Streda 26. február. Meniny má Viktor

Hra s ohňom: Zadlžovanie môže narušiť globálnu stabilizáciu ekonomiky

V poslednom čase sme zasypávaní negatívnymi informáciami o stave verejných financií jednotlivých ekonomík. Po tom ako bol v Grécku v decembri znížený rating od všetkých troch ratingových agentúr, upozorňujú agentúry najnovšie na situáciu Japonska a dlhodobé problémy krajiny s defláciou.

Standard&Poors zmenila výhľad ratingu Japonska zo stabilného na negatívny pod tlakom vysokého vládneho zadlženia, slabých makroekonomických výhľadov a nedostatku jasného rastového programu ekonomiky.  Agentúra zároveň pohrozila, že Japonsku by mohla opäť priamo znížiť aj samotný AA rating.

Japonská ekonomika takmer desaťročie bojuje s poklesom cenovej hladiny (deflácia), čo si vyžiadalo kroky Bank of Japan (BoJ) v podobe uvoľnenej menovej politiky (nízke úrokové sadzby). Posledné komentáre guvernéra BoJ o ďalšom nalievaní peňazí do ekonomiky a dlhodobo najnižších úrokových sadzbách (BoJ) na svete spolu s komentármi ministra financií o ďalších finančných stimuloch pre obnovu ekonomiku však vyvolali pohoršenia na strane ratingových agentúr. Z ostrova vychádzajúceho slnka, sa tak postupne stáva ostrov „finančnej beznádeje“.

Fiškálne zemetrasenie

Aktuálna finančná krízy, ktorá prerástla do hospodárskej recesie je poznačená „zemetrasením“ vo verejných financiách. Vlády pod tlakom prepadu ekonomického rastu, narastajúcej nezamestnanosti pristupujú k čoraz väčším deficitom verejných financií a postupnému vládnemu zadlžovaniu.

Dnes to nie je iba problém Grécka, Japonska, USA resp. Anglicka. Krajiny sú zasiahnuté výrazným zadlžovaním, čo môže len narušiť snahy o globálnu stabilizáciu ekonomiky. Eurozóna postavená na prísnych fiškálnych pravidlách dostáva jeden úder „pod pás“ za druhým. Pakt stability v deficite verejných financií neprevyšujúcom 3% HDP na ročnej báze a celkový dlh do 60% HDP sa stáva „historickým dokumentom“ z ríše snov. V aktuálnom roku podľa projekcií by nemala byť ani jedna ekonomika Eurozóny v prebytku verejných financií  a ani jedna sa nedostane pod požadovanú úroveň deficitu 3% HDP.

Graf vývoja deficitov krajín Eurozóny

Mierne lepšie výsledky dosahujú ekonomiky Eurozóny pri celkovom vládnom dlhu, napriek tomu iba piatim zo 16-tich krajín Eurozóny sa pre tento rok podarí udržť vládny dlh pod 60% HDP.

Graf vývoja vládneho dlhu krajín Eurozóny

Eurozóna sa otriasa

Hra s ohňom v podobe neustáleho zadlžovania sa môže ekonomikám výrazne vypomstiť. Grécka vláda si dnes požičiava takmer dvakrát drahšie ako nemecká vláda. Španielska vláda (rast deficitu) si práve dnes požičiava po prvýkrát za posledných 10-rokov drahšie ako talianska vláda. Portugalci sú vystavení tlaku kvôli neustálemu nárastu vládneho dlhu (85% HDP).

Rizikové zóny

Ratingové agentúry sú pod tlakom a nie sú ochotné trpieť ďalšie prešľapy a prípadný default verejných financií. Zníženie ratingu môže prísť kedykoľvek pre krajiny s vysokým deficitom verejných financií a celkového vládneho dlhu. Na prvom mieste rizikovosti je Japonsko, nasledované Talianskom, Gréckom, USA, Francúzskom, UK, Írskom a Španielskom. Je to tzv. „červená zóna“, kde si investori budú v prípade zhoršovania finančnej stability ekonomík vyžadovať vyššiu pridanú hodnotu (vyššie výnosy prináležiace riziku).

Neutrálna „žltá zóna“ zahŕňa krajiny s akceptovateľnou úrovňou deficitu a vládneho dlhu, ide o Nemecko, Kanadu, Nórsko, Švédsko a Holandsko. Najmenej riziková „zelená zóna“ zahřňa ekonomiky s minimálnym vládnym dlhom ako sú Fínsko, Dánsko, Austrália. Z porovnávaných krajín, iba Nórsko ponúka prebytok verejných financií. 

Aktuálny stav verejných financií najlepšie dokumentujú slová centrálnych bankárov, „dnes sa nebojíme inflácie, deflácie, bubliny na finančnom trhu, ale bubliny na verejných financiách“. Čím viac sa dnes vlády zadlžia, tým drastickejšie splácanie čaká daňových poplatníkov v budúcnosti. Aktuálne uťahovanie opaskov tak môže prerásť do dlhodobého „drastického“ trendu.

Graf rizikovosti krajín podľa stavu verejných financií

Autor je analytik CI Komodity.

Aký bol rok 2009 po finančnej stránke?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *