Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Hľadáte čo najlacnejší účet pre dôchodcu? Zoberte do úvahy aj neseniorské účty

Banky Pavel Škriniar 18.01.2017 | 00:00 1 Komentár

Pokorením dôchodkového veku a nábehom na fixnú sumu pravidelného príjmu – dôchodku, sa človek stále viac orientuje na výdavkovú stranu rozpočtu. Prichádza obdobie hľadania zliav. Platí to aj vo finančnom svete. I tu však platí, že vyhrávajú len tí aktívni. Ani tu zľavy neprichádzajú automaticky, treba o nich vedieť a potom o ne požiadať.

Kto si ako pracujúci zvykol na zasielanie peňazí na účet, od toho už zvyk pravdepodobne neupustí. Platenie prevodom, či trvalým príkazom je neporovnateľne pohodlnejšie, než stáť v rade na pošte a tiež finančne výhodnejšie ako platenie poplatkov za poštové poukážky. Načo však za toto pohodlie platiť viac než treba? Každý poplatok navyše len zbytočne znižuje dôchodok.

Ako sa teda dopracovať k zľave… Od banky by sme márne očakávali, že sama od seba zmení klientovi balík služieb na lacnejší, či pre neho cenovo výhodnejší. Aj keď má v ponuke senior účet, klient potrebuje o ňom najprv vedieť a následne oň požiadať. Účty pre seniorov bývajú výhodnejšie ako bežné balíky služieb, aj keď…

Keď jedna nie je vždy jedna

Účty pre seniorov sú výhodnejšie ako bežné balíky služieb, avšak iba v rámci jednej banky. Pri porovnaní seniorského účtu jednej banky s bežným účtom konkurenčnej banky vidieť výrazný rozdiel v prospech účtu bez označenia „senior“. Ako je to možné?

Senior, ktorý účet využíva iba na príjem peňazí a ich následný výber z bankomatu danej banky zaplatí ročne 15 až 24 eur.

Senior, ktorý účet využíva iba na príjem peňazí a ich následný výber z bankomatu inej banky už zaplatí ročne 35,4 až 48 eur.

V oboch prípadoch je však lákadlom nízky poplatok za senior účet vo výške 0,95 až 2,0 eurá mesačne (teda 11,40 až 24 eur za rok).

Na čo platiť zbytočne

No ak sa na trhy pozrieme poriadne zistíme, že priemerný starobný dôchodok má takú výšku, že za bankový účet v niektorých bankách netreba platiť nič. Stačí si vybrať tú správnu banku a správny balík služieb. Kto si myslí, že najlepším spôsobom výberu senior účtu je porovnať ponuku všetkých bánk s týmto produktom, je na omyle. Do porovnania treba zaradiť aj bežné účty. Pri priemernej výške starobného dôchodku a bežnom využívaní bankových služieb (platby kartou a zriadenie inkasa či trvalého príkazu) ponúka dôchodcom účet zadarmo až päť bánk.

Spravte si zoznam, koľko platieb a ich objem spravíte kartou, koľko výberov z bankomatov požadujete a koľko pravidelných úhrad potrebuje vykonať. Potom tieto parametre zadajte do internetového porovnávača a už stačí iba pozrieť na výsledky. Porovnávač za vás obehne všetky banky a zoradí ich podľa vami zvoleného kritéria. 

Typ účtu Základný poplatok (mesačne)
Dôchodok nižší ako 400 eur Základný bankový produkt 0 eur
Senior účet 0,95 – 2 eurá
Balík služieb 0 – 12 eur
Dôchodok vyšší ako 400 eur* Základný bankový produkt 3 eurá
Senior účet 0,95 – 2 eurá
Balík služieb 0 – 12 eur

Zdroj: FinančnáHitparáda.sk

Účty pre seniorov

  Základný poplatok za balík Ročný poplatok za užívanie senior účtu* Ročný poplatok za užívanie bežného účtu*
Poštová banka 2,00 eura / mesiac 24,00 eur 48 eur
VÚB banka 0,95 eura / mesiac 26,52 eura 72 eur / 108 eur
Slovenská sporiteľňa 1,00 euro / mesiac 33,60 eura 70,8 eur / 106,8 eur
OTP banka 1,00 euro / mesiac 43,20 eura 36 eur/108 eur

*2 výbery z bankomatu banky, 2 trvalé príkazy, 1 inkaso, 4 platby kartou (spolu 200 eur), dôchodok 400 eur

Zdroj: FinančnáHitparáda.sk

Autor je analytikom portálu Finančná hitparáda.

Jedna odpoveď na “Hľadáte čo najlacnejší účet pre dôchodcu? Zoberte do úvahy aj neseniorské účty”

  1. Peta píše:

    Vybrat postpvu 30€

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *