Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Hrozby ratingových agentúr: Koniec londýnskeho finančného sna

V roku 1931 počas Veľkej hospodárskej krízy sa Londýn otriasol po prvýkrát v základoch ako svetové finančné a ekonomické centrum. Aktuálna finančná kríza tak môže priniesť déja-vu, kedy Londýn stratí i poslednú dôveryhodnosť ako svetové finančné centrum. Na to, aby miesto mohlo byť finančným centrom musí spĺňať niekoľko podmienok: stabilná ekonomika, fungujúce domáce finančné trhy (akciové) a stabilné mena.

GBP pod tlakom

Londýn však stráca i poslednú investičnú dôveru, čo sa prejavuje výpredajom GBP.  Obchodníci s menovými futures kontraktmi prestávajú veriť ostrovnej mene, ktorá aktuálne zažíva najhorší vstup do nového roka za posledných 13-rokov. Kľúčom pre odmetanie GBP je destabilizácia verejných financií ostrovnej ekonomiky. Investorské stávky na oslabovanie GBP dosiahli voči USD osemkrát vyššiu úroveň ako v roku 1992, kedy G. Soros zarobil 1 mld. GBP (jeho investičný hedgefond donútil vtedajšieho premiéra UK J. Major vystúpiť GBP z mechanizmu výmenných kurzov ERM, GBP v danom roku stratila 19% voči USD).

Ku koncu minulého týždňa čisté objemy špekulácii dosiahli úroveň -67 tis. kontraktov na predaj GBP voči USD (najväčší predajný tlak na GBP od roku 1986, pričom v roku 1992 to bolo iba 7,2 tis. kontraktov), vyjadrené v nominálnych číslach  to predstavuje sumu viac ako 4 mld. GBP.

Graf vývoja objemu čistých špekulácii na GBPUSD (podľa CFTC)

Trh je citlivý na verejné financie

To, že história sa môže opakovať v krátkom časovom slede naznačuje aktuálny prepad GBP voči USD o takmer 7% od začiatku roka, čo je výsledkom špekulácii narastajúceho deficitu verejných financií a vládneho dlhu UK ekonomiky. Ostrovná ekonomika ako posledná z kľúčových ekonomík (G-7) vystúpila z recesie (až vo 4Q 2009), pričom jej rast je krehký a minimálny. Práve hrozba opätovného prepadu ekonomiky do recesie spolu s rastúcimi problémami fiškálnych financií determinuje záujem investorov o ostrovnú menu. Dnešné komentáre členky menového výboru  Bank of England Barkerovej pripúšťajú takúto možnosť „je tu pravdepodobnosť poklesu ekonomiky na kvartálnej báze“.

Nízke sadzby vyhovujú tým nesprávnym

Slabý ekonomický rast  pri nízkej súkromnej spotrebe si vyžiada ďalšie fiškálne stimuly ostrovnej vlády, čo sa prejaví tlakom na rast vládnych výdajov a rast deficitu verejných financií. Rast potreby dopytu po financiách sa prejaví po raste nákladov na vládny dlh, čo sa bude snažiť vláda spolu s Bank of England riešiť ďalším tlačením peňazí do ekonomiky. Práve Bank of England ako jediná (okrem Bank of Japan) naznačila potenciál ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky cez nákup GBP vládnych dlhopisov. Podľa agentúry Standard&Poors má ostrovný bankový systém ďaleko od stability a je potrebné navŕšiť bilancie komerčných bánk. Kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky tak aktuálne vyhovuje ako bankám (pod správou vlády) a hlavne ostrovnej  vláde (drží nízke náklady na správu dlhu).

Rovný a rovnejší

Je až zarážajúce, že ekonomika, ktorá podľa slov svojho premiéra G. Browna by mohla dosiahnuť v tomto fiškálnom roku deficit 12,6% HDP, si cez ovplyvňovanie menovej politiky dokáže relatívne lacno požičiavať na finančných trhoch.  Podobný deficit ako UK ekonomika malo minulý rok i Grécko (12,7% HDP), ktoré sa dostalo pod paľbu finančných trhov a strhlo so sebou EURo výrazne nadol. Zatiaľ, čo však Grécko od decembra zažilo „divoký“ nájazd ratingových agentúr v podobe znižovania ratingu na vládny dlh, UK ekonomika je zatiaľ nedotknutá. Realita je tak výrazne odlišná, grécka vláda si požičiava na trhoch za viac ako 6% a ostrovná za 4%.

Zatiaľ čo náklady gréckej vlády stúpli tento rok aktuálne o 140 bázických bodov  pri desaťročných dlhopisoch (čo predstavuje 1,4%), náklady ostrovnej vlády sa zvýšili o minimálnych 22 bodov. To, že situácia na trhu začína byť voči UK vláde riziková predstavuje i situácia z januára, kedy zahraničný investori sa v čistom (rozdiel medzi predajom a nákupom) zbavili 1,49 mld. GBP vládnych dlhopisov.

Graf vývoja výnosov na 10-ročných vládnych dlhopisoch (Grécko, UK)

UK vláda aktuálne nemá výrazne na výber, ani prísny škrt vo vládnych výdajoch by nepriniesol zlepšenie.  Ekonomika by sa vrátila do recesie a hypotéza naplnenia „dvojitého dna recesie“ by sa tak stala krutou realitou. Podľa viacerých analytických domov je riziko dvojitého dna ostrovnej ekonomiky stále prítomné a kroky Bank of England a ostrovnej vlády tomu výrazne napomáhajú.

Víkendové komentáre ratingových agentúr Moodys a Standard&Poors však naznačujú, že trpezlivosť s UK vládou už dochádza. Obe svorne potvrdili, že UK ekonomika je na najlepšej ceste k strate AAA ratingu pri súčasnom nastavení kormidla ekonomiky riadeným Bank of England a vládou.

Parita je cieľ

Podľa najhorších scenárov nezvládnutie krokov Bank of England a ostrovnej vlády by vyhnalo GBPUSD k úrovni 1,35/1,33 (minimá z roku 2009) a EURGBP nad paritu (1,00).

Autor je analytik CI Komodity.

Veríte tomu, že eurozóna sa rozpadne?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *