Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Záverečné rokovania o osude Grécka začínajú dnes. Aké scenáre pripadajú do úvahy:

Grécko je súčasnou témou číslo jeden. Doslova z hodiny na hodinu sledujeme vývoj nekončiacej sa gréckej drámy. Zápletka sa dostáva k svojmu rozuzleniu. Grécka vláda začína dnes rokovať s novým mandátom voličov a zástupcovia Európy zas musia čeliť rastúcim antipatiám vlastného elektorátu. Môže v tejto situácii prísť k nejakej dohode? K tému dnes ponúkame sériu článkov rozoberajúcich možné dopady.

Dnes večer začína mimoriadny summit eurozóny. Grécky premiér Alexis Tsipras by mal na ňom predložiť svoj návrh riešenia situácie. Európske inštitúcie a zástupcovia 18tich krajín eurozóny začali na diaľku konzultovať už v pondelok. Ustúpi Európa, alebo sa bude rokovať už len o technických aspektoch ukončenia finančnej pomoci?  

Možných scenárov nasledujúceho vývoja je niekoľko:

1. Bankrot:

Prvým je bankrot Grécka a jeho odchod z eurozóny. Riziko bankrotu Grécka a jeho následného odchodu z eurozóny sa po výsledku referenda zvýšilo. Bude pomerne ťažké presvedčiť európskych lídrov, aby súhlasili s odpisom gréckeho dlhu a zároveň so zotrvaním krajiny v eurozóne, najmä pre obavy o podobný prístup ďalších krajín.

Ak by sa európski lídri s Gréckom nedohodli na ďalšom balíku pomoci, Grécko nebude schopné 20. júla splatiť pôžičku ECB, načo by ECB prestala poskytovať Grécku núdzovú likviditu ELA. Grécko by muselo urýchlene prijať novú menu, keďže by nemalo dosť eur na normálne fungovanie. Tento scenár by sa však mohol urýchliť, ak by ECB prestala dodávať ELA už pred 20. júlom.

2. Duálna mena:

Modifikovaná verzia tohto scenára je dočasné zavedenie paralelnej meny – čiže technicky by Grécko zostalo v eurozóne, ale muselo by kvôli nedostatku likvidity zaviesť vlastnú menu, ktorá by hneď voči euru devalvovala. Dalo by sa platiť naďalej aj eurom.

3. Pokračovanie v pomoci

Aj naďalej ostáva možnosť, že rokovania v nasledujúcich dňoch vyústia v nový balík pomoci pre Gréckosúčasťou ktorého budú reformné opatrenia na strane Grécka, ale aj čiastočný odpis dlhu. ECB bude naďalej poskytovať likviditu Grécku a to tak bude môcť zotrvať v eurozóne. Grécku hrá do kariet nedávno zverejnená správa Medzinárodného menového fondu o stave gréckeho dlhu, v ktorej sa píše o neudržateľnosti gréckeho dlhu a potrebe nových opatrení spojených s reštrukturalizáciou dlhu (zmenou maturít dlhu). Tento scenár s novým balíkom pomoci pre Grécko tiež nie je nereálny. V prospech tohto scenára môže hrať aj odstúpenie gréckeho ministra financií, Varufakisa, ktorý nebol vnímaný dobre pri vyjednávaniach s veriteľmi.

Dopady

Očakávané dopady v prípade Grexitu by boli výrazné najmä na gréckej strane. Okamžitá devalvácia novej meny, inflácia v krajine, prehĺbenie recesie. Krajiny eurozóny svoju expozíciu oproti Grécku znížili, preto je riziko z prípadného Grexitu pre zvyšok zóny nižšie. ECB, ako aj jednotlivé krajiny eurozóny, disponujú niekoľkými nástrojmi finančnej a menovej politiky, preto by mali prípadný Grexit zvládnuť bez väčších problémov. Prípadná eskalácia napätia na finančných trhoch by mohla zbrzdiť rast eurozóny. Dopad na regionálne meny by nemal byť výrazný, keďže priama obchodná výmena s Gréckom je veľmi nízka (maximálne 0,5 % HDP).

Nateraz bol negatívny vplyv na Slovensko obmedzený. V prípade, že Grécko skrachuje a vystúpi z Eurozóny, bude Slovensko znášať náklad za záruky, ktoré sme vystavili za dlhopisy eurovalu (EUR 1,6 mld.). Slovensko už zarátalo sumu, ktorou ručíme v eurovale do štátneho dlhu, ale v prípade, že by sme ju museli reálne pokryť by ovplyvnila fiškálny deficit. Zahraničný obchod Slovenska s Gréckom je minimálny, predstavuje iba 0,2 % našich celkových vývozov a 0,2 % celkových dovozov.

Trhy zatiaľ na výsledok gréckeho referenda reagovali pomerne mierne. Výnosy štátnych dlhopisov v periférii eurozóny sa mierne zvýšili (pri otvorení obchodovania sa výnosy na španielskych, portugalských a talianskych 10-ročných dlhopisoch zvýšili o približne 12 bázických bodov), zatiaľ čo výnosy na nemeckých dlhopisoch klesli o 5 bázických bodov. Slovenské 10-ročné dlhopisy sa pohli opačným smerom od nemeckých a ich výnosy ráno mierne stúpli o 5 bázických bodov. Európske akciové indexy klesli o približne 2 % a euro sa oslabilo o 0,6 % na 1,105 USD/EUR, čo je však iba malá zmena. 

Scenáre hodnotili analytičky Slovenskej sporiteľňe Katarína Muchová Mária Valachyová.


 Prečítajte si tiež ďalšie články na grécku tému:

  • Analytik ČSOB Marek Gábriš hovorí, že dôvera ostatných krajín môže byť už za posledné týždne naštrbená, čo môže rokovania výrazne komplikovať. Grécky bankový sektor je závislý na likvidných linkách z ECB. Kolaps gréckeho bankového systému môže byť na spadnutie a vláda by v prípade nedohody musela zaviesť novú vlastnú menu, hovorí analytik.

  • „Súčasná grécka vláda už jednoznačne nemá oprávnenie od svojich občanov na to aby v snahe dosiahnuť dohodu s veriteľmi spravila ústupky. Ustúpiť by tak teraz mohli už len veritelia, čo by však bol pre ostatných nezodpovedných dlžníkov nebezpečný precedens,“ hovoria v rozhovore analytici VÚB banky. Pozornosť rokovaní sa preto podľa nich sústredí už len na akútnu záchranu neudržateľnej situácie gréckych bánk. 

  •  K výsledku referenda sa vyjadrovali i slovenskí politici. Ich názory sú v zásade jednotné. Sú na Grécko tvrdí. Prečítajte si čo radia európskym lídrom.  

  • Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen, hovorí, že nevie predikovať budúci vývoj politický udalostí. Naznačuje, ale ktorým smerom by sa mohli uberať finančné trhy. DAX s poklesom do desať percent, Euro s krátkodobou stratou, viac predpovedí sa dočítate v komentári ekonóma.  

  • Dopady na finančné trhy naznačujú i manažéri skupiny KBS„Investori v podielových fondoch by ani pri zvýšenej neistote na trhoch nemali podliehať panike. Mali by dodržiavať zvolenú dlhodobú investičnú stratégiu a svoj investičný horizont,“ hovorí investičná strategička KBC Asset Management Slovensko Silvia Čechovičová. Vladimír Šošovička z ČSOB Poisťovne konštatuje, že kríza by mohla krátkodobo negatívny dopad na zhodnotenia klientov v investičnom životnom poistení. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *