Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Hviezda Bitcoinu môže zhasnúť rovnako rýchlo, ako zažiarila

Hodnota virtuálnej meny Bitcoin ešte v decembri pokorila hladinu 1 200 USD, keď ju nahor hnali očakávania ďalšej širšej akceptácie tohto virtuálneho platidla vo svete. V súčasnosti je jej hodnota menej ako polovičná, keďže predstavuje len približne 570 dolárov, v závislosti od burzy. V utorok (25. 2. ) sa dal jeden Bitcoin kúpiť dokonca len za menej ako 420 USD.

Rozmach Bitcoinov i rast ich ceny koncom roka 2013 bol dôsledkom postupnej akceptácie tejto virtuálnej meny ako platidla v najrôznejších krajinách sveta. Bitcoiny pritom nie sú zákonnou menou žiadnej krajiny. Je to v podstate softvér, ktorý vyvinul anonymný programátor ešte v roku 2008. Do obchodov uskutočňovaných v Bitcoinoch nevstupuje žiadna finančná inštitúcia ani vysporiadacie centrum. Bitcoin ako mena i obchod s Bitcoinami je tak v podstate neregulovaný, na čo nedávno upozornila aj Národná banka Slovenska.

V prospech Bitcoinov hovorí najmä fakt, že na rozdiel od „skutočných“ mien, ako sú americký dolár či euro, je ponuka Bitcoinov obmedzená. Aktuálne ich je vo svete v obehu približne 12,4 milióna. Zatiaľ čo centrálne banky si teoreticky môžu vytvoriť toľko peňazí, koľko chcú, strop v prípade bitcoinov predstavuje 21 miliónov kusov.

Bitcoiny sa v obchodoch, ktoré ich akceptujú, dajú využiť na platby za najrozličnejšie tovary a služby, od cukríkov cez elektroniku až po školné. Nevídaný rast popularity  aj ceny Bitcoinov rozpútal v závere minulého roka záujem aj medzi bežnými ľuďmi. Problémy však nenechali na seba dlho čakať a práve v týchto dňoch sa jedna z najväčších búrz obchodujúcich s bitcoinami „stratila“ a spolu s ňou aj Bitcoiny jej klientov v hodnote takmer 400 miliónov dolárov. Objavili sa totiž správy, že táto japonská burza bola pomerne ľahkou korisťou pre hackerov a hrozí jej bankrot.

Problémy jednej z najznámejších búrz umožňujúcich obchodovanie s Bitcoinami nie sú pre túto virtuálnu menu dobrou správou, avšak nemusia jej „zlomiť väz“, nakoľko na trhu virtuálnych mien existuje niekoľko ďalších významných hráčov. Na druhej strane ale prípadný bankrot tejto spoločnosti môže vyvolať obavy medzi tými ľuďmi, ktorí majú Bitcoiny nakúpené a cena tejto virtuálnej meny na trhu tak môže ešte poklesnúť. Aj na nulu.

Je potrebné si uvedomiť, že história virtuálnych mien je len veľmi krátka a určité problémy sa dali očakávať. Budúcnosť Bitcoinov i ďalších virtuálnych mien bude preto do veľkej miery závisieť od toho, či sa podobným problémom v ďalšom období podarí vyhnúť. Najpálčivejšou otázkou zostáva bezpečnosť prevodov a platieb prostredníctvom virtuálnych mien a tiež virtuálnych kont resp. peňaženiek. Pretože v súčasnom období bez regulácie pripomínajú stávky na rast ceny tejto virtuálnej meny skôr pyramídovú hru.

bitcoin-cena

Kurz bitcoinu k USD za posledný rok. Zdroj: www2.macleans.ca

Aj pri Bitcoinoch, tak ako pri všetkých ostatných aktívach, treba mať na zreteli fakt, že ich cena môže ako rásť, tak i klesať resp. stagnovať. Minulý rast ceny tohto virtuálneho platidla tak nie je zárukou jej budúceho rastu. Potenciálny investor by si tak mal byť vedomý rizika straty. Príkladom je aj leto 2011 a tzv. zlatá horúčka. Mnoho ľudí nakúpilo zlato na jeho cenových vrcholoch v okolí úrovne 1900 USD za uncu. No a dnes je cena zlata o celú tretinu nižšia.

Zatiaľ sa žiaľ zdá, že história sa opakovala a aj bitcoin už má svoje zlaté časy za sebou. To však neznamená, že Bitcoiny nemajú pred sebou žiadnu budúcnosť. Ak sa obchodníkom podarí vychytať všetky muchy a vybudovať fungujúcu a bezpečnú infraštruktúru, môže rozmach virtuálnych mien v budúcnosti pokračovať.

Na rozdiel od zlata však Bitcoin nemá žiadnu vnútornú hodnotu. V porovnaní so zlatom sa nám preto investícia do Bitcoinov vidí rizikovejšia, keďže Bitcoiny sú niečím novým a majú relatívne krátku históriu. Vo všeobecnosti sa neodporúča investovať do produktov, ktorým dostatočne nerozumieme. Potenciálny investor by v žiadnom prípade nemal do Bitcoinov ani iného produktu vraziť všetky svoje úspory, ale naopak, svoju investíciu rozložiť do viacerých aktív s cieľom zaistiť si čo najlepší pomer riziko verzus výnos.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *