Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Hodíte sa na prácu vo finančnom sprostredkovaní?

sprostredkovanie

V minulosti sa tradovalo, že vo finančnom sprostredkovaní môže robiť každý. Nemôže. Nielenže už kladie na agentov aj vyššie kvalifikačné požiadavky zákon, sú potrebné aj isté osobnostné črty. Je vhodné odpovedať si úprimne na pár otázok skôr, ako sa vyberiete za prvým klientom.

Nečakajte veľké peniaze

Pracovníci vo finančnom sprostredkovaní štatisticky dlhodobo vykazujú nadštandardné zárobky. Lenže nie každému sa vysoký plat aj podarí dosiahnuť. Mnohí „manažéri“ v minulosti lákali adeptov práve na veľké peniaze, čo často neskôr stálo za rýchlym koncom ich kariéry. Na rozdiel od iných pozícií je tu totiž príjem závislý na výkone.

„Príjem rastie časom podľa toho, ako je človek výkonný, ako kariérne rastie a ako je schopný kumulovať následné príjmy. Navyše finančné sprostredkovanie je povolanie, nie zamestnanie. Teda prijem je volatilný,“ vysvetľuje Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra.

To znamená, že vo finančnom sprostredkovaní nie je plat tabuľkový, ani nástupný, neodvíja sa od rokov praxe, ale len od šikovnosti agenta. A na to by mal nováčik, ktorý sa už vidí v novom aute, myslieť. Je potrebné vytriezvieť a pripraviť sa na to, že začiatky nebývajú ľahké a často je potrebné mať aj dostatočnú finančnú rezervu na rozbeh.

„Viackrát si rozmyslite, v akej ste finančnej kondícii keď začínate, pretože začiatky bývajú ťažké,“ hovorí Juraj Piták zo spoločnosti FISPRO. Vždy je preto lepšie nemať premotivované očakávania. Na takýchto záujemcov si už dávajú pozor aj samotní manažéri, ktorí zostavujú svoje obchodné tímy. „Je dôležité najmä nemať veľké oči, mať dostatočnú rezervu a dostatok kontaktov. Finančákov sú stále mraky a čím ďalej tým náročnejšie je sa v tomto biznise presadiť pre úplných nováčikov,“ dodáva Piták.

Nebojte sa odmietnutia, vyhľadávajte ľudí

Kontakty sú pre sprostredkovateľa dôležité nielen na začiatku, ale počas celej kariéry. A hlavne systém, akým ich získava. Bez nich sa biznis vo finančnom sprostredkovaní jednoducho robiť nedá. Základná báza známych kontaktov sa totiž skôr či neskôr isto vyčerpá. Na to narazilo mnoho sprostredkovateľov, ktorí skončili po tom, ako sprostredkovali produkty rodine a známym. Pretože ako hovorí J. Beständig: „Potenciálnych klientov si každý hľadá sám.“ Základom je teda vedieť úspešne nadväzovať nové kontakty, rozprávať sa a spoznávať ľudí.

„Človek musí počítať s tým, že bude v kontakte s inými ľuďmi. Preto sa musí spýtať sám seba, či je rád s novými a cudzími ľuďmi, či ich rád vyhľadáva aj prirodzene, nielen pracovne. Následne je potrebné si zvážiť, že bude pravdepodobne dosť často odmietnutý, čo pre väčšinu z nás nie je príjemné. Každý to zvládnuť nedokáže. Dôležité je vedieť nakoľko ho to každého osobne zasahuje,“ hovorí psychológ Martin Miler.

Človek, ktorý sa necíti v úlohe oslovovania ľudí komfortne, alebo ho zlomí odmietnutie, sa nebude v tejto práci cítiť príjemne.

Bez vytrvalosti a dôveryhodnosti  to nepôjde

J. Beständig vysvetľuje: „Nevyhnutnosťou je vytrvalosť a ochota učiť sa. Rovnako dôležitou je schopnosť samostatne rozmýšľať, byt na seba prísny a ísť príkladom. Samozrejmosťou je vysoko nastavená latka etiky a morálneho správania.“

J. Piták dopĺňa, že veľkým negatívom pre sprostredkovateľa je, keď mu ľudia v okolí neveria. Je preto potrebné myslieť aj na to, akú má človek povesť, kým sa prvý raz rozhodne obliecť si oblek a ísť niekomu radiť o financiách.

Nikdy nie je dobré očakávať, že to pôjde samé od seba. Najmä oblastiach, keď ľudia prejavujú prirodzenú nedôveru. Vtedy je potrebné prebudiť v sebe ďalšiu dôležitú vlastnosť: „Pomáha keď má človek ťah na bránu a vytrvalosť. Do takejto skupiny patria určite športovci, aktívni študenti externého štúdia, či bývalí bankári,“ hovorí J. Piták a dodáva: „Táto práca ma mnoho výhod, ale tie sa prejavia väčšinou až po rokoch. Väčšina ľudí dovtedy skončí.“

Široký rozhľad

Svoje meno, povesť aj postavenie si treba budovať dlhodobo a poctivo. Skratky neexistujú.

„Robenie skratiek a zneužívanie slabej finančnej gramotnosti verejnosti je veľké negatívum,“ hovorí J. Beständig a radí počítať aj s tým, že človek sa musí neustále vzdelávať. Nie sú to len skúšky a licencie z Národnej banky Slovenska, ale aj všeobecný rozhľad.

„Sprostredkovateľ by mal mať veľmi široký záber vedomostí . Mal by  mať okrem soft skills aj vedomosti o daniach, základoch finančnej matematiky, makroekonomiky, finančných trhoch, základoch práva a podobne,“ dodáva J. Beständig

Ako zistiť, či ste na správnom mieste

„Ak začne človek prokrastinovať a odkladať vecí, ktoré by mal robiť, je to prvý znak, že nie je na správnej ceste. Môže to byť signál, že jeho práca nie je úplne to moje pravé. Je fajn, ak sa človek na svoju prácu teší. Problém je, ak začnú vznikať výhovorky typu, mal by som obvolať klientov, ale radšej by som robil niečo iné. Zároveň prídu aj zlé pocity, že by sa človek mal venovať práci, ale nebaví ho. Vtedy by mal možno zvážiť svoje kariérne pôsobenie,“ hovorí M. Miler. Tak si jednoducho môže každý už v prvých dňoch otestovať, či ho volanie na kontakty baví rovnako ako štúdium finančného trhu a flexibilná práca.

Pri objavovaní svojho potenciálu a hľadaní vhodnej kariérnej cesty môže byť dobrým pomocníkom aj mentor, či kouč. To potvrdzuje aj J. Piták: „Základným predpokladom vášho úspechu je vysoko kvalitný a skúsený mentor, ktorý bude stáť pri vás v dobrom aj zlom. Popýtajte sa vo firme u rôznych ľudí, keď začínate.“

Psychológ M. Miler dodáva:  „Koučing môže byť v rámci rozhodovania dobrý nástroj. Ak je dobrý kouč, ktorý vie pracovať s klientom, tak dokáže v človeku nájsť vnútorné zdroje, motivácie, smery a túžby k tomu, čo by chcel robiť, alebo čo sú jeho silné stránky. Koučing môže posunúť človeka k tomu, kde by mohol realizovať naplno svoj potenciál.“

Práva vo finančnom poradenstve je práca s ľuďmi. Práca so sebou samým, aj s vedomosťami. No to, či to človeka bude napĺňať, je dôležité sa spýtať omnoho skôr, ako sa začne spýtať na svoje odmeny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *