Stvrtok 23. január. Meniny má Miloš

GAP: Poistenie dorovná rozdiel medzi poistným plnením a hodnotou auta

KASKO poistenie nie je všeliekom v prípade krádeže či totálnej škody. Poisťovňa totiž vyplatí trhovú hodnotu vozidla, ktorá môže byť podstatne nižšia ako kúpna cena. Riešením môže byť poistenie finančnej straty – GAP. Uzatvoriť sa dá na 3 až 5 rokov.

GAP – poistenie finančnej straty

GAP poistenie si vysvetlíme na príklade. Ak si klient kúpi auto za 17 tisíc eur, ktoré mu po 10-tich mesiacoch ukradnú, poisťovňa mu z havarijného poistenie vyplatí aktuálnu trhovú hodnotu, ktorá je podľa kalkulačky Carlife 76%, teda necelých 13 tisíc eur. Zvyšok peňazí už neuvidí, pokiaľ nemá uzavreté GAP poistenie.  

GAP poistenie trvá zväčša 3-5 rokov. Závisí od poisťovne, či sa dá uzavrieť na nové alebo aj jazdené auto. V prípade jazdeného auta je to však väčšinou možné len kým auto nemá 5 rokov. Takisto si u niektorých poisťovní môže klient dohodnúť degresívne poistné plnenie, keď v prvom roku uhradí GAP 100% rozdielu medzi plnením z KASKO a kúpnou cenou a piatom roku už iba 50% z rozdielu. Klienti si takisto môže vybrať, či mu GAP uhradí aj výšku spoluúčasti dohodnutú v KASKO poistení.

GAP poistenie na internetových stránkach poisťovní

Aká je poistná ochrana?

V závislosti od dohodnutých podmienok sa GAP ochrana vzťahuje na krádeže a totálne škody spôsobené haváriou. Nie každá poisťovňa však poskytuje ochranu aj pred zničením v dôsledku živelnej udalosti. Dôležité je preto podrobne si prečítať všeobecné poistné podmienky a oboznámiť sa s výlukami. (VPP carlife-.pdf VPP-allianz.pdf VPP-defend-gap-wustenrot.pdf

Nie pre každého a nie vždy

S GAP poistením nemôžu rátať taxikári, požičovne automobilov, autoškoly a pretekárske vozidlá. Poisťovňa nevyplatí GAP plnenie, ani v prípade, že z rôznych dôvodov zamietla poistné plnenie primárna poisťovňa, s ktorou klient uzavrel KASKO. Problémom bude napríklad jazda pod vplyvom alkoholu, ale aj teroristický útok.  

Za koľko?

Za auto v hodnote 17 tisíc eur zaplatí klient minimálne 450 eur za trojročné poistenie, pri 5 ročnom vyrastie cena až na 900 eur. Ako uvidíme v tabuľkách, cena sa mení v závislosti od náhrady spoluúčasti, či prípadného degresívneho plnenia. Vzhľadom k rozdielom v ponukách je ťažké ceny porovnávať. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že ročná ochrana GAP poistením stojí približne 1% ceny auta, klasické KASKO 2%.

Carlife (vrátane živelných udalostí)

Obstarávacia cena auta

EuroGAP Classic
ochrana 3 roky v plnej výške

EuroGAP Smart
ochrana 5 rokov degresívne (1. rok plnenie 100% – 5. rok 50%)

EuroGAP Premium
ochrana 5 rokov, od 3. roku degresívne (4. rok plnenie 70% – 5. rok 50%)

Do 8 000 eur bez náhrady spoluúčasti

320 eur

320 eur

405 eur

Do 8 000 eur s náhradou spoluúčasti

350 eur

355 eur

440 eur

16 001 – 24 000 eur bez náhrady spoluúčasti

480 eur

480 eur

650 eur

16 001 – 24 000 eur s náhradou spoluúčasti

550 eur

575 eur

745 eur

Defend GAP (bez živelných udalostí)

Obstarávacia cena auta

3 roky (plná výška)

 4 roky (plná výška)

5 rokov (plná výška)

Do 8 300 eur

298 eur

464 eur

663 eur

16 601 – 20 000

454 eur

650 eur

900 eur

Oplatí sa GAP poistenie?

View Results

Loading ... Loading ...

13 odpovedí na “GAP: Poistenie dorovná rozdiel medzi poistným plnením a hodnotou auta”

 1. Michal píše:

  GAP je určite zaujímavé, ale Slováci o ňom zatiaľ veľa nevedia.

 2. Ada píše:

  V tomto pripade radim klientom, aby si GAP zaobstarali pokial maju auto, ktore sa casto kradne, napriklad Octaviu a pokial su neskuseni vodici.

 3. Ice Dive píše:

  Zaujímalo by ma ako je to v prípade poklesu ceny auta (daného modelu) na trhu pri GAP poistení.
  Napríklad: kúpim si octáviu za 20 000 € a uzavriem GAP, s vekom klesá cena nie len môjho auta, ale aj daného modelu ako nového lebo už nie je novinkou na trhu. Po dvoch rokoch mi auto ukradnú t.j. z havarijnej poistky by som dostal 13 – 14 000 € a z GAP poistenia by som mal dostať 7 – 6 000 €, ale medzi časom taká istá nová octávia stojí 17 000 € t.j. môžem si kúpiť dané auto a mám ešte 3 000 € k dobru… ako je toto ošetrené keď zo zákona sa nemôžem na poistení obohatiť, avšak princíp GAP poistenia má byť o vykrytí finančnej straty ktorá pre mňa je 20 000 € (ak abstrahujeme od opotrebenia)…???

  • ĽK píše:

   Ďakujem za veľmi zaujímavú otázku. Vo 3 VPP, ktoré som čítal je uvedené, že GAP kryje rozdiel medzi obstarávacou a všeobecnou cenou vozidla (hodnotou poistného plnenia z primárnej poisťovne). Z toho vyplýva, že vo Vami načrtnutej situácii platí cena 20 000 eur.

   • ĽK píše:

    Vo 3 VPP – bolo myslené ako vo VPP troch poisťovní…

    • Ice Dive píše:

     No prečítal som si aj ja, VPP všetkých troch poisťovní a akurát Wuestenrot to má napísané zrozumiteľné t.j. že kryje rozdiel medzi cenou na faktúre a VŠH vozidla v čase totálnej škody… (VPP čl. 6 bod 1) t.j. nemal by hodnotiť situáciu na trhu…
     QBE v cl 11.2 písm. A ako aj Allianz v čl. 9 bod 1, že poistným plnením je rozdiel medzi plnením primárnej poisťovne z Kaska a obstarávacej ceny… t.j. v mojom načrtnutom príklade je obstarávacia cena toho istého auta v čase PU 17 000 a ak vychádzame z občianskeho zákonníka tak VPP sú mu podriadené a na poistení by sa klient nemal obohacovať… Takže pochybujem, že by poisťovňa neprihliadla na to, že cena nového vozidla medzičasom poklesla… Možno by bolo zaujímavé získať reakciu poisťovne Allianz alebo QBE….

     • ĽK píše:

      Súhlasím s Vami, otázky na ASP a QBE zašleme. Ešte poznámka z mojej strany – vo Vami načrtnutom prípade je obstarávacia cena 20 tisíc a momentuálne cena 17 tisíc by bola v tomto prípade reprodukčná obstarávacia cena.

     • Ice Dive píše:

      Presne tak reprodukčná cena nového vozidla v tej iste výbave by bola 17 000 € ku dňu poistnej udalosti. Vychádzame z toho, že klient si kúpil auto ako novinku na trhu, avšak v priebehu rokov, cena daného modelu klesla…

 4. Ice Dive píše:

  dobrý deň,

  už prišla odpoveď z poisťovní?

  ďakujem…

 5. octavia píše:

  Jednoducho povedané. Ak za vozidlo, za ktoré pýtajú napr. 20.580 € zaplatí kupujúci 19.900€, kde cenu si vyjednal s touto zľavou 680€, tak pre KASKO poistenie je suma 20.580 a pre GAP (poistenie finančnej straty) je poistná suma 19.900€. Pri totálnej škode dostane v súhrne za KASKO a GAP 19.900€.

  V prípade, ak vozidlo nie je nové, prípadne má KASKO v inej poisťovni, tak výpočet pre GAP je považovaná menšia zo súm, faktúry a výpočtu z cenníka vozidiel.
  Napríklad vozidlo sa može po pol roku predávať za 19.420€ a vtedy je použitá pre GAP táto suma, napriek tomu, že pred polrokom zaplatil za vozidlo 19.900€. Plnenie bude pri totálnej škode -súčtom z KASKO a GAP – 19.420€.

  • octavia píše:

   Samozrejme, na trhu je poisťovňa, ktorá predáva poistenie finančnej straty aj pre majiteľov vozidiel, ktorí majú KASKO poistenie v inej poisťovni.
   Je pravdou, že to je o pár percent viac, ako keď má KASKO a GAP v tejto poisťovni naraz.

 6. Ladislav píše:

  Mám auto na 60 mes. splatky/ojaz./ teraz je po totálke, doteraz som zaplatil 31 splatok. Mám HP aj GAP. Z HP. zaplatia 1 871 eur. Faktura pri kúpe 4 476 eur. Koľko doplatí GAP ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *