Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Finportal má problémy. Odchádza veľká časť jeho produkcie

Najväčší broker pool na slovenskom trhu sa štiepi. Zo spoločnosti Finportal odišiel doterajší obchodný riaditeľ a akcionár Ondrej Matvija. Odchádza aj časť sprostredkovateľov firmy. O. Matvija hovorí o najmenej polovici produkcie. Dvaja spoločníci sa teraz sporia o spôsobe vysporiadania.

Odchod zo dňa na deň

Došlo k tomu na prelome mája a júna, keď sa O. Matvija podľa jeho slov v jedno ráno nemohol dostať do kancelárie, mal zablokovaný služobný telefón a prístup k firemnému majetku. Bol to podľa neho šok a nevie, prečo k tomu došlo. V spoločnosti Finportal pôsobil od roku 2010 a oficiálne v nej ešte stále má desaťpercentný podiel. Dodáva však, že de facto mal dosah až na 50 percent akcií firmy, o čom podľa neho svedčilo aj rozdeľovanie ziskov Finportalu.

Zostávajúci akcionár a predseda predstavenstva Finportalu, Rudolf Adam, to však popiera. Podiel O. Matviju je podľa neho len desať percent. Tvrdenie o 50tich percentách označuje za klamstvo. Firma sa podľa neho rozhodla o ukončení spolupráce s O. Matvijom pre jeho nekorektné správanie. „Rozhodli sme sa skoncovať s manažérskym štýlom 90tych rokov. Chceme sa správať korektne a zodpovedne, aby to čo sa dohodne, aj platilo,“ vysvetľuje toto rozhodnutie R. Adam.

O. Matvija však hovorí, že on sám si nie je vedomý žiadneho pochybenia a krok svojho spoločníka nechápe. „No, ak by som bol taký nezodpovedný, ako hovorí, určite by z firmy zároveň so mnou neodišla časť back office a sprostredkovateľov zo siete.“ Uvádza, že z centrály firmy odišlo do novozaloženej spoločnosti FinGO deväť ľudí a medzi nimi i kľúčoví zamestnanci, zodpovední napríklad za obchod. Z obchodnej siete podľa informácií O. Matviju odchádza, alebo by v blízkej budúcnosti mali odísť, ľudia tvoriaci najmenej polovicu obchodnej produkcie Finportalu.

R. Adam však s týmito číslami nesúhlasí. S centrály podľa neho odišli šiesti ľudia. Všetci sa už mimochodom objavili na internetovej stránke spoločnosti FinGO na jej riadiacich pozíciách. Šéf Finportalu eviduje odchod sprostredkovateľov tvoriacich zhruba 13 percent objemu produkcie. „Je možné, že ich bude viac, ale momentálne vieme len o týchto,“ konštatuje R. Adam.

Rozchod v zlom

Bývalí lídri Finportalu a ešte stále spoluvlastníci firmy sa teraz sporia o spôsobe ich rozchodu. „O. Matvija odišiel s našimi databázami a dôvernými informáciami. Tie využíva v novej spoločnosti, napríklad pri dohadovaní nadštandardných podmienok s finančnými inštitúciami,“ obviňuje bývalého obchodného riaditeľa R. Adam.

O. Matvija sa zas stavia na obranu štruktúr, ktoré sa z Finportalu rozhodli odísť. Podľa jeho informácií s nimi firma ruší spoluprácu až na posledný možný termín – 30. deň po výpovedi, čo je podľa neho nefér. „Je to v zásadnom rozpore s pravidlami, na ktorých broker pool stojí a to slobodou a férovosťou. Ak sa niekto rozhodne s firmou už nespolupracovať, tá by ho nemala držať nasilu,“ uvádza.

Ďalším problémom je podľa neho porušenie pravidla nedotknuteľnosti „kariéry“. Kariérou sa vo Finportale nazýva štruktúra alebo jednotlivec, ktorá vystupuje voči broker poolu ako jeden partner. Ten sa môže ešte ďalej vnútorne rozvetvovať. To je však už len na rozhodnutí danej kariéry a broker pool do toho nevstupuje.

Podľa O. Matviju vedenie Finportalu oslovuje obchodníkov zo štruktúr odchádzajúcich „kariér“ a presviedča ich na spoluprácu s firmou na priamo. To je podľa neho v rozpore s pravidlami broker poolu. Pravidlo nedotknuteľnosti kariér by malo podľa neho platiť i po odchode kariéry zo spoločnosti.

R. Adam uznáva, že niektorí obchodníci z odchádzajúcich kariér zostávajú vo firme na vlastnú žiadosť i naďalej pôsobiť. „Čo im mám povedať, keď chcú zostať. Toto nie je normálny prechod ku konkurencii, ako v prípade iných, ale chaotický proces, kde mnoho PFA (podriadený finančný agent) ani nevie, čo robí ich nadriadený,“ tvrdí. Pravidlo o nedotknuteľnosti kariér ale podľa neho platí vždy.

Ďalším problémom v neprospech odchádzajúcich je podľa O. Matviju v zadržiavaní ich provízii. Aj to R. Adam odmieta. Dodáva však, že z odchádzajúcich provízii zúčtováva spoločnosť pohľadávky, napríklad na preddavky, alebo iné dlhy.

Nový subjekt na trhu

Spoločnosť FinGO bola do obchodného registra zapísaná v júli tohto roku. Jej ambíciou je poskytovať služby na báze broker poolu. Vzniká z odchádzajúcich štruktúr Finportalu a nateraz bude pôsobiť pod licenciou spoločnosti FinCo. Nemá totiž registráciu samostatného finančného agenta v NBS. Bude zatiaľ využívať licenciu spoločnosti FinCo, ktorá patrí do portfólia spoločnosti Broker consulting.

Za novým subjektom sú spoločnosti Largo finance a Finnology. Plánom novej firmy je údaje ročný obrat vo výške sedem miliónov eur.

„My sa žiadnej konkurencie nebojíme. Nič tragické sa nedeje,“ upokojuje R. Adam. Mrzí ma však to, že z krokov, ktoré O. Matvija robí, je zrejmé, že jeho jediným cieľom je spôsobiť nám čo najväčšiu škodu,“ uzatvára R. Adam.

25 odpovedí na “Finportal má problémy. Odchádza veľká časť jeho produkcie”

 1. Jaroslav Brezina píše:

  Nemusia sa sporit, pripadne ist na sud. Mozu sa predsa dohodnut prostrednictvom mediatora…

 2. Jožko Haroviec píše:

  Kampaň „Zbav sa šéfa“ se Finportálu evidentně povedla 😀

 3. Zisti si fakty kámo píše:

  Pondelok som si prečítal tento článok a zaujalo ma toto: Text v podstate okrem skutočnosti že došlo k odchodu obchodného riaditeľa a niekoľkých ľudí žiadne fakty neuvádza. Len zdieľa tvrdenia jednej aj druhej strany bez vlastného komentára. Zamýšľam sa nad motívom k vzniku článku …

  Tento článok publikuje web patriaci spoločnosti, ktorej je Finportal silným konkurentom. Vyvstávajú tu otázky: Nie je pre ňu dobrá príležitosť publikovať niečo čo bude budiť dojem, že jej silný konkurent má vážne problémy a pokúsi sa tak oslabiť jeho konkurencieschopnosť? Aj keď autor nič nepotvrdzuje ani nevyvracia, nechce len tak náhodou, odradiť ľudí ktorí by chceli opustiť starý spôsob a zabezpečiť si lepšie podnikateľské prostredie napr. vo Finportali, ktorý túto možnosť ponúka ?

  My sme skupina ktorá si tieto podmienky dohodla ako samostatná jednotka fungujúca s Finportalom na úrovni partnerstva. Využívame jeho servis ktorý pracovne potrebujeme, ale za lepšiu cenu akoby sme si ho museli zabezpečovať sami. Ušetrili sme tak peniaze ktoré idú na výplaty. Toto je fakt.

  Faktom je aj že novovznikajúca spoločnosť FinGO nás chcela stiahnuť z Finportalu. Museli by sme sa tak deliť so zarobenými peniazmi s ďalšími subjektami ktoré sú štrukturálne nad FinGOm a žijú z peňazí zarobených ľuďmi dole, čím by sme popreli to o čo nám šlo pri vzniku.

  Ďalšie fakty sú v riskantných a jednostranne výhodných podmienkach daných v zmluve, napr.:
  – provízie ktoré sú posielané do štruktúry, sú posielané pre podriadeného finančného agenta (PFA) „hlave štruktúry“, tie peniaze následne posiela svojim ľuďom. Takýto príjem by mal potom podliehať zdaneniu a teda je tu riziko nižšieho zárobku za vykonanú prácu pre jeho ľudí,
  – FinGO môže zmeniť sadzobník provízií voči PFA jednostranne, čiže PFA nie je partnerom, PFA musí poslúchať,
  – všetky služby centrály vrátane backoffice nie sú bezplatné a FinGo si môže kedykoľvek nárokovať náklady za tieto poskytnuté služby,
  – a niekoľko ďalších nezrovnalostí, ktoré nie sú až tak podstatné ako spomínané.

  Niekedy sa aj v dnešnom tisícročí pri nábore celých skupín používa nástroj – provízia do vrecka v desiatkach tisícoch euro pre PFA „hlavy štruktúry“, zato že tento prinesie svoju skupinu. A je už len na ňom, či zatlačí na lojálnosť svojich ľudí, manipulatívne využije ego svojich ľudí, alebo použije iné argumenty aby skupinu presvedčil, aj keď to pre jeho ľudí nemusí byť výhodná zmena. Myslím si že spoločnosti ktoré majú lepšie podmienky pre nových ľudí, dostávajú ponuku spolupráce aj bez extra provízií do vrecka.

  Nech si každý zistí fakty a urobí si svoj vlastný pohľad.

  • Peter Apolen píše:

   Autor mal ambíciu poukázať na aktuálne pohyby na trhu finančného sprostredkovania. To, že odchádza možno polovica obchodu trojky na trhu, je na to dostatočne relevantný dôvod.

   • Zistite si fakty píše:

    Pán Apolen, keby ste mali ambíciu informovať o pohyboch na trhu sprostredkovania, tak budete informovať o pohyboch na trhu komplexne a nie písať článok s titulkou „Finportál má vážne problémy …“. A ešte k tomu založený len na fáme o odchode 50% produkcie. Veď ten odchod produkcie je nižši ako odchod produkcie z Fincentra do Brokerie a do iných spoločností ako napr. Finportal. Ja som si myslel že autori serioznych webov píšu nezaujate a hlavne objektívne na základe zistených faktov.

   • Katarína Faktorová píše:

    Pán Apolen, ako človeka, ktorý sa nevenuje žurnalistike by ma zaujímala hranica medzi ako píšete „možno“ informáciami, neovernými informáciami a desinformáciami.. PS: dúfam, že nie je faux-pass podpísať sa skutočným menom 🙂

    • Peter Apolen píše:

     Dobrý deň pani Faktorová, faux pas to určite nie je. Ja som sa tiež pod článok aj komentár podpísal. 😉
     Žiaľ nedisponujem možnosťami, aké má napríklad súd, takže preto sa to v takýchto prípadoch rieši konfrontáciou oboch, proti sebe vystupujúcich, strán, k čomu aj došlo. Obe strany sporu mali rovnaký priestor na vyjadrenie sa a obe strany dostali svoje tvrdenia aj na autorizáciu.
     A na margo: zostalo veľa informácií z oboch strán, ktoré sa do článku nedostali z toho dôvodu, že nie sme Nový čas, ale venujeme sa len biznisu.

     • Zistil som si fakty a urobil svoj nazor píše:

      Pan Apolen a kedy budete robit clanok o pohybe sprostredkovatelov medzi spolocnostami globalne a na zaklade faktov ? 🙂

     • Katarina Faktorova píše:

      Dakujem za odpoved, ja by som vsak mala respekt voci tomu ako tieto informacie pospajam, zverejnim a podpisem sa pod to. Cas ukaze relevantnost. S pozdravom a uctou k vasej praci, KF

  • exPFA-FP píše:

   Ďakujeme marketingovému oddeleniu spoločnosti Finportal za príspevok 🙂
   Som jeden z „pomätencov“, ktorí sa rozhodli odísť z Finprotalu a vstúpiť do firmy Fingo. Dôvodom môjho prestupu nebol cash, či zvýšené provízie ako je uvádzané v texte p.“Zisti si fakty kámo“, ale ambícia novovznikajúcej firmy byť jednotkou v online a významným hráčom v offline finančnom sprostredkovaní. V neposlednom rade bola motiváciou k prestupu osoba p.Matviju a jeho kolegov, ktorí stoja za spoločnosťou Fingo (https://www.webnoviny.sk/fingo-spolu-so-silnymi-partnermi-dokaze-rocne-sprostredkovat-cez-300-milionov-eur-v-hypotekach/ ). Vždy dodržiavali dohodnuté podmienky aj nad rámec zmluvy. Opäť sa potvrdilo, že je nesmierne dôležité, kto za firmou stojí, pretože inak ide len o zelenomodré (bielo-modré,červené, atď.) logo bez obsahu.
   Pán „Zisti si fakty kámo“ a štruktúra ktorá pod vami pôsobí vedzte, že váš úžasný a spravodlivý manažment svojvoľne zadržiava provízie ľudí, ktorí sa rozhodli zmeniť SFA. Do posledného dňa odregistrácie sme korektne riešili produkciu na Finportal a odmenou sú pre nás zadržané provízie (tento problém sa týka viac ako 50 ľudí a spoločností, pričom doteraz odhadujeme ich výšku na cca 200.000€). Vytvárajte si preto vážení členovia štruktúry „p.Zisti si fakty kámo“ a ďalších, pôsobiach vo Finportáli už s predstihom finančnú rezervu, aby ste v prípade prestupu pod nové SFA mali z čoho žiť. Okrem toho, proces odregistrácie prebiehal v rozpore so zvyklosťami broker poolu a do dnešného dňa nemáme náhľady do systému, resp. nie sú v takom rozsahu, aby sme boli schopní servisovať klientov. S takýmto prístupom sme sa nikdy v minulosti nestretli ani u firiem, ktoré nemajú na SVK trhu najlepšiu povesť. Žiaľ, ľudia ktorí boli zárukou korektnosti už vo FP nie sú a nemá kto usmerniť bezohľadné správanie sa tohto, kedysi tak seriózneho broker poolu.
   Na margo zmlúv – Zmluva, ktorú sme podpisovali s Fingom o ktorej sa píše v článku je absolútne čistá, bez sankcií, dokonca s presne určeným počtom dní odregistrácie v prípade ukončenia zmluvného vzťahu, so stanovením lehoty prevodu kmeňa a ďalšími nadštandardnými podmienkami. Všetci, ktorí podpisujeme zmluvy s Fingom sme na trhu v priemere 10 rokov. Nikto si snáď nemyslí, že by sme pri našich skúsenostiach podpisovali nejaký pamflet, ako sa to snaží vykresliť autor komentáru.
   Zároveň sa chceme zásadne ohradiť voči tvrdeniu ohľadom kupovania obchodníkov. Naopak, Finportal je ten, ktorý oslovuje napriamo členov jednotlivých divízií a ponúka zvýšenie provízií, čím narúša fungovanie našich štruktúr a popiera zásady broker poolu. Našou motiváciou na prestup nebolo navýšenie provízií, ale vízia prepojenia online a offline finančného sprostredkovania, čo nám v budúcnosti zabezpečí prísun nových klientov,nových odporúčaní v úplne inom segmente klientov, aký sme doteraz riešili. Dostali sme tie isté provízne podmienky a výhody broker poolu aké sme mali, čiže nešli sme s príjmom dole, a NIE JE pravda, že sa budeme deliť o naše provízie s nejakými ďalšími subjektami. Za produkciu budeme mať zaplatené tak ako vo Finportali, navyše máme možnosť získať benefity v podobe zapojenia sa do Trhoviska nových obchodných príležitostí.
   Tešíme sa na spoluprácu s ľuďmi, ktorí nikdy nesklamali našu dôveru a som hrdý na to, že som sa stal súčasťou spoločnosti FINGO, a.s. .

   • Zistil som si fakty a urobil svoj nazor píše:

    Viete, tymto mojim komentarom som chcel povedat, ze v nasej branzi je velka konkurencia a spolocnosti pouzivaju tiez obchodne zrucnosti na to ako sa „predat“. Klientom pomahame aby sa dokazali zorientovat, no my sami sa niekedy zorientovat nevieme, pokym uz nemame urcite skusenosti. Ja osobne davam prednost sedliackemu rozumu pred emociami. Preto som aj poukazal na fakty ktore som videl v zmluve a myslim si ze k masovemu odchodu z Finportalu nemoze dojst ak si clovek zrata plusy a minusy. Napriek tomu Vas nechcem nijak odradzat, skusenosti su vzdy neprenosne, preto Vam zelam vsetko dobre a ozvite sa cca o dva roky. Na margo ziskavania klientov ako ste spomenuli offline vs online, to mozno potrebuju ludia ktori nemaju klientov. Ono ked robite poctivu pracu a bavi Vas to, klienti si Vas najdu aj tak. Preto Vam zelam vsetko dobre a mala rada, „doveruj ale preveruj“ budte sam sebou, klienti nebudu chodit za spolocnostou ale za Vami. Nech si robi ktorakolvek firma akekolvek renome vysplhane na Vasom chrbte, budte sam sebou. Emotivnych a veriacich tu uz za tie roky boli kvanta, pozrite http://www.dlznik.sk

  • expfa-fp píše:

   Takze p.Zisti si fakty kamo, rad by som vas upokojil, aby ste mohli kludne spavat a nemat o nas starosti 🙂
   – v ramci Fingo sme uz mali 3 vyplaty provizii a ZIADNE znizenie o dan a podobne samozrejme neexistuje, sme vyplacaní v plnej vyske, presne podla dohodnuteho sadzobnika, tak ako vo Finportali. Neziju z nas ziadne dalsie „medzistupne“, ako ste sa to snazili nahovorit vo svojom komente, kde ste si fakty asi zistovali metodou „vycucanim z prsta“.
   Zaroven vas chcem upozornit, ze ustanovenie tykajuce sa pripadneho znizenia provizii zo strany SFA fungovalo samozrejme aj vo Finportali. Ked financna institucia znizila vstupy, tak sa logicky znizenie vstupov premietlo aj do vysky nasich provizii. V praxi sa to stalo za posledne 2 roky najvyraznejsie vtedy, ked zaciatkom tohto roka znizila vstupy Postova banka, a nasledne nam vsetkym klesli na spotrebakoch Postovej banky provizie (skontrolujte si sadzobniky z toho obdobia). Takyto postup je logický a nikto sa tomu necuduje, ziadny SFA nebude dlhodobo dotovat provizie.Cize aj Zmluvy o financnom sprostredkovani, ktore sme mali v ramci Finportalu obsahovali ustanovenia, ktore vyssie spomenute umoznovali. Treba si poriadne pozriet svoje zmluvy vo Finportali :-).
   Online vs.offline. Suhlasim, existuje skupina sprostredkovatelov, ktori maju tolko klientov, ze ziadneho dalsieho by uz jednoducho nestihli vybavit. Drviva vacsina obchodnikov (a kludne si skuste spravit prieskum v ramci svojej struktury) by minimalne o jedneho klienta viac za mesiac dokazali zvladnut a aj tych x€ na kompletne vybavenom klientovi, by im padlo vhod. Mimochodom, leady su u nas uz funkcne, kontakty dostavaju moji ludia preverene a uspesnost je uz teraz v ramci pilotnej prevadzky velmi dobra. A tym padom aj ich spokojnost je na vyssej urovni ako pri cistom offline. Jenoducho, mam priestor na dalsieho klienta, tak si ho stiahnem z Market place, nemam priestor na dalsieho klienta, nestiahnem si ho a prenecham obchodnu prilezitost inym kolegom. To je cele…
   Je to malo? Spytajte sa svojich ludi, ci by si nechceli zvysit svoj prijem o 30% a ziskavat dalsie rodiny klientov a dalsie odporucania.

   • Zisti si fakty kámo píše:

    Pane, žiadna starosť tu o Vás nie je, ja tu skôr poukazujem na to, že jčlánok, ktorý má vyvolávať dojem o vnútorných bojoch vo Finportáli, aby si tak niekto ohrieval svoju polievočku a možno očiernil ako Finportal tak „podivné“ novovznikajúce Fingo. A ak sa tu budeme ešte handrkovať, tak tým to len prilievame vodu na mlyn …
    Na margo provízií – vysvetlím. Ak mám nad sebou spoločnosť, ktorá funguje pod inou spoločnosťou, alebo rôznych akcionárov, majiteľov, logicky viem, že títo ľudia chcú z niečoho žiť. Čiže ich platí každý jeden človek, ktorý dojedná obchod svojou prácou. Logicky teda čím viac ľudí dostáva príjmy (niekedy prakticky za nič), o to menej ostáva peňazi pre Vás a Vašich ľudí. Iba vysvetlujem môj príspevok, ja o Vás starosť nemám a želám Vám všetko dobré.
    Čo sa leadov týka, nejedná sa o nič prevratné. Množstvo leadov sú klienti neriešiteľní. A ak niekoho situáciu vyriešite, dojednaný biznis platí cenu za lead. Z tohto dôvodu mi príde práca z odporúčaní viac efektívna. Ja osobne nie som na trhu tak dlho a leady Finportalu som nikdy nedostal a ani nepotreboval. Človek ktorý má v tíme odborníkov, živiacich sa z mena ktoré si vybudovali medzi klientami, sa dokáže veľa naučiť a osamostatniť. Ak máte kvalitné leady, tak super, môže to naštartovať pracovné skúsenosti ľudí, ktorí moc klientov nemajú.
    Ja sa skôr pozerám na celú vec viac sedliacky, rovnako ako na článok pána Apolena, odborníka na monitoring prestupov na finančnom trhu.

    • Emil píše:

     Nooo.. aj k tomu ešte dodám, že nech si niekto prečíta zmluvu FINGO 🙂 Nikdy by som takúto zmluvu nepodpísal..naviac, na konci figuruje meno p. Rusnáka, takže ako vravíte aj on musí z niečoho žiť a to nehovorím o takých „pikoškách“ ako to, že Fingo je PFA a nie SFA, alebo napr. avíza, v preklade povedané, klient dlží 2 mesiace na poistnom a zadržia mi províziu..ja v celom Fingo vidím oveľa viac rizík ako príležitostí…a presne ako ste povedali, budovať svoju značku je to naj..ale jasné, načo budovať, keď prídu chytráci z nápadom Leadov :)))) Veľa šťastia 🙂

     • expfa-fp píše:

      Dobry den p.Emil,
      musim zareagovat aj na vas koment, ktory ako vidim, vznikol len vdaka slabym znalostiam v oblasti fungovania financneho sprostredkovania.
      zadrziavanie provizii pri hroziacom storne nad 60 dni, prave vo vyske hroziaceho storna (alebo aviza ako to nazyvate) je standardom nielen u nas, ale aj vo Finportali, ci v inych renomovanych firmach. Ide o ochranu vas a aj SFA pred stornom, kde ste upozorneny na neplatiaceho klienta, na vysku storna ktore vam realne hrozi a samozrejme v pripade ak nemate dostatocnu produkciu na zaklade ktorej by sa mohlo uz realne storno v buducnosti vyrovnat, su vam zadrziavane provizie presne vo vyske ocakavaneho storna na konkretnej zmluve.
      k vlastnemu brandingu: u nas nechavame kazdemu absolutnu volnost. Kto chce, tak ten si buduje vlastnu znacku a firemnu identitu (tak ako v mojom pripade) a nemusi samozrejme znacku Fingo vo svojich materialoch vobec uvadzat.
      A naopak, ak je zaujem PFA oznacit sa logom a mat kancelariu vo farbach Fingo, tak mu to je taktiez umoznene.
      Viete, my v broker pooloch pracujeme s dospelymi ludmi, vyzretymi obchodnikmi, a kazdy z nich je schopny zvazit si strategiu, ktorou sa bude uberat.
      k leadom: POZOR, nie je lead ako lead. Doposial na SVK trhu funguju len nepreverene leady, takmer studene kontakty z ktorych je samozrejme obrovsky odpad (uspesnot je niekde na urovni 5%). V nasej firme, vdaka prepracovanemu systemu ziskavania a overovania leadov je uspesnot na urovni 30-40%, cize ak moj clovek dostane napr.3 leady, tak minimalne 1 prechadza az do realnej zmluvy. Len na vysvetlenie p.Emil…
      prajem Vam taktisto ako aj panovi Zisti si fakty kamo, vsetko dobre. Cas ukaze ako sa etablujeme na trhu a mozeme si v horizonte 6-9 mesiacov skonfrontovat nase vysledky

    • expfa-fp píše:

     Tak snad uz naposledy p.Zisti si fakty kamo. Zial, aj ked neplanovane, musel som sa zapojit do diskusie, pretoze vo vasich reakciach bolo tolko nepravdy a tendencnych polopravd proti Fingu, ze sa to inak ani nedalo. Rozporujete sam seba, na jednej strane poukazujete na obsah clanku p.Apolena, ktoreho ulohou malo byt podla vas rozputanie poleminky a mozno aj poskodenie obrazu broker poolov v ociach ludi z MLM systemov, na strane druhej, svojimi komentarmi ste rozprudenie tejto polemiky vyvolal. Schizofrenia?
     To, kolko ludi vlastni firmu, aka je akcionarska struktura a podobne nema vplyv na vysku mojich provizii. Tie su presne take iste ako vo Finportali. Nezaskodilo by trosku racionalneho pohladu – ak nastupim pracovat do automobilky, dohodnem si plat 1000€ a dostavam 1000€ budem skumat ci akcie vlastni jeden clovek, alebo 10.000 akcionarov? Viete vy vobec kto naozaj vlastni vsetky najvacsie SFA v Cechach a na Slovensku? Aka je tam presne akcionarska struktura a kde realne koncia zisky? Viete presne na ktorej ulici v Cypre a v podobnych krajinach sidlia firmy vlastniace na SVK a v CZ tie najvacsie broker pooly a MLM systemy?
     takze navrhujem pane, dajme si taky rok na to, aby trh rozhodol kto sa posilni a kto bude stagnovat, resp.klesat a nepustajme vodu na mlyn ludom z MLM, urcite to nie ani vo vasom a ani v mojom zaujme.
     prajem vsetko dobre

 4. Emil píše:

  milý expfa-fp..že je štandard 60 dní vo viacerých silných firmách? odkiaľ máte túto info? lebo ja som dlho na trhu a bol to štandard len v jednej firme 🙂 a vlastný branding: ok som vo Fingo ale nechcem mať „nálepku“ Fingo 🙂 trocha zvláštne nie? 🙂 tak si alebo nie si? zdieľaš kultúru, víziu firmy alebo nie? Z toho čo píšete mi vyplýva len jedno: vieš čo, poď k nám , rob si čo chceš (vy to nazývate slobodou) ale dôležité je, že nám nosíš peňáze 🙂 sorry, ale je to tam fakt cítiť 🙂
  K tej štatistike 30% : dajte dôkazy a uveríme:) viete, vy o tom píšete na stránke Finga a potom sa dočítam, že sme spoustili „pilotný“ projekt..a teda Fingo je pilotná firma? :))))
  A čo ten p. Rusňák? Viete o tom, že je generálny riaditeľ Broker Consulting? Vám by sa páčilo, keby Váš šéf robil šéfa alebo vlastnil x podobných firiem? Mne teda nie 🙂 Aj toto je podľa Vás sloboda? 🙂 Alebo to, že niekto vyžil mŕtvu značku FinConsulting a využil ju na svoje obohatenie? :))) Otvorte oči 🙂 Uvidíte viac:) Držím palce !!!

 5. expfa-fp píše:

  Pán Emil, z vášho článku je zrejmé, že nemáte o fungovaní broker poolov ani šajnu,resp. informácie, samozrejme skreslené, čerpáte len z MLM prostredia. Tým pádom naša komunikácia nemá kam pokračovať, evidentne neovládate základné nastavenia, ktoré v broker poole fungujú, či už je to z hľadiska budovania si vlastnej firmy a značky, alebo sledovanie kvality produkcie aj formou neplatenosti 60+.
  vaše niekoľkoročné skúsenosti sú pravdepodobne obmedzené len na jeden typ sprostredkovatelskeho biznisu, ak by ste sa niekedy vyskytli v akejkolvek firme, ci financnej institucii tak by ste vedeli, ze pred spustenim nejakeho produktu, alebo procesu, musi prebehnut testovaci – pilotny proces,. (ak by ste citali s porozumenim, tak by ste si vsimli ze nie Fingo je v pilote, ale call cesntrum a distribucia leadov 🙂 )
  Takisto drzim palce Emil :-), a myslim si ze by vam nezaskodilo odstranit si klapky z oci a vnimat svet podnikania v oblasti financneho sprostredkovania komplexnejsie, urcite by to pomohlo vasmu osobnostnemu rastu.

 6. Emil píše:

  ….no ja som sa s formou neplatenosti 60+ stretol v Broker consulting..takže mi je jasné, prečo je toto zakomponované aj Fingo:) v iných firmách to tak nebolo…a čo sa týka leadov..no na stránke Finga sa leady prezentujú ako hotová vec..a nie že ideme „spúšťať“ nejaký pilot..a dokonca viem, že na tento zázrak aj náborujete ľudí do Finga..alebo to tak nie je? 🙂 Lebo ja som sa s tým stretol, že to tak je…A zmluvu som videl…úprimne, je blázon ten, ktorý ju podpíše, resp. asi ten čo ju podpísal, moc to, čo sa tam píše nerieši alebo sa tomu nerozumie:) prepáčte .
  A to že p. Rusňák sedí na dvoch stoličkách a vo vedení Finga máte ľudí, ktorý pôsobili v CFH, čo je veľmi ďaleko od nezávislého sprostredkovania…no to je už iná téma…:)

 7. expfa-fp píše:

  Pan Emil,
  60+ je mimochodom aj vo Finportali,ale tu sa len potvrdzuju moje slova z komentaru vyssie,ze bohuzial nemate prehlad o trhu,preto je diskusia s vami obtiaznejsia. Neviem aku zmluvu ste mali rukach vy, nase zmluvy su ciste bez akychkolvek sankcii. Co sa vsak neda povedat o zmluvach ktore maju podpisane sprostredkovatelia v najvacsich SFA na SVK.Nezaskodilo by Emil pozriet si svoju zmluvu a zamyslieť sa ake dosledky bude mat to, ak sa nahodou jedneho dna rozhodnete zmenit posobisko. A leady nam samozrejme fungujú, len vidim ze mate problem s nazvoslovim „pilot“.
  Viete Emil,pri naboroch pouzivame len fakty. Nedovolim si nikdy naborovat cloveka na polopravdy a nereálne vizie. Na rozdiel od inych firiem, my naborujeme dospelych skusenych obchodnikov a teda so zavadzajucimi informaciami by sme daleko nezasli. Na naborovanie formou sci-fi su na SVK trhu postavene ine firmy. Do roka bmw5 a do dvoch rokov Ferrari😊😊. A to vsetko bez realnej sprostredkovatelskej prace, staci naborovat maturantov a nutit ich nesystemovo zahrnut rôznymi produktmi celu rodinu a vsetkych znamych. 😊
  Vela stastia prajem p.konspirator Emil.

 8. Emil píše:

  Pan Expfa…no mám v maily zmluvu s logom Fingo, je to Vaša firma nie? A čo sa týka napr. mojej zmluvy, no tam žiadne sankcie nie sú..bohužiaľ..pôsobím na trhu 9 rokov a už čo to viem čo v zmluvách má byť a čo nie…takže ak sa bavíme o dôsledkoch prípadného môjho odchodu..no…nie sú žiadne 🙂
  Vôbec nebolo mojou snahou byť nejaký konšpirátor…ale vidiel som to, čo som videl a nikdy by som danú zmluvu nepodpísal…otázne teda je, kto má viac skúseností so zmluvami o spolupráci – či vy alebo ja….ale to je už iná téma..prajem veľa šťastia…budete ho potrebovať 🙂
  ps. a čo sa týka prehľadu o trhu..no nebudeme sa tu doťahovať kto má vašieho..prepáčte..ale už som videl niekoľko zmlúv o spolupráci a to či to má alebo nemá Finportal…no preverím si to…ale nie som členom tejto firmičky 🙂 Ale garantujem Vám, že Vám kľudne ukážem min. 4 firmy, kde žiadne 60+ neexistuje 🙂

 9. Zisti si fakty kámo píše:

  Pán Expfa-fp, myslím si že nikto sa s Vami hádať nechce. Medové motúzy ktoré Vám ťahali popod nos, si treba radšej overiť, lebo tak ako sme my finančníci obchodníci, tak su obchodníci aj rozbiehači nových firiem a vo faktoch sa treba vedieť zorientovať rovnako dobre ako sa Vaši ľudia snažia zorientovať v podmienkach úverov pre Vašich klientov.
  Padlo tu niekoľko tipov na čo sa pri konkrétnej zmluve zamerať, či budete chcieť byť k sebe úprimný je vec Vášho karierného záujmu, to Vám nik brať nebude.

  Na záver sa len vrátim k článku hore, každý kto si dokáže trošku spočítať dve a dve (každý to nedokáže, lebo sme často manipulovaní našími akcionármi, majiteľmi, atď., nestrieľa sa za to), každý kto si vie porovnať zistí, že nejaký veľký odliv z Finportalu do Finga možný nie je a tým pádom sa horeuvedený titulok článku nezakladá ale vôbec nezakladá na pravde a môže vyvolávať negatívny dojem u verejnosti voči Finportalu. Úplne neférovo pán Apolen.

 10. expfa-fp píše:

  Zdravím Vás p.Zisti si fakty kámo,
  povedal som si, že už nebudem reagovať a nechám tieto zavádzajúce a tendenčné komentáre bez odpovede. Avšak, nahrali ste mi vašim komentom o zmluvách Finga na smeč a nedá mi, nepodeliť sa s verejnosťou ako sa firma FP správa k nám, ktorí sme normálnym spôsobom zmenili svoje pôsobisko. Tak aby ste si vedeli predstaviť realitu, všetci ktorí v tejto kedysi serióznej firme pracujete, alebo sa do tejto firmy chystáte, uvediem niekoľko podložených faktov:
  – „seriózna a korektná firma Finportal“ (dalej len SaKFFP) všetkým sprostredkovateľom, ktorí zaslali výpovede (bez ohľadu na spôsob a formu výpovede) poslala cca do 7 dni svoju vlastnú verziu výpovede, v ktorej nám dáva okamžitú výpoveď!!! za to že už nespĺňame ustanovenia jedného z článkov „úžasnej zmluvy o FS“ a teda dostávame okamžitú výpoveď so zadržaním provízií na 24 mesiacov.
  – pasívny prístup do systému, ktorý nám SaKFFP po niekoľkých urgenciách zapol, nám pred pár dňami znova vypol s tým, že už to nepotrebujeme mať k dispozícii, napriek tomu, že získatelské provízie, následné provízie, storná atď., prichádzajú do firmy aj naďalej, ale my už o tom prehľad nemáme!!!
  – podla zmluvy nám mala SaKFFP vyplácať získateľské provízie na týždennej báze, čo nám ale bolo odkomunikované ako „špeciálna služba pre existujúcich obchodníkov“(v zmluve o tom nie je ani zmienka), takže nás vraj budú vyplácať raz mesačne
  – toto však tiež neplatí a ak nám náhodou niečo SaKFFP aj pošle, nevieme kedy to bude, aká suma to bude a či vôbec niečo pošle
  – svojvoľne sa rozhodli, že napríklad zo získateľskej provízie nám vyplatia len 50% a druhých 50% až o 2 roky, veď čo ak náhodou budeme mať storno (podotýkam,že všetci máme podpísané ručenia a teda prípadné záväzky si môže Finportal bezproblémov nárokovať). tieto provízie zadržiavajú aj u ľudí, ktorých stornovanosť zmlúv je pod 1%!!!
  – zo systému nám SaKFFP odstránila desiatky zmlúv našich klientov, nevieme kde tieto zmluvy sú!!!
  – kontakty na našich klientov boli posunuté na divízie, ktoré v SaKFFP zostali a tie nám ich teraz navolávajú – žiadna garancia kmeňa klientov, robia to iste ako niektoré MLM spoločnosti.
  – SaKFFP sa chytil jedného bodu zmluvy, kde je uvedene že sprostredkovateľ nemá nárok na rozdielové a sieťové provízie, ktorý je v zmluve z dôvodu, ak odíde člen divízie. Pri odchode celej divízie je to úplny nezmysel a SaKFFP sa tak obohacuje na náš úkor, nevypláca rozdielovky mojim ľuďom.
  – prevod kmeňa – samostatná kapitola, ku ktorej sa tu veľmi rád vyjadrím po ukončení procesu. Máme ho síce zmluvne podchytený, ale v prípade SaKFFP je zmluva len zbytočný zdrap papiera. Momentálne čakáme na ich stanovisko.

  A ešte k vašej vete o tom,ze z FP do Finga „nie je možný veľký odliv“ :-)). Keď svojho času odchádzali ľudia z OVB do FCTR, tak sa tieto isté bludy podsúvali a aký bol potom reálny stav? Koľkí sme sa tam nakoniec stretli? 🙂 Veď s tým máte, ak správne predpokladám, aj osobnú skúsenosť p.Zisti si fakty,takže s takýmito vyhláseniami by som bol opatrný…. Navyše, máte p.Zisti si fakty kámo oproti nám jednu veľkú nevýhodu. Váš manažment vám svojimi krokmi ktoré podniká smerom k nám, k ľuďom, ktorí korektne ukončili spoluprácu so SaKFFP, systematicky kazí meno na trhu.
  My,ktorí sme zažili a aktuálne ešte stále zažívame nekorektné a arogantné správanie sa Finportálu, máme pre všetkých dve vyhlásenia :
  – pre tých, ktorí ste v FP,dobre si zvážte s kým spolupracujete. Dohody by totiž mali platiť nielen počas spolupráce ale aj po jej ukončení. V komentári z 27.9. som uviedol, že je vždy veľmi dôležité akí konkrétni ľudia stoja za tou ktorou firmou. Po takmer dvoch mesiacoch skúseností so správaním sa Finportálu, ktoré som rozoberal vyššie v texte, to môžem opäť len potvrdiť, manažment FP sa správa maximálne nekorektne a neseriózne. ľudia, ktorí boli zárukou dodržiavania dohodnutých vecí tam už nie sú.
  – pre tých,ktorí zvažujete vstup do Finportálu, dobre si svoj krok premyslite,aj keď sa vraví že niektoré životné skúsenosti sú neprenosné,je lepšie poučiť sa z chýb iných.

 11. fakty kámo píše:

  Pán Ex-FP, ja sa nechcem vyjadrit ku kazdemu jednemu. Čo sa týka zmiznuti zmluv, ktoré spomínate, ste si isty že Vás Finportal o ne úmyselne obral, neodisli klienti sami ? Neviem, teoretizujem. Ja nie som zamestnanec Finportalu, Finportal je skôr obchodný partner, ktory mi rieši support ktorý by bol pre mňa drahší ako by som si ho mal zabezpečoval sám a zatiaľ z môjho pohľadu nepoznám lepšieho partnera.
  Neviem ako ste mali postavenú zmluvu aby som to mohol sudit, ja som z inej skupiny čo do počtu aj objemu produkcie, je možné že ste mali inak nastavené podmienky, nemôžem hodnotiť, na druhej strane ako ste si postavili podmienky, tak ste mali. Ak máte pocit že došlo k porušeniu, určite to riešte, nech sa pravda ukáže.
  Napr. minule ste spomínali ponížené provízie z Poštovej banky. Ako ste mali postavenú zmluvu? Prečo ste to neošetrili vopred, resp. prečo ste potom pristúpili na spoluprácu s Finportalom ak ste sa nezabezpečili na prípadny pokles provízneho stropu Vášho ťažiska ?
  Opakujem, ja v práci uprednosťnujem profesionálny vzťah pred dôverou. Stále ste na tom lepšie ako ja keď som odchádzal z Fincentra. Nik sa ma na nič nepýtal keď sa začalo klebetiť že asi niekam odchádzam, Fincentrum automaticky zablokovalo naše maily, prístupy, jediné na čo mám stále prístup je, koľko zo zadržaných provízií po stornách zostalo. Niečo také, že 50% následných provízií sa mi vypláca a ostatné ostávajú v storno fonde neexistuje. Na druhej strane, ak po odchode dôjde k stornu zmluv, je skutočne na zváženie, či stornofond nekryje prípadné zbytočné rušenie zmluv a následné znovuzakladanie cez inú spoločnosť (napr. kvôli zbytočným novým ochranným lehotám klientom pri živ.poistení). Z následných provízií nemám nič, ostali Fincentru. Skutočne záleží na tom ako ste si dohodli podmienky a potom s tým treba počítať.
  Ozvite sa v .2018, čo máte nové . Je to Váš chlieb, ale rád si prečítam ak sa budete chcieť podeliť. Do tej doby želám úprimne všetko dobré, nech sa na Vašom „chrbte“ nikto nevozí, nech sa nachádzate v akejkoľvek firme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *