Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Hodnotný darček pod stromček? Čo tak investícia do umenia?

Milionári zohľadňujú často pri vianočných darčekoch aj investičné hľadisko. Okrem potešenia tak očakávajú od predmetu kúpy aj zhodnotenie a výnos. Vianočnými darčekmi, ktorými obdarovávajú svojich blízkych sa preto stávajú alternatívne investície, ako obrazy, umelecké diela, archívne víno, staré autá a motocykle, mince, hodinky, či šperky.

Umenie tento rok podľa predbežných údajov preberie štafetu najvýnosnejšej alternatívnej investície. Stále väčší počet milionárov totiž investuje do diel súčasného umenia.

Bohatá klientela, ktorú zasiahol kolaps trhu s umením z rokov 2007 a 2008 je tak späť. Hodnota umeleckých diel predaných na svetových aukciách vzrástla k septembru medziročne o 16 percent. Hoci hodnota predaných top vín stúpla o 17 percent, analytici očakávajú, že k záveru roka sa poradie vymení a umenie sa opäť stane alternatívnou investíciou čísla jeden.

Da Vinci za rekordnú sumu

Dôveru investorov povzbudil predaj známeho obrazu od Leonarda do Vinciho Salvator Mundy za rekordne vysokú sumu 450 miliónov dolárov. Rekord doteraz držal Picassov obraz Les Femmes d’Algers, ktorý sa predal pred dvoma rokmi za 179 miliónov dolárov.

Na ilustráciu, celkový obrat na svetovom trhu s umením bol v minulom roku 64 miliárd dolárov. Kumulovaná ročná miera zhodnotenia za 15 rokov prekonala o jedno percento akcie v S&P 500 indexe. Napríklad cena obrazov impresionistu Clauda Moneta narástla za posledných 10 rokov o 133 percent.

Do kurzu sa však dostávajú aj súčasní umelci, ako Jean-Michel Besquial, Andy Warhol, či Lucian Freud. Dôvera investorov do umenia je tak, zdá sa, späť.

Okrem výnosu aj potešenie

,,Milionári vyhľadávajú možnosti, ako svoj majetok neustále zhodnocovať. Investujú do vecí, ktoré v dlhodobom horizonte naberajú na cene,“ hovorí Maroš Ďurik, CEO investičnej skupiny Across Private Investments. Podľa neho tak platí, že investovanie do umenia prináša z dlhodobého pohľadu slušné zhodnotenie.

Väčšina investorov do umenia pochádza zo Severnej Ameriky a Európy, no záujem rastie aj zo strany bohatých Číňanov.

Umenie si získava priazeň aj tým, že je hmatateľnejšie, ako tradičné finančné inštrumenty, a poskytuje okrem zhodnotenia aj ďalší benefit – zážitok. Často býva otázkou prestíže, či preukázania spoločenského statusu.

Ostatné alternatívne investície

Spomedzi ostatných alternatívnych investícií, majú okrem vína význam veterány s medziročným rastom o sedem percent, hodinky s rastom o päť percent a mince so štyrmi percentami. Nedarí sa čínskej keramike, ktorá klesla o sedem percent.

Príklady vianočných darčekov, ktoré majú v obľube milionári:

  • Šperky a drahé hodinky
  • Drahý alkohol
  • Starožitnosti
  • Staré autá a motocykle
  • Umelecké predmety a mince
  • Investovanie do akcií a bitcoinov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *