Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Hypotekárny trh si v auguste vybral voľno. Napriek tomu v tomto roku rastie o 30 %

hypotéky

Hypotekárny trh sa v auguste spomalil. Banky poskytli úvery na bývanie v hodnote 727 mil. eur. Je to zatiaľ najmenej v tomto roku. Hypotéky si tak vybrali prázdninové voľno.

Oproti predchádzajúcemu mesiacu a rovnako tak oproti rovnakému obdobiu minulého roka došlo v auguste k poklesu o 14 percent. Slabšie čísla však neznamenajú zvrat v doteraz vitálnom trhu. August patrí tradične medzi najslabšie mesiace roka. Dovolenková sezóna totiž oslabuje záujem o kúpu bývania a refinancovanie úveru. Na druhej strane, banky si chystajú akcie na jesennú sezónu.

Dôkazom toho je aj niekoľko nových ponúk, ktoré na trhu pribudli v septembri. Jedna z bánk napríklad priniesla hypotéku s trojročnou fixáciou sadzby na úrovni 0,39 percenta ročne. Hoci je podmienená poistením úveru a aktívnym vedením osobného účtu, ide nový rekord na trhu.

Aké akciové ponuky lákajú klientov najviac

„Keďže konkurencia je veľká, banky sa snažia získať klientov, a preto v rámci svojich kampaní minimálne do konca kalendárneho roka ponúkajú k úverom rôzne benefity, ktorými ich chcú zaujať,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Najsilnejšou motiváciou je pre klientov úspora na niektorom z poplatkov. V prípade predčasného splatenia skôr poskytnutého úveru niektoré banky preplatia poplatok za predčasné splatenie vo výške jedného percenta.

„Úspora finančných prostriedkov je pre klienta ako magnet, nech je v akejkoľvek podobe, či už úspora na poplatku za poskytnutie úveru, alebo preplatenie poplatku za znalecký posudok. Tiež je pre klienta motiváciou aj jednoduchší spôsob dokladovania či už príjmov, alebo účelu úveru, čo šetrí jeho čas,“ tvrdí Z. Šimonová.

Banky sa znova otvárajú klientom

Dôkazom aktivity bánk je aj uvoľnenie kritérií na získanie hypotéky pre ľudí pracujúcich v kritických odvetviach, ako cestovný ruch, stravovanie, či kultúra.

„Banky aj napriek pretrvávajúcej pandémii uvoľňujú obmedzenia v poskytovaní úverov na bývanie,“ hovorí Z. Šimonová. Uvoľnenie kritérií sa týka akceptovania príjmov z rizikových sektorov. Počas pandémie ich žiadateľom o úver banky nechceli uznávať

Úverové inštitúcie začali akceptovať aj príjmy zo zahraničia. Podmienky sú však v jednotlivých bankách veľmi individuálne. Krajinu, ktorú jedna banka akceptuje, iná nemusí.

Banky uvoľneli aj kritériá pre LTV (podiel ceny nehnuteľnosti financovanej úverom). LTV môže opäť dosiahnuť až 90 percent, čo znamená, že klientovi postačuje finančná rezerva z vlastných zdrojov vo výške desať percent.

Vysoký rast aj napriek pandémii

Napriek augustovému spomaleniu prekonal trh dôležitý míľnik. Objem stavu doteraz poskytnutých úverov na bývanie v priebehu tretieho štvrťroku dosiahol magickú hranicu 32 miliárd eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 9,1 percenta. Trh teda rastie aj napriek náročnej ekonomickej situácii a z toho prameniacej neistote.

Hoci slovenské firmy zatiaľ hromadne neprepúšťajú, nejasné vyhliadky do najbližšej budúcnosti by za normálnych okolností mali okresať investičný apetít domácností. K tomu zatiaľ neprichádza. Okrem stavu úverov rastie aj objem novo poskytnutých hypoték. Za prvých osem mesiacov roka medziročne o 30 percent.

Jedna odpoveď na “Hypotekárny trh si v auguste vybral voľno. Napriek tomu v tomto roku rastie o 30 %”

  1. Vierka.R píše:

    Že by už konečne ľudia pochopili, že úver je cesta do pekla? Najmä v tejto neistej dobe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial