Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Hypotekárny kolotoč sa nezastavil. V januári vykázal trh opäť extrémne hodnoty

Bývanie Peter Apolen 05.03.2020 | 00:00 0 Komentárov

Záujem o hypotéky neutícha ani napriek prísnejším pravidlám. Banky poskytli v januári nové úvery na bývanie v objeme 1,18 mld. eur. V porovnaní s typickým januárom z iných rokov je to extrémna hodnota. Je za tým záverečný šprint z konca minulého roka.

Hypotekárne obchody v januári oproti predchádzajúcemu roku vzrástli až o 83 percent. Pritom malo trh schladiť nové opatrenie Národnej banky Slovenska. Banky a ich klienti ale dokončovali obchody začaté koncom vlaňajška.

Predzásobenie sa pred sprísnením pravidiel

Národná banka Slovenska v novembri oznámila, že sprísni ukazovateľ DSTI (Debt service to to income). Ten udáva maximálnu výšku splátky všetkých úverov dlžníka voči jeho príjmu. Kým do konca minulého roka mohli splátky úverov a pôžičiek tvoriť 80 percent príjmu dlžníka po odrátaní životného minima, od Nového roku to je len 60 percent.

„Hlavným cieľom návrhu je ochrániť klientov bánk pred rizikami spojenými s nadmerným zadlžovaním a znižovať tak negatívny vplyv prípadného zhoršenia ekonomiky na domácnosti,“ uviedla NBS. „Ide o jeden z najdôležitejších faktorov vplývajúcich na rizikovosť novoposkytovaných úverov,“ dodáva centrálna banka.

Klienti na to, podobne ako viac krát v minulosti, reagovali horúčkovitým „predzásobovaním“ sa hypotékami. Na trhu zavládla obava, že po sprísnení pravidiel sa na získanie úveru nekvalifikujú. Počas posledných troch mesiacov vlaňajška preto objem nových úverov prekonával hodnotu 1,1 mld. eur.

„Zrýchlenie tempa rastu úverov na bývanie na jeseň minulého roka bolo spôsobené tým, že pred zavedením prísnejšieho opatrenia, sa obyvatelia snažili využiť ešte aktuálne voľnejšie podmienky. Predpokladali sme ale, že po zavedení prísnejších pravidiel od nového roka, dynamika rastu úverov na bývanie začne spomaľovať. Zatiaľ sa tak ale nestalo,“ sumarizuje analytička Poštovej banka Jana Glasová.

Koncoročný efekt

Dôvodom je to, že v januári boli načerpané hypotéky dohodnuté ešte pred koncom roka. V štatistikách sa tak prejavili čísla so zmlúv uzatvorených ešte za starých podmienok. „Pokračujúci silný rast nových hypoték na začiatku roka je prelivom z konca minulého roku,“ potvrdzuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Za rastom hypoték stoja aj naďalej silné fundamenty. „Je to priaznivá situácia na trhu práce, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov,“ vymenúva J. Glasová. Zadlženosť podľa nej podporuje aj fakt, že našinci chcú zväčša nehnuteľnosť, v ktorej bývajú, vlastniť. Navyše, trh s regulovaným nájomným bývaním u nás takmer neexistuje.

Sadzby zostanú dole i naďalej

Významnou podporou pre hypotekárny trh sú aj nízke úrokové sadzby. V januári predstavoval priemerný úrok na trhu 1,03 percenta. O jednu desatinu sa tak odrazil od doterajšieho minima z decembra minulého roku. Hypotéky na Slovensku patria medzi najlacnejšie v eurozóne. Nič by sa na tom nemalo meniť ani v dohľadnej dobe.

„Ako najpravdepodobnejší scenár sa javí to, že úrokové sadzby na hypotékach ostanú na aktuálnych, historicky nízkych úrovniach. Nedá sa vylúčiť, že z globálneho „makro“ pohľadu úrokové sadzby ešte viac klesnú, pretože centrálne banky vo svete kvôli panike na finančných trhoch a kvôli epidémii koronavírusu hovoria o ďalšom uvoľňovaní menovej politiky,“ prognózuje D. Miša.

„Z mikro pohľadu slovenského bankového sektora je však priestor na ďalší pokles hypotekárnych sadzieb limitovaný, pretože sadzby na nových slovenských hypotékach sú o pol percentuálneho bodu nižšie ako v priemere v celej eurozóne. Ich ďalší pokles by znamenal, že banky na hypotékach budú prerábať, čo je dlhodobo neudržateľné,“ dodáva.

Aj podľa J. Glasovej budú nízke sadzby na Slovensku pretrvávať. „Predpokladáme, že aj počas tohto roka sa sadzba Európskej centrálnej banky udrží na nulovej úrovni a menová politika ECB bude aj naďalej voľnejšia. Hrozba spomaľovania globálnej ekonomiky spolu s novými externými rizikami v podobne koronavírusu, tomu totiž nasvedčujú,“ hovorí.

Očakávané spomalenie trhu

Hypotekárne sadzby by sa teda v dohľadnej dobe meniť nemali. Napriek tomu ale bude menej ľudí, ktorí budú môcť hypotéku získať. „Postupne očakávame, že trh sa spomalí a stav existujúcich úverov bude ku koncu roka rásť len zhruba polovičným tempom oproti roku minulom. Už minulý rok stav úverov postupne svoj rast spomaľoval,“ predpovedá D. Miša.

Vysvetľuje, že rast nových obchodov v štatistike nemusí automaticky znamenať nové hypotéky. Často totiž ide o refinančné úvery, teda prípady, kedy sa starší, drahší úver splatí novým, lacnejším. V tabuľkách sa to síce vykazuje ako nový úver, keďže jeden úver sa nahrádza druhým, celkový stav úverov to nemení.

Spomalenie trhu predpovedá aj J. Glasová. „Okreše sa počet nových žiadateľov o úver na bývanie, predovšetkým tých s nižším príjmom, keďže ich splátka v pomere k ich príjmu bude po novom nižšia. Mnohí žiadatelia tak nedostanú úver v takej výške, ako chceli, ale dostanú jedine nižší úver,“ predpokladá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial