzieb a samotní centrálni bankári začínajú diskutovať o tom, že budú musieť menovú politiku prepnúť až do reštriktívneho módu.

Výsledkom týchto úvah bol skokovitý rast 10-ročných výnosov z úrovní tesne nad tri percentá až k 3,25 percentám, čo sú sedemročné maximá. Krátky koniec výnosovej krivky sa zároveň dostal na najvyššie úrovne od začiatku leta 2008.

Plusom pre výnosy bolo aj zlepšenie nálady okolo obchodnej vojny po tom, ako sa USA dohodli po Mexiku aj s Kanadou na úprave dohody o voľnom obchode v Severnej Amerike. Zvyšok trhu kopíroval posun americkej výnosovej krivky. Tento vývoj však následne spôsobil pád akciových trhov a rast averzie k riziku pre obavy z pomalého ekonomického rastu, rastu firemných nákladov a poklesu marží. Vyvolal preto paradoxne zastavenie rastu a korekciu americkej výnosovej krivky, pri raste rizikových prirážok podnikových či emerging dlhopisov.

Nemecké výnosy dokonca klesli pod úroveň zo začiatku októbra. Dôvodom bolo zverejnenie série slabších ako očakávaných predstihových ukazovateľov z Nemecka a eurozóny, ako aj rýchleho odhadu rastu HDP menovej únie za tretí kvartál, ktorý výrazne zaostal za odhadmi.

Plusom pre ceny nemeckých dlhopisov bolo v úplnom závere mesiaca vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, že sa v decembri nebude uchádzať o znovuzvolenie na čelo vládnej strany CDU po tom, ako sesterská strana CSU zaznamenala mimoriadne slabé výsledky v krajinských voľbách v Bavorsku a samotná CDU v Hesensku. Merkelovej krok totiž vytvára nové otázniky nad smerovaním nemeckej politiky a následne aj nad rýchlosťou integrácie na európskej úrovni.

Výrazne rástli rizikové prirážky Talianska, ktoré predstavilo expanzívny rozpočet, ktorý je proti fiškálnym pravidlám EÚ a ktorý Brusel odmietol a vyzval na prepracovanie, čo Rím odmieta.

Komoditné trhy – ropa na hojdačke

Zlato profitovalo z turbulencií na trhoch a napriek posilneniu sa dolára a posunu americkej výnosovej krivky nahor sa dostalo na dva a pol mesačné maximá nad 1 220 dolárov. Pri rôznych protivetroch globálnemu ekonomickému rastu a zvyšovaní geopolitického napätia, aj okolo vraždy saudského novinára, zrejme na pokyn Rijádu, plnilo zlato funkciu bezpečného prístavu.

Ropa začiatkom októbra síce prepisovala štvorročné maximá, keď sa brent pohyboval nad 86 dolármi a WTI nad 76 dolármi. Trh znepokojovali možné výpadky iránskej produkcie vyvolané americkými sankciami voči Teheránu. Cenu podporovali aj robustné americké makrodáta. Následne však komoditu ťahali nadol obavy o tempo globálneho ekonomického rastu či obchodná vojna spolu so silným dolárom, ktoré znižovali vyhliadky rastu dopytu po nej, najmä z emerging sveta.

Saudská Arábia zároveň naznačila, že by mohla výrazne zvýšiť ťažbu s cieľom dostatočne zásobovať trh po vstupe do platnosti ďalších amerických sankcií voči Teheránu začiatkom novembra. Navyše aj zásoby ropných produktov v USA vykázali za toto obdobie rast. Výsledkom bol pokles WTI k 66-dolárovej hranici a Brentu k 75-dolárovej úrovni, čo znamenalo mesačné straty na úrovni takmer desiatich percent. Priemyselné kovy takisto výrazne strácali, keď reagovali najmä na slabnutie ekonomického rastu Číny.

Devízové trhy – dolár pokračuje v raste

Dolár sa dostal počas mesiaca na najvyššie úrovne od začiatku leta 2017, keď americká ekonomika vykazuje stále dynamický rast a je na rozdiel od zvyšku sveta rezistentná voči väčšine globálnych rizík. Plusom pre americkú menu bol pokračujúci jastrabí slovník Fedu, kde by sa  menová politika mohla v budúcom roku pri raste inflácie prepnúť až do reštriktívnej fázy.

Euro okrem signálov oslabovania sa ekonomickej aktivity, čo potvrdil aj predbežný rýchly odhad HDP eurozóny za tretí kvartál, trpelo nezodpovedanou otázkou okolo talianskeho rozpočtu na budúci rok a najmä tým, či pôjde Rím kvôli smerovaniu verejných financií do tvrdého konfliktu s Bruselom a ako bude EÚ na postoje Ríma reagovať.

Mínusom preň bola hrozba tzv. tvrdého brexitu a v samotnom závere mesiaca aj nejasnosti nad smerovaním nemeckej politiky, keď nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila svoj koniec na čele materskej strany CDU. Dôvodom boli katastrofálne výsledky CDU v regionálnych voľbách v Hesensku a rovnako slabé výsledky sesterskej CSU v Bavorsku.

 

Autor je analytik J&T banky

Jedna odpoveď na “Finančné trhy majú za sebou náročný október – akcie padali, výnosy dlhopisov rástli”

  1. Martin Rubáš píše:

    Připravme se na další krizi. Ekonomický cyklus je u konce a čeká nás horší krize, než po pádu Lehman brothers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *