Streda 22. január. Meniny má Zora

Finančné trhy pokračujú vo svojom víťaznom ťažení

Apríl priviedol americké akcie na nové historické maximá a európske a emerging trhy na najvyššie úrovne od leta 2018. S&P 500 rástol od Vianoc o 25 %, čo sa inak priemerne rovná zisku počas dvoch rokov.

♣ Rallye opäť čerpala energiu z holubičieho pivota Fedu, z pokroku v obchodných rokovaniach medzi Washingtonom a Pekingom, ako aj zo signálov oživenia globálnej ekonomickej aktivity. Pomohol tiež solídny štart firemnej výsledkovej sezóny za prvý kvartál.

Napriek konštruktívnej nálade na trhoch výnosy amerických štátnych dlhopisov nerástli, za čím stálo zvoľňovanie inflačného tlaku s rastom očakávaní, že Fed zníži úrokové sadzby. Výraznejšiemu poklesu cien nemeckých dlhopisov zas bránilo zverejňovanie skôr zmiešaných makrodát.

♣ Znížená averzia k riziku a solídne makrodáta najmä z USA a z Číny dostali pod tlak zlato, ktoré sa dostalo nad štvormesačné minimá.

♣ Ropa pokračovala v raste a dostala sa na šesťmesačné maximá, keď benchmark Brent miestami útočil na 75 dolárovú métu. OPEC a s ním spolupracujúce krajiny znižujú ťažbu, venezuelská ťažba kolabuje pre krízu a pre výpadky energie v krajine, pričom cenu zvyšovali aj boje v Líbyi. Navyše Biely dom vyhlásil zrušenie výnimiek na nákup iránskej ropy a k tomu svetová ekonomika vykazuje známky akcelerácie rastu.

♣ Euro sa v úvode mesiaca posilňovalo, keď rástli očakávania skorého uzavretia čínsko-americkej obchodnej dohody, pričom globálna ekonomická aktivita sa zlepšovala. V druhej polovici mesiaca sa však dostalo na najnižšie úrovne od leta 2017, keď z Nemecka dorazila séria nepresvedčivých dát.

Akciové trhy na nových maximách

Rely na akciových trhoch z prvého kvartála pokračovala aj v apríli. Výsledkom bol posun amerických akcií na nové historické maximá, pričom Európa a rozvíjajúci sa svet dosiahli najvyššie úrovne od leta minulého roka. Index S&P 500 si od vianočného dna pripísal zhruba 25-percentný zisk, na čo za normálnych okolností potrebuje v priemere okolo 24 mesiacov. Fenomenálna rely naďalej stála na troch pilieroch.

Prvým bol holubičí pivot Fedu, keď trhy nielenže nečakajú zvýšenie sadzieb do konca roka 2020, ale začali dokonca započítavať ich možné zníženie pri pokračovaní spomaľovania tempa rastu inflácie. Druhým boli povzbudivé správy o ďalšom pokroku v rokovaní medzi USA a Čínou o nastavení obchodných vzťahov, a teda deeskalácia nervozity okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode.

Tretím boli signály zlepšovania globálnej ekonomickej aktivity a najmä oživenie čínskej ekonomiky, ktorej pomáhajú aj rôzne stimulačné opatrenia miestnych tvorcov politík. Navyše začiatok firemnej reportovacej sezóny v USA za prvý štvrťrok prekonal očakávania.

Výnosy bezpečných vládnych dlhopisov nerástli

Hoci akciové trhy v USA prepisovali historické maximá a makrodáta prichádzajúce zo svetovej ekonomiky sa zlepšovali, výnosové krivky bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA alebo Nemecka sa výraznejšie neodrazili nahor.

Proti stál holubičí postoj centrálnych bánk, v prípade Fedu to bolo najmä neistotou z externého prostredia a vädnúcim inflačným tlakom, v prípade ECB bola dôvodom pretrvávajúca slabosť ekonomického rastu, čo ide ruka v ruke s nízkou infláciou. Trhoví hráči dokonca začali započítavať do cien možné zníženie sadzieb Fedom na konci roka, ktoré sa miestami pohybovalo na základe cien derivátov nad 60-percentnou pravdepodobnosťou. Prispievali k tomu aj výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ekonomických poradcov, aby Fed umožnil ekonomike viac sa nadýchnuť práve znížením sadzieb.

Desaťročný americký výnos tak ostal tesne nad 2,5-percentnou hladinou a nemecký sa síce odrazil z negatívneho pásma k nule, lenže vo výraznejšom vynorení mu bránili síce konštruktívnejšie, ale stále nejednoznačné signály ekonomického oživovania eurozóny. Všeobecná ochota trhu podstupovať riziko sa však pretavila aspoň do rastu cien podnikových dlhopisov. Ceny na emerging trhoch skôr stagnovali, čomu bránil relatívne silný dolár.

Záujem o bezpečený prístav klesá

Znížená averzia k riziku a solídne makrodáta najmä z USA a z Číny dostali pod tlak zlato, ktoré sa dostalo nad štvormesačné minimá do pásma 1 265 – 1 290 dolárov. Holubičí pilot centrálnych bánk pri poklese inflačného tlaku tak bol zatienený okrem iného aj pre pretrvávanie relatívne silných úrovní dolára.

Ropa pokračovala v rely podobne ako akciové trhy a dostala sa na šesťmesačné maximá, keď benchmark Brent miestami atakoval 75-dolárovú métu a WTI jasne zdolala 65-dolárovú hladinu. Tento vývoj čerpal energiu z previsu dopytu nad ponukou po komodite. OPEC a sním spolupracujúce krajiny znižujú ťažbu, venezuelská ťažba kolabuje pre krízu a pre výpadky energie v krajine, pričom cenu zvyšovali aj boje v Líbyi.

Navyše Biely dom vyhlásil zrušenie výnimiek na nákup iránskej ropy, k tomu svetová ekonomika vykazuje známky akcelerácie rastu a riziká protekcionizmu ustupovali do úzadia. V samotnom závere apríla ropa vymazala časť zisku, keď americký prezident Donald Trump vyzval OPEC na zvýšenie ťažby.

Silný americký dolár

Dolár sa v prvej polovici apríla dostal do defenzívy, keď rástli očakávania skorého uzavretia čínsko-americkej obchodnej dohody, pričom globálna ekonomická aktivita sa zlepšovala. To obnovilo očakávania synchronizovanejšieho ekonomického rastu, kde sila americkej ekonomiky nebude oproti zvyšku sveta a najmä oproti eurozóne taká výnimočná.

Druhá polovica mesiaca však priniesla obrat a dolárový index sa posunul na najvyššie úrovne od mája 2017.  Stál za tým prílev horších ako očakávaných predstihových makrodát z eurozóny a naopak, lepších ako predpokladaných dát zo Spojených štátov. Tieto faktory mali väčší vplyv ako to, že rástli špekulácie o znížení sadzieb Fedom. Vďaka koncomesačnej korekcii sily dolára potom, čo aj z eurozóny konečne dorazili konštruktívne dáta rastu HDP za prvý kvartál, kurz eura voči doláru končil mesiac na úrovniach, kde aj začínal, teda tesne nad 112 dolárovými centmi.

Autori sú analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *