Nedeľa 08. decembra. Meniny má Marína

Finanční sprostredkovatelia sú s eurom spokojní – ukázal prieskum

euro

Až 67 percent finančných sprostredkovateľov v prieskume uviedlo, že euro je jedinečná myšlienka. Naopak len necelé štyri percentá sú s eurom nespokojné. Viac sko 93 percent finančných sprostredkovateľov by sa už nechcelo vrátiť k slovenskej korune.

Vychádza to z prieskumu spoločnosti Fincentrum, ktorý skúmal postoj finančných sprostredkovateľov k spoločnej mene.

Potvrdzuje sa tak optimistické vnímanie eura na Slovensku. Výsledky sa zhodujú aj s prieskumom Európskej komisie Eurobarometer, v ktorého novembrovom vydaní sa za euro vyslovilo 68 percent Slovákov.

Ceny ešte stále prepočítavame na koruny

Prieskum vypracovala spoločnosť Fincentrum pri príležitosti desiateho výročia vstupu Slovenska do eurozóny. „Chceli sme vedieť, ako sa s eurom po desiatich rokoch stotožňujú naši sprostredkovatelia, a ako ho vnímajú klienti,“ uviedol obchodný riaditeľ Fincentra, František Dragúň.

Spoločnosť napríklad zisťovala, ako si na euro zvykli spotrebitelia pri finančných službách. Na otázku, ako dlho trvalo vašim klientom zvyknúť si na novú menu, uviedlo až 31 percent sprostredkovateľov, že niekoľko rokov. Ďalších 47 percent uvidelo, že to spotrebiteľom trvalo niečo viac ako rok.

Potvrdzujú to aj výsledky Eurobarometra. Podľa neho časť Slovákov prepočítava ceny na koruny ešte i dnes. V medzinárodnom porovnaní dokonca sme dokonca vyšli ako národ, ktorý si ceny pri menších nákupoch prepočítava najčastejšie (24 percent Slovákov). Pri väčších nákupoch, nehnuteľnostiach či automobiloch, tak robí 11 percent našincov. Prieskum tak potvrdil, že z tohto pohľadu patríme medzi konzervatívne národy.

Rezervovaný postoj k ďalšej integrácii

Finanční sprostredkovatelia označili v prieskume Fincentra za najväčšiu výhodu eura pre Slovensko príslušnosť k silnému bloku európskych štátov (52 %). Druhou najväčšou výhodou je to, že odpadla povinnosť meniť si peniaze pri cestách do zahraničia (31 %). Zhruba 12 percent sprostredkovateľov oceňuje, že vďaka príslušnosti k eurozóne sú na Slovensku veľmi nízke úrokové sadzby.

 

 

Naopak najčastejšou výhradou voči spoločnej mene je potreba ručiť za menej disciplinované štáty eurozóny (36%). Ďalej je to rast cien po zavedení eura (24%) a strata schopnosti reagovať na vývoj ekonomiky kurzom vlastnej meny a sadzbami centrálnej banky (20%).

„Napriek tomu, že Slováci sú vo vzťahu k euru optimisti, nesúhlasia veľmi s ďalšou integráciou eurozóny. Dokazujú to aj výsledky nášho prieskumu, keď problém s nedisciplinovanými krajinami hodnotia sprostredkovatelia ako najväčšie negatívum eura. Slováci sú si vedomí, akú cestu si museli pri ozdravovaní slovenských verejných financií prejsť a očakávajú zodpovednosť aj od ostatných členov eurozóny“ hodnotí F. Dragúň.

 

Inflácia cien finančných služieb

Po zavedení eura došlo podľa finančných sprostredkovateľov k relatívne výraznému zdraženiu finančných služieb. Registrovalo ho až 70 percent sprostredkovateľov. Celková inflácia všetkých produktov a služieb na Slovensku pritom až tak hrozivá nebola. V roku 2009 dosiahla len 0,9 percenta, „Dôvodom tohto rozdielu vo vnímaní je najmä prudký rast úrokových sadzieb krátko po prepuknutí finančnej krízy, ako aj opatrný prístup finančných inštitúcií. To sa prejavilo zvlášť v raste cien finančných služieb,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ Fincentra.

Úlohu štátu pri prijímaní eura pred januárom 2009 hodnotia finanční sprostredkovatelia ako dobre zvládnutú. Na stupnici do jedna do päť udelilo štátu známku jeden alebo dva až 71 percent z sprostredkovateľov. Žiaden respondent nedal štvorku, či päťku. Kritici sa však objavujú pri hodnotení politiky eurozóny.

 

*Spoločnosť Fincentrum realizovala prieskum medzi sprostredkovateľmi v novembri 2019 formou e-mailového dopytovania

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *