Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Hotovosť sa aj napriek nárastu digitálnych platieb stále teší veľkej obľube

Bezhotovostných platieb realizujeme čoraz viac. Stojíme na prahu zmeny modelu výmeny hodnôt?

Pandémia koronavírusu a tlak na digitálne platby opäť otvoril tému potreby fyzických peňazí. Hotovosti pritom zostávajú v oficiálnom platobnom styku stále menšie možnosti uplatnenia. Na Slovensku je možné podľa zákona hotovostne realizovať len platby do 15 tisíc eur medzi fyzickými osobami a do päťtisíc eur medzi právnickými. Sú odvetvia, ako napríklad finančné sprostredkovanie, v ktorých hotovosť prakticky už neexistuje.

Napriek tomu si stále udržiava svojich fanúšikov. Posledné roky rastie na trhu objem bankoviek aj mincí. Tento trend jasne hovorí, že hotovosť nikam neodchádza. Hoci oklieštene, no po ére nadšenia z digitálnych peňazí, získavajú fyzické peniaze opäť na obľube.

Banky sa snažia presadiť digitálnu menu

Digitálne platby majú nesmierne množstvo pozitív. „Výhodou takýchto platieb je, že človek bude mať kompletný prehľad o svojich výdavkoch, zvýši sa komfort pri platbách a čiastočne sa eliminuje aj možnosť korupcie,“ hovorí o pozitívach digitálnych peňazí finančný sprostredkovateľ Patrik Kunzo.

Platiť digitálne je jednoduché aj bezpečné. Tento trend podporujú aj samotné banky. „Čo sa týka podpory digitálnych platieb, robíme množstvo aktivít pre klientov, aby uprednostňovali bezhotovostné operácie a mobilné platby. Sú rýchle, bezpečné a jednoduché,“ hovorí  Dominik Miša z VÚB.

Digitálne peniaze a platby sú tak postavené na výhodnosti, jednoduchosti a možnosti voľby. „Ak by sa však zaviedol úplný zákaz platenia v hotovosti, ľudia by mohli nadobudnúť dojem, že nemajú možnosť voľby a sú pod kontrolou štátnych inštitúcií a súkromných spoločností, ktoré sa vedia dostať k ich dátam,“ hovorí P. Kunzo. Preto sa k takémuto kroku zatiaľ žiadny štát oficiálne neodhodlal.

Hotovosť vo finančnom sprostredkovaní už vymrela

Štáty však pomalými krokmi neustále obmedzujú používanie hotovosti. Okrem obmedzenia výšky platieb ide o bezhotovostné odvetvia.  Jedným z príkladov je finančné sprostredkovanie. V minulosti bolo bežné, že svoje prvé poistné v rámci životného poistenia platil klient v hotovosti svojmu agentovi alebo sprostredkovateľovi hneď pri podpise zmluvy. To už nie je možné.

„Už niekoľko rokov platí, že finančný sprostredkovateľ nesmie prijímať platbu od klienta v hotovosti. Ak by sa v budúcnosti zrušili hotovostné platby, segmentu finančného sprostredkovania by sa to vôbec nedotklo. Pretože už za súčasných podmienok ich nie je možné vykonávať,“ hovorí P. Kunzo.

Možnosť voľby medzi hotovostnými a bezhotovostnými platbami je dnes niekde už len deklarovaná. Na príklade finančného sprostredkovania vidieť, že k obmedzeniu hotovosti nemusí prichádzať zrušením jej využívania, ale zúžením možnosti využitia. Ide však stále len o niektoré segmenty trhu a nie celoplošný zákaz.

„Ak by niektorý štát mál skutočne pristúpiť k zrušeniu hotovosti, musel by mať v svojej legislatíve zabudované také kontrolné páky a mechanizmy, ktoré by žiadnej vládnej garnitúre neumožnili bezdôvodné nakladanie s osobnými dátami okolo používania financií,“ tvrdí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Objem peňazí v obehu paradoxne neklesá

Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie, v prvom kvartáli roku 2020 zaplatili Slováci prostredníctvom platobných kariet viac ako 6,5 miliardy eur. Kým pred pár rokmi bola platba kartou rarita, dnes ju vyťahujeme čoraz viac.

Logicky by sa však podiel nárastu využívania digitálnych peňazí mal pretaviť do zníženia objemu hotovosti. Fyzické peniaze by sa teda samé mali stať výbehovou záležitosťou. Situácia je paradoxne opačná.

Samotné banky dnes nevidia priestor na zrušenie hotovosti. Navyše nerastie len počet digitálnych operácií, ale aj objemy hotovosti v obehu.

„Zrušenie hotovosti v budúcnosti nevidíme ako reálne. Z pohľadu celkového vývoja hotovostného obratu, za posledné tri roky bol zaznamenaný nárast emisie bankoviek a mincí, čo poukazuje na skutočnosť, že záujem o realizáciu hotovostných operácií je stále vysoký a aktuálny,“ hovorí D. Miša.

Dosvedčuje to aj graf, ktorý ukazuje percento bankoviek v obehu ako percento HDP. Používanie bankoviek vo väčšine ekonomík rastie.

Zdroj: chicagofed.org

„K zrušeniu hotovosti sú najbližšie štáty severu Európy, ktorých spoločenský systém je tradične etatistickejší, čo v sebe zahŕňa aj väčšiu štátnu kontrolu. Napríklad Švédsko argumentuje bojom proti korupcii ako najväčším výdobytkom tejto zmeny,“ hovorí M. Búlik. Priznáva však, že to má obrovské riziká, o ktorých vieme najviac práve my v strednej a východnej Európe s dedičstvom socializmu.

Mnoho ľudí sa obáva, že po zrušení hotovosti a ponechaní výlučne elektronických peňazí by štát dostal pod absolútnu kontrolu život každého človeka, čo by bol výrazný problém.

Hotovosť zostáva psychologicky nositeľkou  hodnoty

Diskusia o zmene modelu peňažnej výmeny neustále prebieha. Aj politici aj ekonómovia si uvedomujú, že je to zložitá otázka.. Napriek mnohým hlasom za zrušenie hotovosti, však nejde o reálnu možnosť na najbližšie roky.

„Slováci majú radi majetok v hmotnej podobe, čo dokazuje aj fakt, že 90 percent ľudí vlastní nejakú nehnuteľnosť. To znamená, že sme nad priemerom celej Európskej únie. Peniaze vo fyzickej podobe stále vnímame ako symbol bohatstva a majetku, čo je súčasťou našej historickej tradície a tak skoro sa to nezmení.,“ vysvetľuje P. Kunzo.

„Nemyslím si, že rušenie hotovosti je v tomto smere dôležité. Rozhodne na rušenie hotovosti nie sú pripravení ani obyvatelia, ani samotný finančný systém. Okrem iného preto, že fyzické peniaze sú posledným vyjadrením hodnoty a ak ich zrušíte, časť obyvateľstva prepadne nedôvere, či virtuálne jednotky a nuly skutočne môžu hocikedy premeniť na reálnu hodnotu,“ dodáva M. Búlik. Aj to je dôležitý argument, prečo chcú mať ľudia namiesto kreditnej karty doma aj balík hotovosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial