Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Francúzsko patrí v súčasnej kríze medzi najviac skúšané krajiny

Francúzsko patrí medzi krajiny najviac postihnuté koronakrízou. Prejaviť sa to môže aj na výnosoch slovenských dlhopisových investorov. Otvára to však aj možnosti nákupu francúzskych akcií za dobré ceny.

Minulý týždeň sa guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau snažil podporiť optimizmus na trhoch, keď označil odhad poklesu domácej ekonomiky zverejnený Medzinárodným menovým fondom za prehnane pesimistický. Francúzske hospodárstvo by totiž podľa predikcií fondu malo klesnúť o 12,8 percenta.

Nejde o jedinú takto negatívnu prognózu. Do najrizikovejšie skupiny, spolu s Talianskom, Španielskom a Veľkou Britániou, ho zaradila aj OECD. Podľa nej môže krajina za predpokladu druhej vlny šírenia nákazy čeliť prepadu až o 14 percent.

To, že si druhá najväčšia ekonomika eurozóny prejde najhoršou recesiou od druhej svetovej vojny, potvrdzuje v miernejších číslach aj aktuálna prognóza Európskej komisie. Podľa nej vyzerá pokles na „len“ 10,6 percenta.

Verejný dlh sa po kríze môže vyšplhať až na 120 %

Tento vývoj je predovšetkým výsledkom prísnych karanténnych opatrení a prepadu zahraničného obchodu. Vývoz krajiny je totiž oslabených nie len poklesom Taliansku a Španielsku, ale aj Nemecku a USA. Preto sa dá očakávať aj ďalšie výrazné utlmenie dopytu. Len za apríl sa medzimesačne prepadol export tovaru o takmer 34 percent.

Práve francúzska vláda je preto pochopiteľne jedným z hlavných iniciátorov vytvorenia spoločného európskeho záchranného fondu, ktorý by prostredníctvom dotácií pomáhal najviac zasiahnutým regiónom a odvetviam.

Francúzsko už na podporu ekonomiky navýšilo deficit štátneho rozpočtu na rekordnú úroveň. Podľa niektorých zdrojov by sa dlh verejných financií mohol vyšplhať až na hodnoty presahujúce 120 percent HDP.

Dlhopisoví investori by mali spozornieť

Dané okolnosti sa skôr či neskôr musia prejaviť na ratingovom hodnotení krajiny. Agentúra Fitch už v reakcii na celkové navyšovanie dlhu a klesajúcu ekonomickú kondíciu zhoršila výhľad Francúzska na negatívny. To znamená, že sa rastie pravdepodobnosť zníženia ratingu. Agentúra Fitch pritom predpokladala pokles HDP iba ​​o sedem percent.

To môže mať dopad aj na ceny francúzskych štátnych dlhopisov. Pri zhoršení ratingu sa výnosy zvyšujú, ceny padajú. Tieto dlhopisy pritom môžeme nájsť v mnohých konzervatívnych dlhopisových fondoch predávaných aj na Slovensku. Aj slovenskí investori by preto mali pri téme francúzskej ekonomiky spozornieť.

Dlhopisom sa doteraz výkonnostne darilo, keď tie so splatnosťou nad tri roky za uplynulý polrok posilnili. Vzhľadom k tretej najlepšej možnej ratingovej známke AA si Francúzsko pri dvojročných dlhopisoch požičiava za zápornú hodnotu takmer mínus 0,6 percenta.

Francúzske akcie sú stále podhodnotené

Negatívne vyhliadky sa prejavujú aj na francúzskom akciovom trhu. Index CAC 40 od začiatku roka stále stráca okolo 18 percent. Pre porovnanie, nemecký DAX je v strate necelých šesť percent a americký S&P 500 o slabé dve percentá.

U francúzskeho indexu je však treba mať na pamäti, že jeho slabá výkonnosť je daná aj podielom jednotlivých sektorov v ňom. Kým napríklad americký akciový index S&P 500 sa z 35 percent odvíja od silného technologického sektora, francúzsky index má najväčší podiel v sektoroch spotrebného tovaru a priemyslu.

Keď sa pozrieme na konkrétne akciové tituly, ktoré od začiatku roka najviac sťahujú výkonnosť celého indexu nadol, tak ide o spoločnosti reprezentujúce v súčasnosti najviac stratové sektory. Za spomenutie stojí finančná skupina Societe Generale s prepadom o takmer 50 percent, výrobca lietadiel Airbus s mínusom 49 percent, oceliarsky koncern ArcelorMittal s mínusom 35 percent alebo automobilky Renault a Peugeot.

Investičné príležitosti

Na druhej strane doteraz slabšia výkonnosť francúzskych akcií ponúka zaujímavú príležitosť na nákup za prijateľné ceny. Index sa drží zhruba okolo hodnoty päť tisíc eur, čo predstavuje úroveň z prelomu rokov 2018 a 2019, kedy sa akcie odrážali z decembrového prepadu.

Podľa ukazovateľa PE (porovnanie trhovej ceny a zisku) predstavuje priemerná cena francúzskych akcií zahrnutých v danom indexe 17 násobok ich zisku. V prípade S&P 500 by sme ale za akciu zaplatili viac ako 22 násobok jej zisku.

Investori by však mali počítať s tým, že Francúzsko bude v budúcnosti čeliť ďalším výzvam. Jeho previazanosť s britskou ekonomikou sa mu môže stať ku koncu roka Achillovou pätou. Súčasne stále hrozia americké sankcie.

Črtajú sa však aj nové vízie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že krajina sa bude musieť sústrediť na vybudovanie silnejšej ekonomiky bez až tak veľkej závislosti na zahraničných dodávateľských reťazcoch, či už ide o automobilový priemysel alebo mobilné telefóny.

Autor je investičný analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial