Stvrtok 19. októbra. Meniny má Kristián

Hypotekárny trh: výška úveru rastie, podiel refinančných hypoték sa znižuje

Výška hypotéky priemerne predstavovala v prvom kvartáli viac ako 72 000 eur. Medziročne je to viac o 2 300 eur. Okrem toho klesá podiel refinančných hypoték v prospech úverov určených na kúpu nehnuteľnosti. Svedčí to o zlepšujúcej sa ekonomickej situácii na Slovensku.

Priemerná výška hypotéky je najvyššia už tradične v Bratislave, v tomto roku dosahuje sumu 98 000 eur. Ovplyvňujú to, samozrejme, aj ceny nehnuteľností v hlavnom meste. Priemerná výška hypotéky v ostatných regiónoch Slovenska je nižšia, pohybuje sa okolo 62 000 eur. Slovenská metropola má aj najväčší podiel z celkového objemu poskytnutých hypoték, bratislavské domácnosti si z neho zobrali až 40 percent. Čísla vychádzajú zo štatistík VÚB banky, ktorá bola vlani najväčšou hypotekárnou bankou na trhu.

Z ďalších záverov vyplýva, že rozdiely medzi mužmi a ženami v ochote zobrať si hypotéku sa zmenšujú. Muži si síce berú zhruba o 4 300 eur vyššie hypotéky, zastúpenie žien medzi žiadateľmi o hypotéku však stále stúpa. V rámci SR tvoria ženy viac ako 1/3 žiadateľov. Výrazné zastúpenie žien je najmä v Bratislave, kde si takmer každú druhú hypotéku berie žena. Priemerná výška hypotéky za rok 2017:

  • Muži – 73 600 €
  • Ženy – 69 300 €

Ak sa pozrieme na priemernú splatnosť hypotéky, ženy preferovali vždy kratšiu splatnosť ako muži. Kým rozdiel v dĺžke splatnosti bol ešte pred dvomi rokmi cca 4 roky, postupne sa to vyrovnáva. Dnes je doba splatnosti u oboch pohlaví takmer rovnaká:  

  • Muži – 24, 2 rokov
  • Ženy – 23,8 rokov

Mení sa aj účel použitia hypoték. V tomto roku si účelovú hypotéku na kúpu bytu, domu alebo rekonštrukciu zobralo 52 % žiadateľov, podiel refinančných hypoték na splatenie starších úverov naopak klesol, aktuálne predstavuje len 38 %. „Potvrdzuje nám to rozvoj trhu s nehnuteľnosťami a tiež priaznivú ekonomickú situáciu slovenských domácností,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov vo VÚB. Ako ďalej uvádza, priemerná výška účelových hypoték je takmer o 10 000 Eur vyššia oproti priemernej výške refinančnej.

Slováci si hypotéky primárne určené na bývanie berú najčastejšie na 25 až 30 rokov/ priemerná splatnosť na účelovej hypotéke je 27,7 rokov. Najobľúbenejšou dĺžkou fixácie je v tomto roku päť rokov, za ňou nasleduje vo VÚB troj a štvorročná fixácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *