Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Hypotekárny trh sa v júni odrazil od krízového „dna“

hypotéky

Hypotéky boli v júni opäť dostupnejšie. Banky uvoľnili kritériá sprísnené v predchádzajúcich troch mesiacoch. Odrazilo sa to aj na číslach.

Hypotéky boli v júni dostupnejšie ako v apríli a máji. Dokazujú to najnovšie čísla Národnej banky Slovenska. Banky poskytli úvery v súhrnnej hodnote 924 mil. eur, čo je o 4,5 percenta viac ako v máji a o takmer 28 percent viac ako pred rokom. Koronakríza na hypotekárnom trhu je tak nateraz zažehnaná.

Sprísnenie pravidiel počas krízy

Banky sprísnili od prepuknutia epidémie na Slovensku v marci svoje pravidlá a kritériá na poskytnutie hypotéky. Začali sa napríklad vyhýbať zamestnancom z krízou najviac dotknutých odvetví, podnikateľom alebo ľuďom pracujúcim v zahraničí. Boli okrem toho ochotné financovať menšiu časť hodnoty kupovanej nehnuteľnosti (LTV) ako pred krízou.

Napriek tomuto sprísneniu sa však obávaná katastrofa na hypotekárnom trhu nedostavila. Hoci obchody v apríli a máji medzimesačne klesali, medziročne boli stále v pluse. Júnové čísla potvrdzujú, že dostupnosť hypoték sa zlepšila. “Niektoré banky pristúpili k uvoľneniu dočasných opatrení,” potvrdzuje úverová analytička spoločnosti Fincentrum, Zuzana Šimonová.

Obrat smerom k normálnemu fungovaniu

Banky uvoľnili dočasné opatrenia pre klientov s príjmom z podnikateľskej činnosti, na druhej strane im poskytnú nižšiu výšku úveru. Niektoré banky akceptujú príjem zo závislej činnosti z ČR, Maďarska, Rakúska, Nemecka. Banky tiež zvýšili LTV na 90 percent, avšak podmienkou je skolaudovaný byt v krajských mestách, resp. vo vybraných lukratívnych lokalitách,“ vymenúva analytička to, v čom poľavili banky po opadnutí prvej vlny epidemiologických opatrení.

Spomedzi ďalších ústretových krokov spomína aj akceptovanie príjmu z OČR spôsobenom pandémiou. Hoci teda človek nedostáva plnú mzdu, niektoré banky sú ochotné akceptovať aj jej náhradu vyplácanú Sociálnou poisťovňou. „Je však potrebné myslieť na to, že priemerný mesačný príjem zníži bonitu klienta, čo bude mať vplyv na výšku úveru,” upozorňuje Z. Šimonová. Dodáva, že podmienkou je, aby v čase podania žiadosti o úver mal žiadateľ mzdu minimálne za jeden mesiac už poukázanú na účet.

Zmierňovanie úverových kritérií je však len postupné. Podnikatelia to tak majú ešte stále ťažké, najmä tí, ktorí pôsobia v krízou najviac postihnutých odvetviach. Rovnako tak zamestnanci, ktorí v týchto sektoroch pracujú.

Oplatí sa hľadať najlepšiu ponuku

„Spoločným menovateľom vo všetkých bankách je to, že ku klientom pristupujú veľmi individuálne, pričom rozhodujú aj malé detaily v hodnotení klienta. Ak klient v jednej banke nesplní podmienky na získanie úveru, v druhej banke podmienky splniť môže. Takže dnes je oveľa dôležitejšie banky porovnávať,“ zdôrazňuje Martin Švidroň z portálu FinancnaHitparada.sk.

Banky sa tak začínajú opäť biť o klientov. Z. Šimonová pripomína, že v ponuke na trhu sa tak dajú nájsť benefity ako: preplatenie poplatku za predčasné splatenie úveru, poskytnutie úveru aj bez poplatku, či preplatenie poplatku pre kataster za vklad záložného práva.

„Banky sa bijú o klienta aj znižovaním úrokových sadzieb. Znižujú prirážku za výšku LTV, alebo prirážku z poistenia úveru,“ potvrdzuje analytička Fincentra obnovujúci sa konkurenčný boj medzi bankmi. Dokazuje to aj pokles priemerného úroku na hypotékach poskytnutých v júni. Sadzba sa znížila z 1,09 na 1,07 percenta.

Aj LTV sa vracia do predkorónových čias

Banky opäť poskytujú hypotéky s vyšším LTV. Kým počas krízy boli ochotné financovať často len na 60 percent hodnoty nehnuteľnosti, dnes sa situácia vracia do normálu – teda štandardne 80 percent a výnimočne 90 percent LTV. Žiadateľom tak stačí mať opäť „len“ 20 či desať percent kúpnej ceny nehnuteľnosti z vlastných peňazí.

„Banky už posúvajú pomer LTV do predkoronových čias. V prípade výbornej bonity už sa dá získať dokonca LTV aj vo výške 90 percent, napríklad v prípade bytov v krajských mestách a v lukratívnych lokalitách. Klienti ale musia mať na pamäti, že čím vyšší pomer, tým vyššia riziková prirážka k úrokovej sadzbe,“ upozorňuje M. Švidroň.

Budú hypotéky aj naďalej dostupné?

Ďalší vývoj hypoték je ťažké odhadnúť. Bude závisieť najmä od situácie v ekonomike. Keď dôjde k jej zotavovaniu, budú banky ochotnejšie požičiavať. Ak by však došlo k výraznejšiemu prepúšťaniu a nárastu nezamestnanosti, budú musieť byť úverové inštitúcie opatrnejšie.

Vplyv bude mať aj to, ako sa podarí znovu naštartovať splácanie úverov, pri ktorých dostali dlžníci podľa zákona možnosť odkladu. Ide o viac ako 160 tisíc úverov. Banky na ne už dnes tvoria opravné položky. Ak by ich nemuseli použiť, mohli by peniaze presmerovať na poskytovanie úverov. „Je ťažké povedať, ako sa bude hypotekárny trh ďalej vyvíjať. Pomohla by nám veštecká guľa, aby sme vedeli predikovať vývoj trhu,“ naznačuje neistý pohľad do budúcnosti Z. Šimonová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial