Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Hlasovať o zafixovaní dôchodkového veku sa bude v novembri

Penzia Peter Apolen 25.10.2018 | 00:00 1 Komentár

Poslanci Národnej rady SR neodhlasovali zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Smeru-SD sa totiž nepodarilo získať dostatočnú podporu návrhu. Má ísť o zásah do Ústavy SR, takže je potrebných viac ako 90 hlasov poslancov a keďže koaličný Most-Híd návrh podporiť odmietol, je potrebná podpora opozície.

Smer-SD chce presvedčiť poslancov strán Sme rodina a OĽANO. Tí z druhej menovanej strany však prišli v priebehu utorkovej rozpravy  s novým návrhom, o ktorom bude treba znova rokovať. Ide o možnosť pracovať aj po dosiahnutí 64 rokov výmenou za vyšší dôchodok. Odchod v 64 rokoch by teda mal byť podľa návrhu Obyčajných ľudí voliteľnou formou predčasného dôchodku. Zatiaľ však nie je jasné, či sa s týmto návrhom stotožní aj Smer. Hlasovanie je naplánované na novembrovú schôdzu parlamentu.

Smer-SD potrebuje podporu opozície

Ekonómovia upozorňujú, že zafixovanie veku odchodu do dôchodku nie je rozumným opatrením. Znamenalo by totiž veľkú záťaž na budúce verejné financie. Zafixovanie dôchodkového veku znamená, že pri predlžujúcej sa priemernej dĺžke života bude neustále narastať počet dôchodcov a navyše, kvôli nepriaznivej demografii, bude klesať počet pracujúcich. Na stále viac dôchodcov sa tak bude musieť skladať čoraz menej pracujúcich.

„Starnutiu populácie sa musí prispôsobiť aj ekonomika a najmä jej dôchodkový systém,“ hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ako jedno z opatrení, ktoré malo stabilizovať dôchodkový systém krajiny a budúce verejné financie krajiny, bolo pred niekoľkými rokmi schválené postupné predlžovanie veku odchodu do dôchodku podľa veku dožitia.

Dôchodcov bude viac a pracujúcich menej

„Slovensko je síce v súčasnosti jednou z najmladších populácií Európy, v najbližších dekádach však bude patriť aj medzi najrýchlejšie starnúce populácie v Európe,“ hovorí Ľ. Koršňák. Kým v súčasnosti na jedného obyvateľa v dôchodkovom veku (nad 65 rokov) pripadá približne 4,5 obyvateľov v produktívnom veku (15-64 rokov), o 25 rokov to bude už len niečo viac ako dvaja a po roku 2050 dokonca menej ako dvaja.

A keďže sa priemerná stredná dĺžka života postupe predlžuje, adekvátne tomu zatiaľ narastá aj formálny vek odchodu do dôchodku. Pre deti narodené tento rok by sa podľa aktuálnych projekcií strednej dĺžky života mal šplhať k 70 rokom. Oproti aktuálnym čerstvým dôchodcom by to malo byť viac o osem až deväť rokov neskôr. A keďže ide o nepopulárne opatrenie, politici, najmä koaliční, ale aj časť opozície, by tento nárast dôchodkového veku radi zastavili, bez ohľadu na ekonomické riziká, ktoré takýto krok bez iných kompenzačných opatrení vyvolá.

Keďže verejné zdroje sú obmedzené, skorší vek odchodu do dôchodku by s najväčšou pravdepodobnosťou viedol k nižším priemerným dôchodkom. Samozrejme, teoreticky existujú aj možnosti ako v budúcnosti znížiť vek odchodu do dôchodku a zároveň uchovať jeho výšku nezmenenú, vyžadujú si však splnenie pomerne náročných predpokladov.

Od vytvorenia dostatočnej fiškálnej rezervy (aktuálna vláda radšej dodatočné zdroje míňa na tzv. sociálne balíčky) alebo výrazného zvýšenia daní a odvodov v budúcnosti, cez zvýšenie populácie v produktívnom veku, či už zvýšením pôrodnosti, alebo migráciou, až po výrazne zvýšenie produktivity práce.

Jedna odpoveď na “Hlasovať o zafixovaní dôchodkového veku sa bude v novembri”

  1. Roman Pánis píše:

    Keď sa zastropuje vek odchodu do dôchodku tak súčasní 40- tnici budú mať nižšie dôchodky !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *