Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Hypotekárny trh v máji prvý krát prekonal hranicu jednej miliardy eur

Hypotekárny trh dosiahol v máji svoj nový rekord. Banky požičali doteraz najvyšší objem úverov a úroková sadzba poklesla na najnižšiu hodnotu. Za rekordom je lacnejšie refinancovanie starých úverov. Máj však pravdepodobne nebol posledným rekordným mesiacom.

Apetít Slovákov po úveroch na bývanie dosiahol v máji gigantických rozmerov. Banky prvý raz v histórii poskytli za jediný mesiac hypotéky za viac ako jednu miliardu, dokonca až za 1,14 mld. eur. Pritom priemerná úroková sadzba klesla na nové minimum 1,67 percenta.

Klienti majú stále veľký priestor na refinancovanie starších úverov. Priemerná úroková sadzba na existujúcich pôžičkách totiž klesá len veľmi pomaly. Zatiaľ čo vo februári pred účinnosťou nového zákona o úveroch na bývanie dosahovala 3,42 percenta, v máji bola na úrovni 3,17 percenta. Práve nová legislatíva stojí za aktuálnymi mimoriadnymi podmienkami. Úrokovú vojnu vyvolala novela zákona, ktorá obmedzila maximálny poplatok za predčasné splatenie úveru na bývanie na jedno percento.

Podmienky na našom hypotekárnom trhu môže ovplyvniť aj rozhodnutie Veľkej Británie o vystúpení z Európskej únie. Brexit zvyšuje finančnú neistotu a môže negatívne ovplyvniť nielen Britov, ale aj ekonomiku Eurozóny. „Európska centrálna banka tak pravdepodobne siahne po ďalších stimuloch a rozhodnutie o zvýšení úrokových sadzieb sa oddiali. Politici musia vyslať jasný signál o tom, ako si predstavujú budúce vzťahy Británie s EÚ. Zatiaľ sa tak nestalo,“ hovorí senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

„Hypotekárny ošiaľ preto pravdepodobne nevyvrcholí ani v júni. Banky už avizovali pokračovanie kampaní aj na letné mesiace. Niektoré z nich dokonca ešte vylepšili ponúkané podmienky. Uhorková sezóna sa tak v roku 2016 zrejme odkladá,“ dodáva analytik.

Rekordne nízke úroky podľa neho prinášajú aj svoje riziká do budúcnosti. „Klienti totiž veľmi rýchlo zabudli, že úrokové sadzby môžu ísť aj nahor a často si nevytvárajú rezervu na vyššie splátky. Pred tromi rokmi bola priemerná úroková sadzba 3,99 percenta, pred štyrmi 4,90 percenta. Ak z dnešných 1,49 percenta bude 3,49 percenta, tak na hypotéke 100 000 eur vám splátka vyskočí z 345 eur na 449 eur mesačne. Preto by ste si mali tento rozdiel odkladať do sporenia už dnes. Do budúcnosti tak získate istotu, že vás drahšia hypotéka neohrozí,“ apeluje P. Világi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *