Utorok 01. decembra. Meniny má Edmund

Historia magistra vitae est (komentár opäť raz písaný odľahčeným perom)

Najsilnejšiu tému nielen uplynulého mesiaca, ale určite i celého tohto roka začnem tak trochu osobne. Na pozadí výsledkov parlamentných volieb a nástupu novej vládnej garnitúry som mal ako občan tri drobné osobné želania. A hneď do toho zamontujem aj najväčší hriech, aký naša krajina pácha, a tak sa ani nečudujme, že prišiel coronavírus!

Tie moje drobné želania:
Aby expremiér Fico nemal ochranku platenú aj z mojich peňazí, pretože si myslím, že nemá na ňu zákonný nárok. V čase, keď som písal tento komentár, som zachytil, že nový minister vnútra dal preveriť jej opodstatnenosť a napokon ju zrušil.

Ono to zas nie je žiadna maličkosť! Za dva roky, čo ochranku využíval Fico už ako nepremiér, stála podľa dostupných zdrojov šesťcifernú čiastku!!!

Juj, ako by sa teraz tie peniažky zišli daktorej slovenskej nemocnici!

Mojim druhým želaním bolo odstrániť zhovadilosť z dielne bývalého šéfa parlamentu Danka a vtedajšej ministerky Matečnej, že najmenej na polovici plochy letákov obchodných reťazcov musia byť slovenské výrobky. Bola to výslovná blbosť dokumentujúca nekompetentnosť nekompetentných, ktorí sa už ani nedostali do parlamentu.😂

Dnes je to však neaktuálna téma! Škrtám ju v zozname.

A tretie moje želanie bolo, aby sa Slovensko konečne zbavilo takej debility, že počas vybraných štátnych sviatkov, ktorých je u nás požehnane, musia byť zatvorené všetky maloobchodné predajne. Naivne som veril, že populistický ťah, ktorým si strana Smer-SD kedysi kupovala veriacich, nová moderná, ničím nezaťažená pravicová vláda zruší.

Ale prerátal som sa!

Matovičovo širokospektrálne hnutie OĽANO má totiž aj bigotné, alebo ak chcete, výslovne militantné krídlo katolíckeho fundamentalizmu (Záborská, Vašečka a spol.) a tak som pochopil, že moje prianie sa nesplní.

Do toho ale prišiel coronavírus a niežeby sa zatváranie obchodov cez sviatky obmedzilo, ale naopak.

Matovičovci zneužili aktuálnu situáciu a vláda zatvorila obchody každú nedeľu. Údajne z dôvodov, aby sa zabránilo šíreniu coronavírusu.

Také veľké guľaté!😢

Práve naopak! Tým, že sú obchodné prevádzky v nedeľu zatvorené, je väčší nápor na ne najmä v soboty a pondelky a v kombinácii s časom vyhradeným pre dôchodcov sa prudko zvyšuje koncentrácia kupujúcich pred predajňami!!!

Je to presne naopak, než by to malo byť! Deti predsa nechránime tým, že majú v škole skrátené vyučovanie, ale tým, že do školy nechodia vôbec, aby boli čo najďalej od seba!

Narodila sa mi vnučka. Dvadsaťročná!

A na zasmiatie príhoda, ktorú som zažil v pondelok 30. marca. Šiel som do obchodu v čase vyhradenom pre nás seniorov a v tom som si všimol že pri vchode na mňa pozerá taká mladá, ale inak veľmi pekná dievčina.

Mohla mať takých 20 – 22 rokov a pozerajúc na moje strieborné vlasy a sivé fúzy sa ku mne pritúlila so slovami, že potrebuje si ísť nakúpiť a keby dačo, že je moja vnučka, lebo ja sám už neviem veľmi ísť do obchodu… A popoludní ona nepôjde, lebo vtedy sa tak dlho čaká, že nemá na to nervy.🙍

„No poď, moja!“ – vravím nato polohlasne. „Vidíš, že dedo už nevládze, nevidí dobre…“

A veľmi som ani neklamal!

Nakúpila, čo potrebovala, potom sa chvíľu potuľovala po predajni a jedným okom ma sledovala a keď som sa blížil k pokladni, pridala sa ku mne, zaplatila svoje veci, ja svoje a pri východe mi poďakovala.

V ten deň sa mi narodila ďalšia vnučka. A rovno dvadsaťročná! Chlapi, poviem vám pravdu, že krásna!🤒

Priebežná pointa: Tým, že vláda zakázala obchody v nedeľu, veľa toho nevyriešila. Len ľudí presunula na iné dni, takže je tam ešte hustejšie.

Lenže každá klobása má dva konce. Matovič tým získal nielen ďalšiu podporu katolíckych fundamentalistov zo svojej vlastnej strany, ale aj podporu časti opozície, najmä teda rovnako bigotných a fanatických katolíkov (kuffovcov) z politickej strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita (Aliancia za Slovensko), ktorí kandidovali spolu s kotlebovcami.

Ani komunisti si to nedovolili!

Iné vysvetlenie ako je to s obchodnými prevádzkami mi poskytla majiteľka fešnej Ejše, ktorá sa zvykne pohrať s mojou fenkou Kirou.

Ejšina gazdiná je cca päťdesiatnička, občas sa zvykneme zarozprávať, ale keďže každý sme svetonázorovo niekde inde, tak dlho spolu nebesedujeme. A teraz, keď máme rúška a dodržujeme odstup, to býva ešte kratšie.

Teraz naposledy som sa pred ňou nahlas sťažoval, že obchody sú v nedeľu zatvorené a čo je to za kolosálna blbosť! Ona mi na to slušne, že tak to má byť: „V nedeľu máme predsa iné povinnosti a ísť v nedeľu do obchodu je ísť proti Bohu!“

Aj tá choroba čo teraz zúri, je vraj len preto, že nedodržiavame, nežijeme podľa Božích prikázaní. V nedeľu otvorené obchody, to je vraj samo osebe hriech. „To si ani komunisti nedovolili! To len teraz je taká rozvrátená morálka…“

Nerozumel som celkom a tak som sa opýtal, či coronavírus je odplata Pána Boha za to, že sme doteraz mali v nedeľu otvorené obchody.

„Nie, neprekrúcajte moje slová,“ povedala prísne a vzápätí dodala: „Pán Boh je nekonečne dobrotivý, spravodlivý, on nikomu nič neodpláca. On nečiní zlo. On nás len tou epidémiou varuje pred tým, aby sme neporušovali jeho prikázania!“

Áno, uznávam, že je aj taká teória, mne sú ale bližšie fakty a nie nadarmo už v antických časoch hovorili Historia magistra vitae est teda, že história je učiteľkou života a že štúdium minulosti by malo slúžiť ako ponaučenie do budúcnosti.

Prísna cenzúra, všemožné utajovanie

Poučením pre dnešok postihnutý pandémiou coronavírusu nech bude udalosť cca spred 100 rokov.

Áno, španielska chrípka. Počas necelých troch rokov táto pandémia zasiahla pol miliardy ľudí po celom svete. Treba ale povedať, že to bolo v čase 1. svetovej vojny a vlády jednotlivých krajín to všemožne tajili.

Myslím si, že to tajili z dvoch dôvodov.

Po prvé, preto, aby sa nepriateľská armáda nedozvedela že sú oslabení a po druhé preto, aby nedemoralizovali a neoslabili vlastné rady. Španielsko však bolo v tom čase vojnovo neutrálne, nebojovalo a tak sa do sveta šírili necenzurované informácie práve odtiaľ.

A akosi samovoľne vzniklo označenie španielska chrípka, ktoré sa používa dodnes, hoci je obsahovo úplne nesprávne.

Vedci sa nazdávajú, že boli tri možné ohniská tejto svetovej pandémie: britský vojenský lazaret vo francúzskom meste Étaples, americký štát Kansas a napokon Čína, odkiaľ chrípku preniesli vojaci cez USA do Európy.

Vojnová cenzúra ale všetko do posledného puntíka ututlávala. Neboli mobily, nebol internet, aby sa informácie šírili ďalej a tak chrípka žala naplno.

Počet obetí sa odhaduje na úrovni 50 až 100 miliónov!

Vrátim sa ale k dnešku. Nepatrím k tým, ktorí na sociálnych sieťach zdieľajú rôzne pofidérne teórie o tom, že coronavírus bol umelo vyprodukovaný s cieľom rozvrátiť niektorú krajinu a už vôbec si nemyslím, že bol niekam umelo zavlečený s nejakým politickým a vojenským úmyslom.

Myslím si však, že čínski komunisti šírenie vírusu v ich krajine zrejme naozaj podcenili a začas azda aj úmyselne tajili s tým, že neskôr by mohli na obchode zarobiť.

Zdravotnícky materiál každého druhu je totiž tovar. Biznis!

A preto si nemyslím, že predseda Smeru-SD Fico mal kričať na premiéra Matoviča, že nepoďakoval Číne. Fico len chcel byť opäť raz zaujímavý a byť v médiách, aby ľudia naňho nezabudli.🤕

Ani ja, keď idem niekam do predajne na nákup, neďakujem firme za to, že som u nich nakupoval. Maximálne oni môžu poďakovať mne, za to, že som nakúpil práve u nich.

Padajúca ropa a kus propagandy…

Na sociálnych sieťach a v rôznych diskusných fórach sa vo veľkom všade rozpráva o tom, že Rusko dodáva zdravotnícku pomoc vyspelým krajinám aktuálne najviac postihnutým pandémiou (Taliansko, Spojené štáty…).

Jedni (prorusky orientovaní) to nekonečne nafukujú a vychvaľujú až do nebies, tí druhí znižujú význam tejto pomoci, príp. vidia za tým aj niečo nekalé…

Nie som na strane jedných ani druhých diskutérov. Myslím si, že zo strany Ruska je táto pomoc úprimná, nefalšovaná. Putin samozrejme ráta s tým, že ak on nezištne ponúkne lekárov a zdravotnícky materiál, ktorý ešte teraz v Rusku tak veľmi nepotrebujú, keď sa situácia rapídne zmení, ostatní mu pomôžu.

Naozaj je to čisté, nefalšované. Netreba za tým hľadať nejaký ďalší kontext – vojenský, strategický atď.

Treba však vidieť aj druhú stránku veci, že úroveň zdravotníctva v Rusku je na nepomerne nižšej úrovni než vo väčšine Európy či v Spojených štátoch, ale v núdzi je každá pomoc dobrá. Najmä, ak je úprimne mienená.

Pre úplnosť už len doplním, že za touto ruskou pomocou vyspelým krajinám ja osobne vidím aj poriadny kus putinovskej propagandy.

Prezident Putin sa chce aj napriek ústave udržať pri moci i ďalej a umožniť mu to môže všeľudové hlasovanie, ktoré by pozmenilo ústavu v tom zmysle, že doterajšie dve obdobia prezidentovania by sa mu nepočítali. 😎

V krajine, ktorá je v rozhodujúcej miere závislá na vývoze surovín a cena ropy na svetových trhoch sa v posledných dňoch dostala pod hladinu 25 USD, môže pomôcť len zázrak alebo propaganda.

Tie lietadlá so zdravotníckou pomocou pre Taliansko, Spojené štáty atď. sú naozaj súčasťou putinovskej propagandy. Pre bežného Rusa je on ten chlapík, ktorý dodáva ruskú pomoc vyspelým krajinám s tým, že nám ju vrátia, keď my budeme potrebovať.

Pointa: Áno, ruská pomoc v boji s coronavírusom je poriadny kus propagandy. Bez ohľadu na to, že tá pomoc je mienená úprimne a nezištne!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: Freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial