Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Hypotéky rastú, no banky prerábajú

Banky Marek Mittaš 26.04.2017 | 00:00 0 Komentárov

Národná banka Slovenska na základe stresových testov konštatovala, že slovenské banky sú dnes v dobrej kondícii a relatívne odolné voči negatívnym vplyvom. Zároveň im však do budúcnosti veští pokles ziskovosti. Samotné banky priznávajú, že ani prebiehajúce hypotekárne „dožinky“ im nepriniesli výrazný nárast príjmov.

Dobré čísla už boli

Banky na Slovensku majú za sebou rok (ne)dobrých čísel. Podľa Analýzy slovenského finančného sektora za rok 2016, ktorú vydala Národná banka Slovenska, síce čistý zisk bankového sektora vlani medziročne vzrástol o 19,8 percenta, no nebol to výsledok systematického procesu, ale viacerých jednorazových a mimoriadnych vplyvov. Napríklad predaja podielov v spoločnosti Visa Europe.

Po odpočítaní týchto mimoriadnych príjmov by ziskovosť slovenských bánk medziročne klesla približne o 11 percent. A to aj napriek tomu, že absolútne hodnoty medzimesačných prírastkov objemu úverov dosahovali historické maximá. V strate skončili dve banky a šesť pobočiek zahraničných bánk. Tento obraz teda vyvoláva otázniky ohľadne budúcnosti trhu a NBS na ne odpovedá jednoznačne. Bude horšie.

Roky červených čísel

Dôvodom poklesu ziskovosti bankového sektora sú najmä klesajúce čisté úrokové príjmy. Do budúcnosti NBS očakáva markantný pokles týchto príjmov. „Čisté úrokové príjmy sa v roku 2017 oproti predchádzajúcemu roku znížia v rámci základného scenára o sto miliónov eur a o ďalších 80 mil. eur v roku 2018,“ uvádza sa v Analýze slovenského finančného sektora. Už v minulom roku mal najvýraznejší vplyv na úrokové výnosy pokles úrokových sadzieb z retailových úverov na bývanie.

„Súhlasíme so stanoviskom NBS. Pokles marží na hypotékach nebol vykompenzovaný nárastom objemov, čo sa určite prejaví na finančných výsledkoch sektora. Slovenský bankový sektor však napriek tomu stojí na pevných nohách,“ hovorí Tibor Löricz, ekonomický analytik Tatra banky.

Banky pritom nemôžu rátať s tým, že bilancia sa v dohľadnej budúcnosti razantne zlepší. „Sadzby na nové úvery na bývanie sú podľa aktuálnej a teda poslednej dostupnej februárovej štatistiky historicky najnižšie pri fixácii do jedného roka a od piatich rokov. Avšak pri fixáciách na jeden a päť rokov, ktoré sú u Slovákov najobľúbenejšie, sadzby mierne narástli. Aspoň štatisticky. Dno dosiahli zhruba v polovici minulého roka. Samozrejme stále sú veľmi nízke. Povedať ako rýchlo definitívne otočia smerovanie, je ťažké,“ hovorí hlavný ekonóm ČSOB Marek Gabriš a dodáva:

„Dopyt po bývaní môže samozrejme v dôsledku zavádzaných opatrení regulátora mierne ochabnúť. Hoci záujem o bývanie zrejme bude pretrvávať, v najbližších piatich rokoch do určitej miery sa môže utlmiť záujem vekovej skupiny 20–40 ročných, ktorí riešia bytovú otázku obvykle.“

Aj preto nemožno očakávať, že z úverov budú bankám plynúť výraznejšie zisky. Klesajúce sadzby na spotrebiteľských úveroch spomalili rast príjmov aj u tohto produktu. Medziročne sa tempo rastu výnosov minulý rok znížilo na zhruba polovicu predchádzajúcej úrovne, teda na 4,2 percenta, a to aj napriek zrýchleniu rastu objemu poskytnutých spotrebiteľských úverov. Možno očakávať, že v priebehu tohto roka dosiahne objem úrokových výnosov v tomto segmente vrchol a následne začne klesať. Ďalší pokles úrokových sadzieb teda ziskovosť bánk ešte viac prehĺbi.

„Očakávame pokles ziskovosti slovenských bánk, v súvislosti s klesajúcimi sadzbami. Zároveň regulácia umožní fintech spoločnostiam vstup na tento trh, čo ešte viac zostrí konkurenciu. Banky budú nútené hľadať nové spôsoby, ako v konkurencii obstáť a budú sa snažiť konkurovať nielen cenou, ale aj novými a kvalitnejšími produktmi a službami,“ hodnotí výhľad do budúcnosti T. Löricz z Tatra banky.

Príležitosť je v investíciách a technológiách

Súčasne nastavený trend bankám nebude prinášať adekvátny profit a tak už dnes riešia budúce smerovanie sektora. Pripúšťajú, že prechodné obdobie ťažkých časov bude chvíľu trvať. Pri otázke, čo bude dominovať bankovému sektoru na Slovenku z hľadiska produktov a služieb Martin Techman, riaditeľ retailového bankovníctva VÚB odpovedá: „Ešte dlhú dobu to budú samozrejme úverové produkty. Aktuálne je najvyššia časť výnosov spojená práve s nimi.“ Dodáva však, že dlhodobo verí v budúcnosť investícií.

Napriek predpokladanému poklesu ziskov však budú banky v najbližšom období nútené investovať vysoké čiastky do rozvoja informačných technológií. Tie by sa mohli stať prostriedkom pre dosiahnutie budúcich ziskov. Z hľadiska technológií predstavujú pre banky budúcnosť predovšetkým v mobilné aplikácie. Digitálna revolúcia spojená s využitím Payment Services Directive (PSD2) prinesie nepochybne zásadné zmeny, ktoré dnešné bankové služby prenesú na úplne novú úroveň. 

Tým sa zmení aj konkurenčné prostredie. Legislatíva PSD2 totiž zavedie od januára budúceho roku bankám povinnosť poskytnúť prístup k účtom klientov tretím stranám. V praxi to znamená, že ak PSD2 napríklad využije gigantická IT spoločnosť ako Google, môže pre svojich užívateľov vytvoriť paralelný internetbanking a prepojiť všetky európske banky. Prinesie tak novú službu, ktorá môže pre samotné banky znamenať ďalší pokles marží a tržieb.

Na druhej strane sa však aj technologicky silná banka môže stať treťou stranou voči ostatným bankám. Už dnes preto banky vytvárajú aplikácie, ktoré budú schopné konkurovať technologickým gigantom.

„Súčasný vývoj naznačuje, že klienti budú čím ďalej, tým viac komunikácie s bankou riešiť online formou. Predpokladáme širšie využívanie technologických inovácií, ktoré ponúkajú mobilné zariadenia, ale zároveň očakávame rozmach používania  mobilných príslušenstiev,“ naznačuje novú orientáciu bankového sektora M. Gabriš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *