Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Hypotekárny trh koncom roka prudko rástol

Objem nových hypoték takmer prekonal doteraz rekordnú hodnotu z mája roku 2016. Za prudkým rastom stál prepad úrokových sadzieb a blížiaca sa regulácia NBS.

Slovenské banky poskytli koncom minulého roka hypotéky v objeme 1,3 mld. eur, čo z decembra urobilo druhý najsilnejší mesiac v histórii, po máji roku 2016. Silné však boli aj predchádzajúce dva mesiace, keď sa nové obchody mesačne vyšplhali nad 1,1 miliardy eur.

Za prudkým oživením záujmu o hypotéky bol pád úrokových sadzieb. Priemerný úrok klesol v decembri na nové minimum 1,02 percenta.

Prepad hypotekárnych sadzieb

Za koncoročným špurtom je pokles úrokových sadzieb. Kým ešte v prvej polovici roka sa zdalo, že úroky našli svoje minimum na úrovni 1,3 percenta a potom začali mierne rásť, v decembri sa sadzba prepadla na 1,02 percenta. Podľa najnovších európskych údajov tak boli slovenské hypotéky takmer najlacnejšie v eurozóne.

Pokles úrokových sadzieb umožnilo predlženie extrémne uvoľnenej politiky ECB, ktorá drží svoje sadzby i naďalej na nule. Stál však za ním aj konkurenčný boj medzi bankami. Prima Banke sa v septembri podarilo predať emisiu dlhopisov v objeme 500 mil. eur so záporným úrokom 0,096 percenta. Banka tak dostala extrémne lacné zdroje, ktoré mohla výhodne umiestniť na úverovom trhu.

Krátko na to (v novembri) preto prišla so sadzbou 0,6 percenta pre všetkých klientov, ktorí sa splnia podmienky na získanie hypotéky. Ostatní konkurenti sa jej ponuku snažili dorovnať. Dnes majú všetky relevantné hypotekárne banky na trhu ponuku pod jedným percentom. Poštová banka minulý týždeň prišla so sadzbou 0,5 percenta pre hypotéky s LTV do 50 percent.

NBS musela zasiahnuť

Znovu roztočený úverový kolotoč sa nepáči Národnej banke Slovenska. V novembri preto pritvrdila kritériá na získanie pôžičky. Kým dovtedy nemohla mesačná splátka všetkých úverov dlžníka plus životné minimum prevýšiť 80 percent jeho príjmu, teraz je len 60 percent. (DSTI)

Nové pravidlá sú platné od januára. NBS sa poučila z minulosti a oznámila ich tesne pred zavedením. Sťažila tak úverovým inštitúciám komunikáciu blížiaceho sa „nebezpečenstva“. Napriek tomu sa prísnejšie pravidlá na nových odchodoch prejavili.

„Hlavným cieľom návrhu je ochrániť klientov bánk pred rizikami spojenými s nadmerným zadlžovaním a znižovať tak negatívny vplyv prípadného zhoršenia ekonomiky na domácnosti,“ vysvetlila národná banka vo vyhlásení.

Podľa riaditeľa odboru dohľadu na makroúrovni v NBS Mareka Ličáka by želaným stavom bol medziročný pokles nových obchodov tento roka na úrovni zhruba sedem percent.

Zvýšiť odolnosť zraniteľných klientov

„Opatrenia prijaté v minulosti, bolo potrebné upraviť. Vďaka nárastu príjmov a poklesu úrokov si totiž dnes dokáže bežný človek zobrať o tretinu vyšší úver ako v roku 2016,“ naznačuje hlavný analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. „Zvýšenie ukazovateľa DSTI sa dotkne domácností s príjmom do 1400 eur, kde je riziko finančných problémov najvyššie. Títo klienti budú musieť robiť kompromisy napríklad výberom lacnejšej nehnuteľnosti, alebo odložením kúpy na neskoršie obdobie, kým si nenasporia dostatočnú finančnú rezervu na dofinancovanie úveru,“ dodáva analytik.

„Chceme zvýšiť odolnosť najmä pri zraniteľných skupinách. Až pri tretine novoposkytnutých úverov tvoria totiž splátky 60 až 80 percent príjmu,“ povedal Marek Ličák v TV TA3 . „Aj keď budú niektorí klienti hundrať, že si nemôžu zobrať taký úver, ako chceli, v konečnom dôsledku to ocenia,“ myslí si. Cieľom je totiž podľa zabrániť nadmernému zadlžovaniu domácností, ktoré by im robilo problém v ekonomicky náročných časoch.

Zopakuje sa u náš český scenár?

Nové opatrenie NBS vstupuje do platnosti postupne. Do konca marca majú ešte banky možnosť poskytnúť 15 percent úverov s DSTI do 80 percent. Klientov by tak banky nemali ani teraz odmietať. Napriek tomu budú čísla zo začiatku roka pravdepodobne slabšie. Bude totiž chýbať dopyt, ktorý sa predčasne kumuloval pred koncom roka.

V dlhšom horizonte sa však pravdepodobne NBS zámery naplniť podarí. Mimochodom podobné nastavenie úverových kritérií má aj Česká republika. Hypotekárny trh tu minulý rok klesol o 17 percent. Slovensko môže tento príklad nasledovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial