Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Hypotekárny trh v apríli napriek sťaženým podmienkam slušne rástol

Napriek sprísňovaniu úverových podmienok sa prepad hypotekárneho trhu zatiaľ nedostavil. Banky poskytli v apríli nové hypotéky v objeme 957 mil. eur. Hoci je to najnižšie tohtoročné číslo, oproti rovnakému obdobiu vlaňajška ide stále o rast o 37 percent. Aj napriek koronakríze sa teda hypotekárny kolotoč nezastavil.

Apríl je mesiacom, na ktorý dopadlo bremeno zamrznutej ekonomiky plnou váhou. Obmedzenia začali platiť v druhej polovici marca. Dobiehali však hypotekárne obchody dohodnuté z predchádzajúceho obdobia. Marcová hodnota trhu tak bola takmer totožná s predkrízovým februárom. V apríli však trh prešiel tvrdým testom. A obstál veľmi dobre.

Sprísňovanie kritérií bánk

Banky sprísnili počas krízy podmienky, ktoré musia spĺňať žiadatelia o úver. Niektoré napríklad po novom neakceptujú príjmy zo zahraničia. Rovnako tak sa cez prsty začali pozerať na živnostníkov a konateľov s.r.o. Uprednostňovaní sú štandardní zamestnanci so zmluvou na dobu neurčitú. Aj spomedzi nich môžu byť vylúčení ľudia z rizikových odvetví: cestovného ruchu, gastronómie, či hotelierstva. Banky sa tak snažia chrániť pred prípadnými problémovými dlžníkmi. Zmenili svoju optiku a dôveru vystriedali obavy z budúcnosti.

Navyše podmienky pre celý trh sprísnila aj NBS. Od Nového roka môže suma všetkých splátok úverov a pôžičiek daného žiadateľa predstavovať maximálne 60 percent jeho disponibilného príjmu (po odpočítaní životné minima). Dovtedy to bolo 80 percent. Povinná minimálna rezerva z príjmu dlžníka sa tak zvýšila. Ani to však nepribrzdilo úverový trh. Podľa aprílových hodnôt pokračuje v dynamickom raste.

Trh rastie aj v ťažkých podmienkach

Objem hypoték dojednaných v apríli dosiahol 957 mil. eur. Oproti marcu ide síce o pokles o 16 percent, medziročne však trh pokračuje v svižnom raste. Zhruba tretina (36 %) z aprílového objemu pripadá na refinančné hypotéky – prenos úveru z jednej banky do druhej. Len zvyšok teda tvoria rýdzo nové hypotéky. Podiel refinancovania postupne klesá. Ešte vo februári tvorilo 40 percent trhu.

Priemerná úroková sadzba hypoték poskytnutých v apríli mierne stúpla na 1,09 percenta. Nejde však o dramatický nárast. V apríli predstavovala sadzba 1,02 percenta. Úroky sa tak naďalej držia blízko svojich historických miním.

Ani cena nehnuteľností zatiaľ nepadá

Nedostatok úverov sa zatiaľ neprejavuje ani na realitnom trhu. V prvom štvrťroku rástla štatistík spoločnosti Bencont Investments cena novostavieb v Bratislave priemerne o 11,6 percenta. Predalo sa síce o 20 percent menej bytov ako priemerne minulý rok, aj napriek poklesu predaja sa však cena ďalej zvyšovala. Cenovka predaných bytov tak po prvý krát prekonala hranicu tritisíc eur za meter štvorcový.

Tento trend pravdepodobne pokračoval aj v ďalších mesiacoch. Realitné portály síce hlásili krátkodobý prepad záujmu o inzeráty v apríli, ten sa však v máji obnovil a ľudia sa opäť začali zaujímať o nehnuteľnosti.

„Bytov na predaj je tak málo, že sa stále nájde hneď niekoľko kupujúcich na jeden byt v ponuke, ktorí sú aj v súčasnosti pre banku dostatočne bonitní, aby získali hypotéku,“ vysvetlila dôvod stále rastúcich cien pre RTVS hypotekárna špecialistka Katarína Kostková. Developeri ani vlastníci starších bytov navyše nie sú nútení dávať na trh svoje nehnuteľnosti pod cenu, ako tomu bolo v kríze z roku 2008.

Jedna odpoveď na “Hypotekárny trh v apríli napriek sťaženým podmienkam slušne rástol”

  1. Martina píše:

    Pokles uvidíme, až v máji. Banky stopli úvery pre rizikovejších klientov. Týka sa to aj firiem aj retailu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial